Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Şubat '08

 
Kategori
Ben Bildiriyorum
Okunma Sayısı
1144
 

Emzikli askerler, kınalı kuzular

Emzikli askerler, kınalı kuzular
 

wowturkey.com


Bu akşam, ana haber bülteninde, asker uğurlamaları görüntülerinin arasında, ağzı emzikli bir mehmetçik, otobüsün penceresinden annesine el sallıyordu.

Avucu kınalı mehmedin el sallayışını yadırgamadık ta ilk kez, ağzı emzikli mehmetçik görüntülenmişti.

Ana haber kanalına, türban yasası ile ilgili bağlanan, Üniversitelerarası Kurul Başkanı Mustafa Akaydın söze bu görüntüleri kınamakla başladı. Görüntülerin, kişilik haklarına aykırı olduğunu söyledi.

Elimize, saçımıza, kurbanlık koyunumuza kına yakarız. Kem gözlerden sakınmak için nazar boncuğu takarız. Kına da bir nevi nazarlıktır. Kem gözlerden sakınma yöntemidir. Saçın bir perçemine yakılan kınanın, kem bakışı o renge çekerek bizi kötülükten koruduğuna inanırız.

Türk Halk Edebiyatında, şeytandan korunma yöntemlerinden biri de emzik olarak anlatılır. Emzik emen bebektir. Miniciktir. Şeytan bebeklerle uğraşmaz.

Bugün, analar yavrularını, salt askere göndermiyorlar. Ne olacağı belirsiz bir ateşin ortasına salıyorlar. O ateşten sağ dönmekte var, yavruyla beraber yanmakta...

İşte pek bilinmeyen, bilinsense de alenen uygulanmayan bu emzik inancı, ilk kez ekranlara yansıdı.

Anneciği şeytanı aldatmak için, yavrusunun ağzına emzik vermiş. O daha bebek, bebeğime sataşma, kötülük yapma demek istiyor.

Bu görüntüleri ekrana taşımak etik mi değil mi yorumu sizlere bırakıyorum...

Narçiçeği


Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

her nedense yayınlanmadı. Yazılarıma yapılan her yorumu kendime ve yorum yazan kişiye olan saygım gereği yanıtlama zorunluluğu duyarım. Sayın cdenizkent, gerekirse vatan için elbette ölünür. Asolan yaşamak ve hizmet etmektir. Bir deyiş vardır, ''gidip te dönmemek, gelip te görmemek vardır''. Şu bulunduğumuz ortamda analar çocuklarını nasıl bir ateşe attıklarının farkındalar. Sünnet olacak çocuğa bile kına yakılırken, askere giden oğula elbette yakılmadan olmaz. Teşekkürler katkınız için, sevgilerimle...

narçiçeği 
 28.02.2008 6:19
 

Türban konusu ile ilgili ekrana bağlanıyorsun sonra da çok alakasız bir konu ile konuşup esas konuyu boğuntuya getirmeye çalışıyorsun. Nedense bu yöntem yıllardır değişmedi... Ağzı emzikli kardeşimizin ekrandaki görüntüsü kişilik haklarına saldırımıdır, değil midir yorumu sadece o kardeşimizi bağlar..Emziğe bu tür bir misyonun yüklendiğini ilk defa okudum...Kafam karıştı...Biz evlenen arkadaşlarımızın boynuna da emzik asarız...Ne demek şimdi bu ya.....:))))

Ali Gülcü 
 27.02.2008 14:03
Cevap :
Evlenenin boynuna emzik asmayı görmedim, duymadım, okumadım, anlamını siz açıklayın, aydınlanalım. Emziğin anadolu kültüründe, şeytan aldatmak için kullanıldığını okudum. Dün akşam haber bülteninde gördüm. Aleni uygulanan bir adet olmadığı için çok bilinmemesi doğal. Teşekkürler katkınız için, sevgiler...  27.02.2008 15:18
 

Merhaba Narçiçeği... Yaşamın,bize bahşedilen en güzel şey olduğunu en iyi siz bilirsiniz.Genç,yaşlı,kadın,erkek tüm insanlarımızın yurdunu ve ulusunu korumak için elinden gelen her şeyi yapmalarını anlıyorum.Ama anlamadığım bir şey..Bu fidan gibi gençlerin askerlik görevini yapmak için değil de,yalnızca ölmek için(kutsal bir ifade ile şehit olmaları için),kurbanlık koyunlar gibi kınalanarak gönderilmesini anlamıyorum.Daha kışlaya adımını atmadan,bu gençlerin nasıl bir psikoloji içine sürüklendiği hiç düşünülüyor mu acaba?Gelini kınalıyorlar,kocasına kurban olsun diye;koyunu kınalıyorlar Allaha kurban olsun diye;askeri kınalıyorlar vatana kurban olsun diye...Atatürk,Şam'da görevli olduğu sırada yakın arkadaşları ile vatanı kurtarmak için bir örgüt kurma çalışmasına giriyor.İlk toplantıda,arkadaşları "bu vatan için canımızı veririz" deyince Atatürk,"can vermek en son yapılacak iş,biz önce vatanı nasıl kurtarırız onun çaresini düşünelim" diyor..Ölmeden önce yapılacak çok iş var.

cdenizkent 
 27.02.2008 11:39
 

Annesi babası sağ olanlar hala onların çocukları değil midir ? İnsanın yaşı kaç olursa olsun anasının kuzusudur.Ben hala gider annemin dizine yatarım.Bana sarılması bana mutluluk verir.Emzik verirse ağzıma onun için emzik emerim problem değil.Bu gibi konuları eleştirenler önce kendilerini eleştirmelidirler.Nedense Türkiye'de eleştiri yapmak çok kolay icraat ise zor.selamlar..

Murat GÜLCEK - Yakamoz35 
 27.02.2008 5:06
Cevap :
Ne güzel değinmişsiniz. Analı kuzu kınalı kuzu tabiiki. Anne babalarımız sağ oldukları sürece onların kuzularıyız. Kızlarımızın biri 18 diğeri 23 yaşında. En büyük zevkleri arada yanımızda yatmaktır. Erkek çocuğu olsa o da aynı olurdu. Duyguların cinsiyeti olmaz bence. Değişik geleneklerimiz var, herkes bilmiyor, bilmesi de gerekmiyor. Bilmemek eleştirmeyi de gerektirmiyor. Teşekkürler katkınız için sevgilerimle...  27.02.2008 13:16
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 74
Toplam yorum
: 1164
Toplam mesaj
: 290
Ort. okunma sayısı
: 1634
Kayıt tarihi
: 17.06.07
 
 

Emekliyim ama, yaşamdan değil; işimden. Eşim ve iki kızımla birlikte İzmir’de yaşıyoruz. Yazmak, oku..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster