Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

13 Eylül '07

 
Kategori
Futbol
Okunma Sayısı
2822
 

Emre Belezoğlu’nun üzerine gidilmesi haksızlıktır

Emre Belezoğlu’nun üzerine gidilmesi haksızlıktır
 

Emre Belezoğlu Milli Futbol Takımı'nın, Macaristan ile yaptığı Avrupa Şampiyonası Eleme Grubu maçında, atılan ilk golün ardından basın tribününe doğru yaptığı "kol" hareketi büyük tepki toplamış.

Emre, milli maçta gol sonrası yaptığı hareketin, hiçbir şekilde Türk basınına ve basın tribününe yönelik olmadığını belirterek, "Bu hareket, genel olarak o tribündeki bir kişiye yapılan bir hareketti ve o kişi kendini biliyor. Bugüne kadar ve özellikle yurt dışındaki haklı mücadelemde beni yalnız bırakmayan ve desteğini esirgemeyen çok değerli spor basınına, Türkiye Spor Yazarları Derneği (TSYD) yönetim kadrosu ve üyelerine, spor yazarlarına böyle bir davranış içinde bulunmam söz konusu bile olamaz. Böyle bir yanlış anlaşılmadan dolayı çok özür dilerim" demiş.

***
Türkiye Spor Yazarları Derneği (TSYD), 2008 Avrupa Şampiyonası elemelerinde Macaristan ile dün yapılan karşılaşmada milli takımın attığı ilk golden sonra basın tribününün bulunduğu yöne doğru el kol hareketleri yapan milli futbolcu Emre Belözoğlu'nu, yayınladığı sert bir bildiriyle kınamış.

***
Bence Emre’ye haksızlık yapılıyor.
Üzerine gidilmesi bu haksızlığı daha ile boyutlara taşımaktadır.
Türk futbolunun bundan büyük yara alacağı kaçınılmazdır.
Emre Belezoğlu gibi Bir futbolcu kolay yetişmiyor. Bir zor yetiştiriyor, kolay harcıyoruz.

Futbol takımlarımıza bakın. Hep yabancıların gözüne bakar olduk. Bari hiç olmazsa kendi çocuklarımıza sahip çıkalım.

Eline kalemi alan yazıyor, mikrofonu eline geçiren konuşuyor. Hem de ne yazıp-konuşma yerden yere vuruyor. Kahraman kesiliyorlar. Emre orda yanlış yapmadı.
Heyecanını ifade etti. Yanlış anlayanda mı hata yoksa kişi de mi? O heyecanın bir futbolcu için ne olduğunu bilen var mı? Adam maç seyrediyor. Yarın akşam hangi öfkemi kussam, kime çelme taksam diye düşünüyor. Böyle yorum olmaz. Siz bunları yapacaksınız, özrü de başkaları dileyecek. Yapmayın ya. Emre Belezoğlu ülkemizin sınırlarını aşmış futbolcudur. Sahip çıkılması gerekmektedir. Onun üzerine giderek yıpratılması doğru değildir. Hatalar tek taraflı olmaz. Üstelik yanlış anlaşıldığı için de özür dilemiştir.

Soruyorum şimdi kaç spor yazarımız yanlış yorum yaptım diye bugüne kadar özür dilemiştir? Var mı böylesi?

Bütün bunlara rağmen hala üzerine gidiliyorsa kasıtlıdır derim. Asıl bunun hesabını verecek olan Emre değil bunu sürdürenlerdir derim. Milleti kışkırtmaya tahrik etmeye gerek yok. Millet olarak o sevinci adam gibi yaşamak istiyoruz. Sizin tahriklerinizle bulandırmak değil. Spor Yazarları Derneği öyle diyorsa, ben de Samsun Yazarlar Derneği olarak böyle diyorurm.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Emre bu hareketin aynısını İngiltere'de yapsında çok mu üzerine gidiliyor az mı işte o zaman görürüz. Bence aslen sizin gibi düşünenler bu tip futbolcuların prim yapmasına neden oluyor gibi geliyor bana. İngiltere de siyahi bir oyuncuya ırkçı küfür ettiği iddia edilen, kişiliği gelişmemiş bir futbolcudan bahsediyoruz. Bu hale gelmesine neden olsanda egosunu şişiren övgülerden başka bir şey değil. Yazınızdaki görüşünüze katılamadığımı söylemek zorundayım. Saygılarımla 

Bibliyofil 
 22.09.2007 19:45
Cevap :
Türkiyede böyle hareketi bir Emre yapmıyor ki. Yapana değil yaptıranada bakmalı... spor yazarları ve yorumcuları kendilerini ne sanıyor ki onları bu duruma getiriyorlar...  22.09.2007 21:59
 

Emre ve diğer üstün yetenekli insanların idaresi biraz zordur. Bitmeyen bir ergenlik gibi iniş çıkışları çok olabilir.
Bence bu toplumun her alanında var. Çok zeki ama haylaz öğrencilerin okuldan atılmasındansa en olması gereken yerde yani okulda "eğitimi" nasıl şartsa bence meslek içi eğitim her alanda da böyle algılanmalı. Spor yorumcuları konusunda size katılıyorum kabadayı halleri rahatsız edici.
Tek takıldığım nokta şu.
İşinde üstün denebilecek yeteneğe sahip herkese verilmeyen paye neden sadece spor ve de hatta sadece fubolculara veriliyor ki.
Futbol biraz abartılıp diğer yeteneklerin hakkı yenmiyor mu sizce de.

Ellyph 
 19.09.2007 3:02
Cevap :
yorumunuzu okur okumaz bloglarınıza geçtim. ruh haleti de çakışıyor. aynı düşüncelerdeyim. çok teşekkür ederim. futbol biraz değil fazlanın ötesinde abartılı. herkesin fakat ayrıca da emperyalizmin desteklediği bir oyun...  19.09.2007 14:56
 

Yaş itibari ile benden büyüksünüz. Metin Oktay'ı, Lefter'i bilirsiniz. Onların bir terbiyesizliğini duymuş değiliz. Ancak yeni nesil futbolcular ne diyeyim. Vatan Gazetesi, Okay Gönensin- 16.09.2007, okursanız anlarsınız. Saygılar.

Eşit Ağırlık 
 16.09.2007 13:06
Cevap :
Emre Belezoğlu efendidir. memlekette yalandan lere onu kurban etmeye çalışmanın bir anlamı yoktur. bu kadar kışkırtılmamalı tahrik edilmemedir.  16.09.2007 16:08
 

Psikolmojisi:)) bozuk olan herkes birbirine el kol hareketleri yapsın. Yollarda yürüyemeyiz be! Herkesin kolları, elleri birbirine çarpar. Memlekette psikolmojisi:)) bozuk olmayan mı var?
Samimi selam ve sevgilerimle.

Mustafa Mumcu 
 14.09.2007 13:00
Cevap :
El kol hareketi her manaya alınalibir. Kimi selam vermek merhaba demek için kimisi de sana sorarım demek için...vs. Emrenin hareketi işt e gördünüz mü başarıyı diyerek o hareketi yapmıştır. Ayrıca hak eden varsa onlara yapmışsa iyi yapmış da derim. Ne yani futbolcu bu kadar ezilmez ki...Kolay yetişmiyorlar...Benden de samimi selamlar sevgiler...  14.09.2007 13:47
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 573
Toplam yorum
: 543
Toplam mesaj
: 38
Ort. okunma sayısı
: 869
Kayıt tarihi
: 09.08.06
 
 

Samsun Yazarlar Derneği (Kurucu) Başkanı. 12 kitabı neşredildi. Türk Güreşinin Sembol ismi Yaşar ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster