Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

02 Haziran '15

 
Kategori
Sivil Toplum
Okunma Sayısı
51
 

Emre için Kitap okuyoruz, Otizmi yıkıyoruz

Emre için Kitap okuyoruz, Otizmi yıkıyoruz
 

Emre İçin Kitap Okuyoruz etkinliğinden bir kare


Geçen haftalarda Herkes İçin Spor (HİS) Federasyonu'nun yürütücülüğünü yaptığı, benim de koordinatörü olduğum "Emre İçin Kitap Okuyoruz" projesi gerçekleşti. Yazar Şerif KUTLUDAĞ, Müzisyen Hurşit TÜRKAY, Şair Emre BAŞ gibi sanatçılarımızın da hazır bulunduğu organizasyon, Türkiye Herkes İçin Spor Federasyonu Hemsball Antrenörü Burak ÖZTÜRK ve Matematik Öğretmeni Niyazi DABAN’ın açılış konuşmaları ile başladı. Daha sonra Emre’nin Matematik Öğretmeni Niyazi DABAN’ın verdiği komutla, ayakta ve yüksek sesle kitap okuma faaliyeti belirli bir süre devam etti. Kitap okuma bölümünden sonra Sanatçı Hurşit TÜRKAY, Kağızman ve Dağlar Dağlar türküsünü söyleyerek gitarıyla mini bir konser verdi ve sanatçılarımızın söyleşisi ile sürdü. Etkinlik yerel ve ulusal bazda yankı buldu.

T.C. Herkes İçin Spor Federasyonu Resmi Spor Branşı Milli Sporumuz Hemsball’un da rekreatif etkinlik olarak oynandığı “Emre İçin Kitap Okuyoruz” etkinliğinde Çal’dan gelen misafirler ve Forum Çamlık AVM müşterileri ile renkli bir pazar günü geçirdik.

İsterseniz gelin önce bu etkinliğin öncüsü olan, Emre Başlar’ı tanıyalım.

Emre, Denizli'nin Çal İlçesi'nin Süller Mahallesi’nde oturan otizm rahatsızlığı olan özel gereksinimli bir çocuktur. Çal İlçesi'nde Cumhuriyet Ortaokulu öğrencisi olan Emre, 12 yaşında kitap sevdalısı bir çocuk olarak Türkiye'nin sevgisini kazandı. Emre ve sınıf arkadaşlarının Çal İlçe Meydanı'nda Nisan ayı başında başlattığı kitap okuma etkinliği yerel ve ulusal basının dikkatini çekti ve tüm yurtta etki yarattı.

Etkinlik sonrası Emre’yi bu süreçte hep destekleyen ve bu etkinliğin mimarlarından olan Emre’nin Matematik öğretmeni ile beraber keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.

Niyazi Hocam Emre'den bahsedir misiniz bize biraz?

- Emre Normal bir öğrenci ama otizmli bir çocuk. Gelişimi normal bir öğrenciden, zihinsel gelişimi çok hızlı ama bedensel olarak yavaş. Bir şey öğreneceği zaman normal öğrencilerden daha hızlı öğreniyor ama isterse. Yani onun istemesi gerekiyor. Mesela Kitap Okuma Etkinliği'nde kitap okumayı çok istiyor. Niçin? Çünkü hayal gücünde kitap okumada bir yarış var o birinci geldi sanıyor. Çak bakalım gidiyoruz diyoruz. Mesela o hafta boyunca biz kitap ne zaman okuyacağız diye sürekli soruyor.

“Emre İçin Kitap Okuyoruz”un nasıl çıktığından biraz bahseder misiniz?

- Emre'yle zaten okulda biz kitap okuyorduk. Ama buradaki gibi değil. Böyle aralarında ikişer metrelik bir mesafeyle yüksek sesle okuyoruz. Emre bir gün dersten çıktı geldi yanıma. Elimdeki kitabı aldı ve okumaya başladı. Fark ettim ki bizim gibi hızlı okuyor hatta bizden daha hızlı okuyor. Aldım elinden, Emre ne anlatıyor diye sordum. Orada yazılanları anlattı bana. Ben de o zaman her salı okuyoruz bundan sonra dedim. Her salı okumaya başladık. Her salı okuyoruz ama Emre yok. Sonra Emre ile birlikte okuyalım dedik. Buradaki gibi 20 kişilik okul arkadaşı ve Emre halkla buluşalım diye Çal Pazarı'na gittik ve birlikte kitap okuduk. Aslında 1 gün yapacaktık. Toplam 15 dakika. Emre için yapacaktık çok seviyor diye. Sonra ona yemek yedirecektik. Sonra ikinci hafta bir baktım, talep çoğaldı. Çal yerel gazeteleri bunu yaygınlaştırdı. Üçüncü hafta 150 kişiye ulaştık. 4. hafta 200 kişiye. 5. hafta bu son bıraktık dedik. Burak Bey geldi. O dedi ki biz de katılmak istiyoruz. Bizim için bir daha yapar mısınız? Biz bir daha yaptık. Yani O, üniversite öğrencileriyle kaynaştı. Emre o gün hasta olmasına rağmen oraya da geldi. Ama burası uzak olduğundan gelemedi.

Pekiyi hocam, bu projeler devam edecek mi? Ne derece devam edecek?

- Şimdi buraya gelecek olan fakat şu an aramızda olmayan Ozan arkadaşımız var, üniversite öğrencisi. Biz O’nun projesine katılmayı ön gördük. Ozan da Lösemi hastası bir hastayı ziyaret etmiş. Bu hafta içinde planlama yapabilirsem eğer ben ve öğrencilerim Lösemiler Haftasında destek olma adına Lösemi hastası birkaç kişiyi ziyaret etmeyi düşünüyoruz. Ben Ozan'dan esinlendim, bu etkinliği de Emre'den esinlenmiştim. O burada değil ama ben Ozan'a da çok teşekkür ediyorum. Büyük bir katkıda bulundu bana. Bu etkinlikler aslında farkındalık. Aslında biz Lösemi kelimesini kullanmamıza gerek yok. Otistik kelimesini kullanmamıza da gerek yok. Onlar da normal bir insan.

Pekiyi sadece Emre İçin Kitap Okuyoruz projesinden bahsedecek olursak bu etkinlik bir çok yerel gazetede yayınlandı ve ulusal boyuta ulaştı. Bu etkinliği Türkiye çapına yaymak ister misiniz?

- Ben çok isterim. Hatta Türkiye çapında gidebildiğimiz yere kadar biz gideriz. Yani öğrencilerimize biz destek veririz. Orada olmamıza da gerek yok. Aynı saatte herkes okusa da fark etmez. Bir gün belirli bir saat belirleseler, öğrenciler herkesin videosunu çekse bir paylaşım sitesine koysa tabi biz onları da görürüz. Haydi bakalım başlayalım diyeceğiz aynı saatte Türkiye okuyacak.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 8
Toplam yorum
: 1
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 137
Kayıt tarihi
: 02.06.15
 
 

8 Ağustos 1993 yılında Denizli'de dünyaya geldim. İlkokulu Raşit Özkardeş İlköğretim Okulu, ortao..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster