Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Eylül '17

 
Kategori
Öykü
Okunma Sayısı
56
 

Emret Komutanım 8.Bölüm

Emret Komutanım 8.Bölüm
 

Biriktirdiğin ya da sakladığın değil, paylaştığın senindir.


Biriktirdiğin ya da sakladığın değil, paylaştığın senindir.  Az bir sürede çok şeyler paylaştığım bu asker, sivil hayatta Dostoyevski okuyan bir kaloriferciydi. Sıska, esmer ve ilk görüşte hiçbir fiziksel özelliği göze çarpmayan sıradan biriydi. Her sıradan insanla olduğu gibi, eğer durup bir iki kelam etmezseniz bir daha hiç hatırlamayacağınız bir tipti. Aslında en büyük sırlar, en ulaşılabilir yere konur saklamak için, dünyanın espri anlayışı bu. Tıpkı buraya yazdığım gerçek şeylerin öykü kısmında yayınlanması gibi. Neyse, konumuza dönersek; günlük yaşamında bir elinde kitap diğer elinde kömür tutan (o zamanlar kalorifer kazanları kömürlüydü) bu askerle yaptığım konuşmaları hala özlerim ve sıkça hatırlarım. Psikoloji, felsefe ve insana dair her şey konuşup tartıştığımız konulardı ve sahip olduğu bilgi hazinesi inanılmazdı. Sözü çok da uzatmadan bir örnekle açıklayayım beni bu derece etkilemesinin sebebini. O'nu, Van'daki askeri hapishaneye teslim etmek için götürürken aramızda şöyle bir konuşma geçmişti. Zaman ve yer kazanmak için imla kurallarına pek de dikkat etmeden ve konuşmamızın ilk bölümünü atlayarak yazıyorum affınıza sığınarak:

- “Başçavuş çok şaşırdı ne okuduğumu görünce. Bu komünist Rusları neden okuyorsun dedi. Hâlbuki Isaac Asimov idi.”

- “Komik olmuş. Dostoyevski okurken görse hadi bir derece.” diyerek gülümsedim.

- "Düşünsene tanrıların kelamı İlyada’yı okurken görseydi ya."

- "Karıştırıyor olma, Homeros yazmadı mı onu?"

- "İlyadayı tanrılar, Odesa’yı Homeros yazdı diyorlar ya."

Ben o zamanlar 24, o ise 20-22 yaşlarında. Babamın matbaasında birçok yayınevinin kitaplarının basılması ve bizim eve her gün birkaç farklı kitabın gelmesi sebebiyle çocukluğumdan beri okumadığım kitap kalmamıştır. Kitaplar ve yazarları konusunda her şeyi bildiğimi iddia ederim. Hangi dizi konusunu hangi kitaptan çalmış saniyesinde anlarım ama bu söylediklerini ilk kez duyuyordum ve konuşmalarımız o kadar hoşuma gidiyordu ki, o sırada anlamadığımı çaktırmadım. Bu konuyu anlamam tam 15 sene sonra, Amerika’da fenomen olan ve hayatın anlamını sorgulatan Westworld dizisini seyrederken oldu. Dizide geçen Bikameralizm teorisini araştırınca, bu teoriye göre belirli bir zamana kadar insanların beyinlerinin bir bölümünün emir veren, diğer bölümünün ise emir alan ve uygulayan bir yapıda çalıştığını ve insanların uzun bir süre kendi düşüncelerini tanrıların sesi zannedip tıpkı bir şizofreni hastası gibi gaipten ses duyduklarına inandıklarını okudum. Daha da derin araştırınca bu konuda ki en büyük delilin ise, Homeros’un İlyada’sındaki insanların kendi öz farkındalıklarının olmaması ve Odesa’da bu farkındalığın birden belirmesi olduğunu görüp şaşıracaktım. Yani bu teoriye göre insanlar, bu iki eserin yazıldığı zaman aralığında, yaklaşık 3000 sene önce, bu şizofreni durumundan kendi öz farkındalık durumuna geçmişlerdi.

Bu çocuğa kayıtsız kalmak imkânsızdı. İstese her türlü üniversiteyi bitirebilirdi ama daha bu kadar genç bir yaşta insanlardan uzakta kitap okuyarak yapabileceği kaloriferciliği meslek olarak seçmesi ve bu kadar şey bilmesi beklenmedik bir şeydi. Bu durum bende, O'na karşı hem saygı, hem şaşkınlık ama en çok da nefret uyandırıyordu. Zannedersem o yüzden, O'nu askeri hapishaneye teslim ederken suratına okkalı bir tokat indirmiştim ve O'nun o tepkisiz hali beni daha da sinirlenmişti. Hayatımın o 10 senesini ne kadar salakça ve hiçbir şeyin farkında olmadan geçirdiğimi hatırlayıp kendime sinirlendim gene. Devamını yarın yazacağım.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 8
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 60
Kayıt tarihi
: 21.06.17
 
 

1975'den beri insanlığın hizmetindeyim. Uçak mühendisliği yapmadığım zamanlarda yazarım, ekerim v..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster