Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

30 Mart '12

 
Kategori
Hamilelik Sonrası
Okunma Sayısı
3729
 

Emzirme danışmanları hayat kurtarıyor

Emzirme danışmanları hayat kurtarıyor
 

Ah o yenidoğanın ilk günleri, o minik dudakların, ellerin anne göğsüne yapıştığı ve hayat kaynağını doya doya emmek istediği ilk anlar.

Ya da emmek isterken acı verdiği meme ucu sorunları, akmayan, ya da öyle sanılan anne sütünün yarattığı stres, azdı- çoktu diye sürekli ölçülen süt miktarı . Kaşıkla mı versem, bieronla mı, sütüm azalır mı, gaz mı yapıyor endişeleri…

Pompalar, kremler, biberonlar, sterilizatörler evin dört bir yanında. Anneler, komşular, arkadaşlar, destek yerine köstek olunabilen durumlar …

Hepsi doğal, hepsi her evde aşağı yukarı yaşanılan ilk haftaların sancıları. Oysa esas ihtiyaç duyulan şey, emzirmeye başlarken en temel ve doğru bilgileri uzmanından alarak yola 1-0 galip başlayabilmek.

İşte o şans bir emzirme danışmanı, emzirme üzerine uzmanlığıyla annelere en ihtiyaç duyulan bilgileri aktaran bir anne sütü gönüllüsü . Beyhan Numan

Emzirme üzerine yazdığım bir yazıda ; annelere elimden gelse yenidoğan hediyesi olarak bir emzirme danışmanını 1 günlük de olsa hediye etmek istediğimi yazmıştım. Bu yeniden aklıma düştü son günlerde. Etrafımda yeni doğum yapmış o kadar çok anne var ki. Onları da düşünerek sevgili Beyhan Numan’a sorular yönelttim, kırmadı beni ve hepsini cevapladı.

Mini röportajımız işte burada :


1) Beyhan Numan yenidoğan bakım hemşiresi olarak çalışırken İstanbul Üniversitesi’nden .” Emzirme danışmanlığı” eğitimi alıyor, neden böyle bir seçim ?

Yenıdoğan yoğun bakım hemşiresi iken gördüm ki birçok anne bebeklerine olmayacak nedenlerden dolayı sütlerini veremiyor, nasıl vereceklerini, sütlerini nasıl saklayacaklarını bilmiyorlardı. Bu doğa harikası besinden bebekler mahrum kalıyorlardı. Bunu bebeklerin elinden alınmış bir hak olarak gördüm ve neler yapabilirim diye düşünürken bu eğitime karar verdim.

2) Anne dostu bir toplum gibi görünüyoruz, ama detaya inince destekten çok köstek gören lohusalıklar yaşıyor genelde yeni doğum yapmış anneler. Senin gözlemlediğin en büyük zorluk nedir bu dönemde?

Bir çok zorluk var, öncelikle kimse annelere emzirmenin detaylarını anlatmıyor, ilk dönemlerde neler olacağını bilmiyor anne adayları. Bunların başında aile büyükleri ” Sütün yetersiz beslemiyor, çok aç kalıyor bebek o nedenle aglıyor ” gibi cümleler kuruyorlar. Aslında anne sütünün içeriklerini bilseler böyle olmayacak. İlk haftada sütün içeriği ; ılk 7 ve 10 gün kolostrumve proteinden zengin , sonraki 10 günden sonra şeker ve yağ oranı da artıyor ve bebek yavas yavas düzene girmeye başlıyor. İlk 40 gün alışma dönemi sonra yavas yavas rayına giriyor benim tabirimle DANS ( emzirme) Ama anne ilk doktor kontrolünde ” X gr kilo alamadı ” diye bebeğe mama önerisiyle karşılaşıyor. Aslında biraz bekleseler ve şans tanısalar, emzirmeyi bir sorgulasalar bence sorun kalmayacak. Bence anneler bu dönemde etraflarından yeteri kadar ve bilinçli bir destek görmüyorlar.

3) Emzirmenin yerildiği, küçümsendiği, ” köylüce” bulunduğu ortamlara da denk gelmişsindir belki. Sence bu süreci kadınlar mı yoksa erkekler mi daha olumsuz etkiliyor ?

Bence her iki grup da negatif etkileyebiliyor.

4) “Sütü olmayan ” anne olabilir mi ?” Ne yaparsam yapayım sütüm artmıyor, hep az “ diyen anneler duyuyorum ben bazen, gerçekten süt miktarının arttırılamadığı durumlar oluyor mu ?

Başlarda olmaz diye düşünüyordum sonraki eğitimlerimde ve yurt dışındaki emzirme danışmanlarımla yazışmalarımda gördüm ki ; Olabiliyormuş çünkü bazı hastalıklar süt üretimini etkileyebiliyor. Hatta bazı annelerin doğuştan memelerinde yeterli süt kesecikleri olmadığı tespit edilmiş. Ben de birine tanık oldum; meme yapısı var ama yapılan ultrasonda süt kesecikleri olmadığı görüldü. Ayrıca bazı annelerde süt üretimi gerçekten çok az olabiliyor.

5) Bir emzirme danışmanının mesleki olarak yaşadığı zorluklar neler ? İşimi yapmama engel olunan durumlar var dediğin olur mu hiç ?

Zorlukları ilginçtir ki ; uygunsuz e- postalar ve telefonların gelmesi…Aile büyüklerini ikna etmek çok zor ve Emzirme danışmanı pek yaygın değil ülkemizde . İşimi engelleyecek bir durum yok esasında . Ben danışmanlığımı veriyorum, karşımdaki uygulamak isterse yapar, asla zorlama olamaz.

6) Lohusa annelere emzirmeye başlarken ve süreç devam ederken destek oluyorsun, peki hamileliğin son dönemindeki anne adaylarına nasıl bir rota çiziyorsun ? Sağlıklı bir emzirme başlangıcına nasıl hazırlanılmalı?

Doğum öncesınde de anne adaylarına emzirme süreçleri anlatılıyor , bu süreçte emzirme teknikleri, memeye kavratma maket üzerinde uygulamalı anlatılıyor . Süt sağma makineleri , hangi durumlarda sağmak gerektiği anlatılıyor. Sonra sütyen seçimi, meme bakımı, memenin korunması , memedeki degişikliklerden bahsediliyor. Anne sütünün özellikleri açıklanıyor , kısacası emzirme , karşılaşılan sorunlar ve bu sorunlarda ne yapması gerektıgı baştan sonra paylaşılıyor.

7) Anne sütünü arttıracak gıdalar, beslenme biçimleri pek çok kaynakta yer alıyor, Bunların haricinde süt artırıcı sihirli bir formül ver desem , ilk aklına ne gelir ?

Sakin , huzurlu , stresten uzak dinlenmelerini, bol sıvı almalarını kısacası DANS’tan (emzirme) keyif almalarını istiyorum . Sütüm var mı – yok mu – yetiyor mu ? – bunları düşünmelerini istemiyorum.

8) Pek çok arkadaşımın aklına gelen bir soru : Göğüs operasyonları ( büyültme/ kçültme) emzirmeyi ne ölçüde etkiler ? Etkiler mi ?

Meme operasyonları çok etkiler mi ? Operasyonun yapılış tarzına göre etkiler. Her ne kadar doktorlar kabul etmezler ise de; meme büyütmelerinde koltuk altından ve meme altından yapılırsa çok sorun olmuyor . Ama inplantlar meme ucunda yerleşirse ; ( Areola) dan yerleşirse meme kanalları tıkanabiliyor . Sonuçta meme ucundan süt akımı oluyor, areola kesilip, çıkarılıp , tekrar aynı yerden dikildiğinde , kanaların da bir kısmı dikilip tıkanıklığa neden olabiliyor. Aynı zamanda meme büyütmelerinde süt oluşumunda ödem – angojman görülebiliniyor. Çünku süt oluşumunda meme büyüyor, süt kesecikleri sütlerle dolmaya başladığında ssilikonlara baskı yapıp dolgunluğu daha çok hissedebiliyor. Meme küçülmelerinde de adı üzerinde meme dokusu , yağlar vs. alınıyor. Meme kesecikleri de ister istemez alınıyor . Bu da süt üretimini etkileyebiliyor.

9) ” Emzirmeyi hiç sevmiyorum ” diyen bir anne gelse karşına, bunu tersine çevirebilir misin ?

Sena zorla güzellik olmuyor. Elbette böyle sorunlar oluyor, burada asıl sorun nedir? Neden emzirmek istemiyor sorusunun cevabını bulmak gerekiyor. Keyfi mi yoksa herhangi bir travmadan ötürü mü ? basaBAşarılı sonuçlar aldığım çok annem var ama arada kararından döndüremediklerim de oldu. Bir kısmı sadece sağarak 2 yaşına kadar süt verdiler, bir kısmı 6 ay ile 2 yaş arasında emzirdiler, bir kısmı da hiç emzirmek istemedi. Sebebi travma olan annelerde psikologların desteği ile aşama kaydedip sorunu çözebiliyoruz. Genelde süt sağmayı daha çok tercih ediyorlar. Ama arada çok katı olan ve kesinlikle emzirmenin lafını bile duymak istemeyen annelerim de oldu. Bu annelere ulaşmak çok zor oluyor çünkü seni kesinlikle görmek , kabul etmek istemiyorlar. Bu aşamada ben de çaresiz kalıyorum, yapacak bir şeyim olmuyor.

10) Desem ki ; Senin gibi bir hediyeyi, yeni doğum yapmış bir anneye – yenidoğan hediyesi- olarak bir günlüğüne göndermek istesem , mümkün müdür ?

Bir gün değil ama 1 saatlik ev ziyareti olabilir. Ama gerçekten yeni doğmuş bir bebek olursa veya sorunları olan bir anne olursa daha çok makbule geçer. Büyük bebeklerde zaman uygun olmayabiliyor. Büyük olanlarda 1 saatlık süre kısa olabilir, temelini sağlam oturtabilmek adına en ideali yeni doğan bebeklerdir.

Sevgili Beyhan, tüm yoğunluğuna rağmen vakit ayırdı ve beni cevapladı. Çok teşekkür ediyorum.

Ben İstanbul Üniversitesi Florance Nightingale Hemşirelik Y.O hocalarından 2 günlük Gönüllü Emzirme Rehberliği eğitimi almıştım ve o kadarlık bilgilerimle bile soranlara yardım etmeye çalışıyorum. Beyhan ise bir derya deniz bu konuda. Sıkıntı yaşayan annelerin ulaşabileceği bir acil durum düğmesi adeta ! Bu sebeple ; Emzirme üzerine sorun yaşayan herhangi bir annenin de kendisine ulaşabilmesi için www.beyhannuman.com alan adlı sitesini paylaşmakta sakınca görmüyorum.

Emzirmeye kalben ve ruhen inanan her annenin hiç sorun yaşamadan bu dönemden keyif almasını dilerim.

Sena Baran

www.dorikus.com

twitter/SenaBrn

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 48
Toplam yorum
: 15
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 5048
Kayıt tarihi
: 01.03.12
 
 

1978 doğumlu, Uluslarası ilişkiler mezunu, uluslarası lojistik uzmanı, sosyal medya meraklısı, bl..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster