Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

29 Mayıs '12

 
Kategori
Futbol
Okunma Sayısı
2308
 

Emre tamam! Volkan'a çalışın!

Emre tamam! Volkan'a çalışın!
 

Emre Fenerbahçe defterini kapattı. Kimine göre Aykut Kocaman istemedi, kimine göre Emre yurtdışına gitmek istedi, daha önceden görüşülmüştü, Avrupa şampiyonu olan takıma gitmek istedi vesaire vesaire.  Emre'den geriye akıllarda kalansa; saha içinde hem oyun hemde karakter olarak agresif bir futbolcu, O'na sürekli yüklenen medya, kendisine  kucak açan ve hep el üstünde tutan Fenerbahçe taraftarı.

Ülkemizde futbolcuya biçilen profesyonellik anlayışı biraz enteresan. Futbolcunun eşine, annesine ya da en kutsal saydığı değerlerine bütün stadın küfretmesi, rakip futbolcuların hatta medyanın dokundurması çok olağan karşılanırken, futbolcuların bunlara ses çıkarmaması, umursamaması en büyük profesyonellik olarak algılanıyor.

Oysa futbolu ve futbolcusu bizim liglerden çok üstün sayılan Avrupanın diğer liglerinde durum çok farklı. Zidane'ın milli maçta İtalyan defans oyuncusuna kafa atması, daha öncesinde Cantona'nın seyirciye tabiri caizse dalması ve benzeri olayların sebepleri; küfürlere Dünyanın en profesyonel futbolcuların verdiği tepkiler. Bizim ligde olsa: "ne var ki kardeşim Profesyonelliğe yakıştı mı? kötü söz sahibinindir. " cinsinden eleştirilere maruz kalacaklardı. Ayrıca bu tepkileri için -dünyanın belki de gelmiş geçmiş en kariyerli futbolcularının-  medyamız burnundan fitil fitil getirecekti.

Geçen sezonlarda en sakin yaradılışlı futbolcularımızdan olan Nihat Kahveci'nin sinir krizine girmesinin sebebini düşündüğümüzde Ülkemizde futbolcu olmak isteyenlerin öncelikle düşünmeyen, kutsal değerlerin hiçbirini önemsemeyen, robotvari yaratıklar olması gerektiği ortaya çıkacak. Aksi taktirde tepki verirlerse aylarca medya canavarlarının ağzına sakız olacak, en ağır itham hatta hakaretlere maruz kalacaklar. Nihat öyle nefret ettirildi ki, adam futbolu bıraktığı halde ülkesinde yaşamayı seçmedi.

Ben bir futbolsever olarak ülkemin liginde Emre'yi, Nihat'ı, Arda'yı izlemeyi elbette isterdim. Ama bu vatandaşlar yollarını daha stressiz ortamlara doğru çizdiler. Allah yollarını açık etsin. İnsanı Türk Futbolu adına üzense bu yetenekli futbolcularımızı bizlerden uzaklaştıran sebepler. Belki daha iyi liglere daha iyi takımlara gittiler ancak, inanın kafalarındaki en büyük sebep, herşeyden önce futbolu daha stressiz daha az hakaret duydukları ortamlarda oynamak istemeleridir.

Şimdi malum şahsiyetlerin yeni hedefi Volkan. Kendilerine malzeme vererek yardımcı olan Volkan'ı işlemeye devam edecekler, ta ki kaçırana dek. Volkan'ın suçlu olduğu aşikar olsa da; özünde bir futbolcu-gazeteci atışmasının medyadaki yansımalarına baktıkça insanın "Yalan dünya" dizisindeki enstantane gibi,  camı açıp " yangın vaaaar" diye bağırası geliyor.

Futbolumuzu şikeciler kadar, bahisçiler kadar, -hatta zarar veren tüm unsurlardan daha fazla- futbolun içindeki medyasından yöneticisine diğer öğeler zarar veriyor. Belki biraz aşırı gelecek ama bana göre 28 Şubat medyasının Türk insanına yaptığı iyiliği şimdiki spor medyası, Türk futboluna yapıyor. Umarım bundan 5-10 yıl sonra, onlar da 28 Şubatçılar gibi medyada özür sırasına girmezler.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 164
Toplam yorum
: 102
Toplam mesaj
: 5
Ort. okunma sayısı
: 670
Kayıt tarihi
: 21.10.10
 
 

İnşaat Mühendisiyim, olaylara anlık değil öncesi ve sonrasıyla bakmaya çaba gösteririm. Dağ havas..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster