Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Mayıs '08

 
Kategori
İnternet
Okunma Sayısı
2337
 

En 'şık' haber siteleri...

En 'şık' haber siteleri...
 

News...


Burada sitelerin gerçekçiliğini, güvenilirliğini, kısaca haberciliğini değil tasarımlarını irdeleyeceğim. Haber sitesi derken, gazete ve haber kanallarının siteleri de bu incelemenin içerisinde. Hatta büyük pay, onlara düşüyor... Bazı siteleri, listeye almaya dahi gerek duymadım. Kesinlikle 'haber' sitesi olmaktan çıkmış durumdalar. Hatta 'site' demeye bin şahit ister. O sitelerin isimlerini gizlemeyeceğim. Makalemin sonunda açıklayacağım...

Ve bir not: Yorumlarımı, sitelere yönelik yapacağım. Yani sitenin, şirketin, kuruluşun sahibi ya da sahipleri beni ilgilendirmiyor, şu anda...

İncelemenin ardından, sitelerin 'şıklık' sıralamasını da yapacağım. Şunu da belirtmek isterim ki: bu hiç de kolay olmayacak.

Tek tek incelemeye başlayalım...

Hurriyet.com.tr
Site içinde bulunduğumuz yıl içerisinde yenilendi. Gayet hoş görünüme kavuşmuş, diyebilirim. Eskisine oranla daha iyi. Ancak ortada 'manşet' niteliğinde kullanılan 'flash' içerik, pek kullanışlı değil. Milliyet'deki daha kullanışlı geldi, bana. Soldaki menüler çok hoş duruyor. Sayfanın iç yapısı ve haberlerin düzeni de hemen göze çarpıyor.

Milliyet.com.tr
Yeni tasarımı ile göz dolduruyor. Manşette kullandığı sistem, kullanıcıyı yormuyor. Sayfa iç yapısı da hoş duruyor. Haber detay sayfası ise biraz sade kalsa da yeterli bence. Üstte bulunan menüler, şıklığını arttırmış. 'Manşet' bölümü kullanışlı olsa da daha şık olabilirdi. Ayrıca bir haber sitesinin ana sayfası bu kadar 'uzun' olmamalı. Sayfalara sığmayacak şekilde tasarlanmış. Demek istediğim; bir sayfa da bu kadar haber olmamalı.

Zaman.com.tr
Sitenin tasarımını beğendiğimi söyleyemiyorum. Neredeyse 'tek renk' kullanılmış gibi. Eski tasarımının daha iyi olduğunu söyleyebilirim. Yazılımsal tarafı çok iyi. "Zaman'ım" servisi de güzel. Ancak tasarımın değişmesi şart. Site ve gazete yönetimine de bildirdim, bunu. Menü, sadeliği aşmış geçmiş.

Radikal.com.tr
Radikal'e yakışmayan bir tasarım görüyorum, karşımda. Zaman'a yaptığıma benzer bir eleştiri yapacağım. Hergün 6-7 haber sitesine giriyorum. İtiraf etmeliyim ki; Radikal bunların arasında yer almıyor. Az önce Radikal'e girdim. Ve bu sitenin Doğan Medya Grubuna ait olduğuna inanamadım. Uzun zaman olmuştu, siteye girmeyeli. 'Copyright' kısmında 'Doğan' ismini görünce, anladım. Menü sanki sitenin içinde değilmiş, gibi. Ya da şöyle mi demeliydim; sanki siteyle alâkası yokmuş gibi, duruyor. Gazetenin tasarımı güzel, ancak sitesinin tasarımına yazık... Diyecek başka birşey yok...

Cnnturk.com
Gayet temiz, şık ve sade bir tasarımı var. Tasarımında değişiklik yok, bu aralar. Ancak yapılan makyajlar, hemen göze çarpıyor. 'Bu adam da menülere taktı.' diyebilirsiniz. Ancak menü, çok hoş duruyor. Sitenin ve televizyon kanalının en sevdiğim özelliği: Magazine yer yok. Haberlerin içinde magazin istemeyenlerdenim. Ancak magazin programlarını farklı bir saatte izlerim. Sadece haber izlerken, magazinin araya girmemesi gerekir. Neyse, konumuza dönelim...

Ntvmsnbc.com
Cnnturk'deki sade ve hoş tasarıma burada da rastlıyoruz. NTV'de de makyajlar göze çarpıyor. özellikle sağ tarafta bulunan 'küçük kutucuklar' içerisindeki özel haberler, hoş duruyor. Menü, site tasarımıyla uyumlu. Manşet, çok sade kalmış. Basit ama hoş. Ancak biraz daha süslü birşeyler konulabilir mi, diye düşünüyorum da. Belki sayfa düzeni, tasarımsal yapısı bozulabilir. Böylesi iyi.

Internethaber.com
Ne televizyon kanalı var ne de gazetesi. Ancak onun ismini duymayanınız yoktur. Internethaber.com, tasarımda 'şık' isimlerden biri. Bu arada reklam gelirleri de iyi olmalı. Hem sade ve hoş menülere hem de manşet bölümüne sahip. Manşet biraz sade olmuş. Ama gayet kullanışlı. Ana sayfada kategorilere ayrılmış haberleri, tasarımsal olarak gerçekten göze hitap ediyor.

BBC.com
Aslında yabancı bir siteyi eklemeyecektim, listeme. Ancak ekleme gereği duydum. Çünkü, BBC'nin yeni tasarımına göz yumamam. Haftada birkaç kez ziyaret ettiğim sitelerden biri. Özellikle ana sayfasını çok beğendim. Diğer sayfalarda tasarım değişiyor. Ve sade, kullanışlı ancak bir o kadar da göz dolduran tasarıma bürünüyor, site. Mutlaka ziyaret etmeniz gereken bir site.

CNN.com
Tasarımı çok sade. Ancak 'ikonlar' ve diğer 'grafikler' tasarımı hoş kılıyor. Yazı sitilleri de özenle seçilmiş. 'Ana sayfada çok haber var.' diye Milliyet'i uyarmıştık. Ancak aksine CNN'de çok az haber var. Ana sayfayı kastediyorum tabii ki. Ancak tasarım da 'kırmızı' renkte güzel durmuş. Haftada birkaç kez girdiğim sitelerden biridir. Yazılımsal olarak bakacak olursak, normal bir sistematiğe bağlı programlama kullanılmış. Zaman, Milliyet ya da BBC' deki yazılımsal güç, CNN'de bulunmuyor.

Gazetevatan.com
Vatan Gazetesi'nin sitesini beğendiğimi söyleyemeyeceğim. Sayfada özel bir yapı göremiyorum. Menüyü zaten görmemezlikten geliyorum. Üst menü siteyi biraz kurtarır gibi olmyş. Ancak 'manşet' bölümü ile site hiç uyum içerisinde değil. Hürriyet, örnek alınmış gibi. Ancak pek olmamış. Öyle ki; Hürriyet'in sitesini tebrik etmiştik. En yakın zamanda değişmesi gereken sitelerden biri...

Haberturk.com
Menüsü ve manşeti, tasarım yapısıyla ilişkili. Oldukça sade, ancak haberlerin düzeni ve yapısı, siteyi kurtarıyor diyebiliriz. Bu siteye pek girdiğimi söyleyemem. Anasayfada fazla haber olmaması, tasarımın düzenini sağladığı gibi göz zevkimi de koruyor, gibi. Ancak yine de beni siteden 'iten' unsurlar var. Haberlerin düzeni iyi dedim. Ancak biraz daha farklı bir tasarım kullanılabilir. Örneğin her haberin arka planının olması ve bu arka planının sayfa planınından farklı olması, siteyi kurtarabilir. Site, nedendir bilmiyorum; çok dar bir yapıya sahip gibi. Yani bana öyle geldi.

Bugun.com.tr
Pek beğendiğimi söyleyemem. Oldukça sade. Ancak anasayfa çok karışık. Hangi haber nerede, bilemiyorum. Aralara konulan reklamlar da, işi bozuyor.'Manşet' bölümü çok sade. Sadelikten ziyade, kötü diyebilirim. Yani normal site içerisindeki bir yazıymış, içerikmiş gibi duruyor. Öyle olmaması lazım.

Samanyoluhaber.com
Eski tasarımı daha güzeldi. Tasarım tamamen kırmızıya boğulmuş gibi. Yani aslında sitenin heryeri kırmızı değil. Ancak öyle bir hava estirilmiş ki, içim boğuluyor. Manşet bölümü ile ilgili Bugün'e yaptığım yorumu yapacağım. Tasarımsal reforma gidilmeli...

Haber7.com
Bir ara şöyle haberler çıkmıştı:'En çok girilen haber sitesi Haber7.com' Bunu kim, nasıl seçmiş bilmiyorum. Belki de o seçim, başka bir tasarımdaydı. Ne menüsünü ne de manşet bölümünü beğendiğimi söyleyemem. Sitenin heryeri reklamlarla dolu, diyebilirim. Uzun zamandır girmiyordum siteye, bu makalem vesile oldu.

Ve...

Sabah.com.tr
İlk sırayı, açık ara hak eden site. Hem tasarımsal hem de yazılımsal gücü çok iyi. Öyle ki; bilgisayarımda ana sayfam: Sabah.com.tr. Manşet bölümü yenilendi. Ve gerçekten hem kullanışlı hem de tasarımı göz dolduruyor. Milliyet'de yaptığım uyarıyı burada da yapmak istiyorum: Ana sayfada çok fazla haber var. Ancak tasarım hoş olunca, görmezlikten gelebilirim. Sanırım her sitenin 'menüsüne' yorum yaptım. Sabah'ın sitesine yorum yapmamak elde değil. Çünkü tasarımsal yapıyla bundan uyumlu menü yapılamazdı, sanırım.

Şimdi sıralamaya geldi, sıra... Sıralamadan sonra, başta da belirttiğim gibi; listeye almadığım siteleri listeleyeceğim. Sıralamayı büyük gözlemler sonucu yaptım. Çünkü gerçekten zor. Siteler birbirine çok benziyor. Ancak yine de yaptığım sıralamaya güveniyor ve yorumlarınızı bekliyorum.

SIRALAMA
1. Sabah
2. BBC
3. Hürriyet
4. Cnnturk
5. Milliyet
6. Internethaber
7. Ntvmsnbc
8. CNN
9. Haberturk
10. Bugün
11. Zaman
12. Samanyoluhaber
13. Haber7
14. Gazetevatan
15. Radikal

LİSTEYE ALINMAYAN SİTELER...
Genel Sebep: Site demeye bin şahit ister. Tasarım diye bir unsur yok. Ancak bu sitelere 'site' dememek lazım. Küçük broşürlerin dijital ortama aktarılmış hali, diyebiliriz. Yazık, yazık...

- Milli Gazete
- Vakit Gazetesi
- Gunes.com
- Tgrt Haber
- Cumhuriyet Gazetesi
- Star Gazetesi
- Takvim Gazetesi

Bir makalemin daha sonuna geldik. Başta da belirttiğim gibi, sadece siteleri yorumladım, eleştirdim. Hiçbir şirketlerle ilişkimi, yorumlara katmadım. Tamamen, tabii yorumlar yapmaya çalıştım.

Başka bir makalemde görüşmek dileğiyle...

Saygılar, sevgiler...Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 89
Toplam yorum
: 37
Toplam mesaj
: 4
Ort. okunma sayısı
: 3145
Kayıt tarihi
: 10.11.07
 
 

Tesekkurler ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster