Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Mart '12

 
Kategori
İzmir
Okunma Sayısı
540
 

En büyük derdi vefasızlık

En büyük derdi vefasızlık
 

Tosun ile Yosun’un Maceraları filmiyle tanınan Yeşilçam oyuncusu Demir, ilgisizlikten şikâyetçi


 

50 yıllık sinema emekçisi 87 yaşındaki Muzaffer Demir, Karabağlar’daki evinde yapayalnız yaşam mücadelesi veriyor. Sesini defalarca medya aracılığıyla duyurmaya çalışan Demir’in tek isteği kapısının çalınıp, kendisiyle birkaç kelam sohbet edilmesi…

İzmir Karabağlar’da müzeyi andıran evinde yalnız başına yaşam mücadelesi veren 87 yaşındaki Muzaffer Demir eski günlerini mumla arıyor.  “Tosun ile Yosun’un Maceraları” isimli filmle tanınan Demir, ikisi başrol olmak üzere 70 filmde yardımcı karakter rolleriyle sinemaseverlerin karşısına çıktı. Sanat dünyasında zaman zaman yaşanan çöküş dönemlerinden nasibini alan sanatçı işsiz kalınca sanatçı dostlarının kapısını çalarak yardım istemiş, ancak hep ret yanıtı alınca filmlerinin gösterildiği sinemalarda bilet satarak geçimini sağlamaya çalışmış.

Yalnız ve yorgun

750 liralık emekli maaşının 400 lirasını kiraya vererek, ilerleyen yaşına rağmen Yeşilçam oyuncularının fotoğraflarını satarak geçinmeye çalışan Demir, son günlerde evinden çıkamayacak kadar yorgun halde. Sanatçı dostlarıma sürekli mektup yazıyorum diyen Demir, hiçbir yanıt alamamaktan şikayetçi. Halen İstanbul’da yaşayan kızı ve oğlundan ise küçük maddi yardımların dışında hiçbir haber alınamıyor. Eski günlerin geride kaldığının bilincinde olduğunu belirten sanatçı, “Günlerce film setlerinde sabahlar, bir tas çorbaya talim ederdik. Herkesin ilgisi üzerimizdeydi. Yardımcı oyuncu olduğumuz için kazandığımız paralar bir süre idare ederdi. Bu tatlı hayat kısa sürdü. Keyifliydi. Çok yer gördük, çok insan tanıdık. Yolun sonunun böyle olmaması gerekiyordu” diye konuştu.

‘Herkes oyuncu olmuş’

Gelişen teknolojik imkanların yardımıyla kısa sürede meşhur olmanın mümkün olduğunu söyleyen Demir, sanatçılığın bittiğini herkesin ünlü olduğu basit bir düzenin geldiğini savunuyor. Herkesin oyuncu olduğunu, her dizide farklı kişilerin boy gösterdiğini anlatan Demir, “Genç sanatçılara tavsiyem, pırıltılı dünyada kendilerine güvenli bir zemin hazırlasınlar. Yoksa benim gibi mağdur ve mahcup olurlar. Mağdur olduktan sonra geriye bakmanın anlamı olmuyor” diyerek tavsiyelerini dile getiriyor.

Müze gibi ev

Evinin duvarlarında hayatının her sahnesinden kesitler sunan, birbirinden değişik anıya sahip fotoğraf bulunan sanatçı yalnız kaldığı gecelerde fotoğraflarla konuştuğunu söylüyor. Fotoğraflara bakarken duygusallaşan Demir başlıyor anlatmaya: “İnsanlar çok değişti. Eskiden hatırşinaslık vardı. Kapımı çalan yok. Başım ağrır, gözüm görmez, kulaklarım işitmez, evden günlerce çıkmasam beni bilen olmaz. Yalnız yaşamak çok zor. Arada kapımı çalan olsa ne iyi…”

Devlet sahip çıksın

Ölmeden önce tek isteğinin devletin kendisine sahip çıkması olduğunu ifade eden Demir, başta Konak Belediyesi olmak üzere Kültür ve Turizm Bakanlığı’na sesleniyor. 50 yıl boyunca çektiği fotoğrafları tek tek satarak geçimini sağlayan yaşlı adam açmayı planladığı sergilerle biraz olsun hatırlanmak istediğini de sözlerine ekliyor.

70 filmde oynadı

Muzaffer Demir, 1925’te İstanbul Florya’da doğdu. Demiryollarında memur olan babasının tayini 1930’da İzmir'e çıkınca buraya yerleşti. 1945’te İzmir Belediye Şehir Tiyatrosu’nda çalıştı, 1951’de Yeşilçam’a geçti. Yardımcı karakter oyuncusu olarak beyazperdede boy göstermeye başladı. Dünyaca ünlü Stan Lorel ve Oliver Hardy filminin Türkçe versiyonunun çekilmesi için yapımcıları ikna etti. 1963 yılında Necdet Tosun'la başrolü paylaştı. Tosunla Yosun'un Maceraları, sinema ve TRT ekranlarında yıllarca gösterildi. Devamının çekileceği düşünülürken senaristin paraları alıp kaçmasıyla bu serüven bitti. Ancak azimli ikili, karakter oyunlarıyla Yeşilçam'da boy göstermeye devam etti. Tâ ki Necdet Tosun'un Almanya'da trafik kazası geçirmesine kadar. Kazadan sonra İstanbul'a getirilen Tosun, 13 gün sonra, 10 Mayıs 1975'te hayata veda etti. Geride başrol oynadığı meslektaşı Demir'i, yani Yosun'u bıraktı. Yosun ise iki başrol olmak üzere toplam 70 filmde daha sevenlerinin karşısına çıktı.

A.Buğra TOKMAKOĞLU (Ege Telgraf)

abtokmakoglu@gmail.com

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 430
Toplam yorum
: 738
Toplam mesaj
: 99
Ort. okunma sayısı
: 2144
Kayıt tarihi
: 18.06.07
 
 

20 Nisan 1989'da İzmir'de doğdu. İlköğretim ve lise öğrenimini Karşıyaka'da tamamladı. 20..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster