Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Mayıs '07

 
Kategori
Psikoloji
Okunma Sayısı
2191
 

En büyük engel insanın kendisidir

En büyük engel insanın kendisidir
 

Zihin bedeni nasıl etkiliyor?

“Zihnin bedeni nasıl etkilediği üzerine yapılan en son araştırmalar ilginç sonuçlar ortaya koydu. Hastalıkları ilaç yerine zihinle tedavi edebilir miyiz? Düşüncelerimiz hayatımızı tam olarak nasıl biçimlendiriyor?

Hayal edin. Söğüt ağacı yaprağına alerjiniz var. Dokunduğunuz anda cildiniz kabarıyor, kızarıyor, deli gibi kaşınmaya başlıyor. Doktor size bir alerji testi yapıyor. Önce gözlerinizi sıkıca bağlıyor. Ardından sağ kolunuza söğüt yaprağı sol kulunuza ise dut yaprağı süreceğini söylüyor. Ve testi uyguluyor. Tabii sağ kolunuz hemen kaşınıp yanmaya başlıyor. Sol kolunuzda ise her şey normal. Ama gözlerinizi açtığınızda doktor sürprizi açıklıyor: “Aslında kaşınan kolunuza dut yaprağı sürmüştük, alerjik olduğunuz söğüt yapraklarını ise sol kolunuza sürdük!”

Ve işte bir başka örnek: Bir Parkinson hastası ayaklarını sürüyerek zorla yürüyebiliyor ve elleri yazı yazamayacak kadar çok titriyor.
Cerrahi müdahale yapılmasını kabul ediyor. Geçirdiği beyin ameliyatı sonrası hastanın elleri ve ayakları düzeliyor, normal hareket etmeye başlıyor. Ancak doktorlar gerçeği sonradan açıklıyorlar: “Yapılan beyin ameliyatı tamamen sahte. Cerrahlar kafatasına küçük bir delik açıp, hiçbir şeye müdahale etmeden geri kapattılar.”

İki deney de düşünceler ve duyguların insanın fiziksel sağlığı üzerindeki etkilerini araştıran bilim adamları tarafından yeni yapıldı.Sonuç ortada: Zihin bedeni doğrudan etkiliyor!

Bu yeni bir inanış değil. Tıp dünyasında yıllardır konuşuluyordu. Ancak son yıllarda bilim adamları zihin ile beden arasındaki bağlantının sanıldığından çok daha güçlü, çok daha etkili olduğunu keşfetti. Bu yüzden de 21.yüzyılın gelişmiş tıp teknolojisiyle konuyu derinlemesine incelemeye karar verdi. Buna göre sinir, gerginlik, yalnızlık, umutsuzluk, sevgi, huzur, mutluluk ve iyimserlik sadece soyut duygu ve düşünceler değil. Bütün bu psikolojik durumlar tıpkı zayıflık ya da şişmanlık gibi bedenimizi fiziksel olarak yani somut biçimde etkiliyor. Beyin bu duygu ve düşünceler doğrultusunda bağışıklık sisteminden, kan hücrelerine, kalpten bağırsaklara kadar bütün organ, doku ve hücreler üzerinde değişiklikler yapabiliyor.

Bilim adamlarının yeni hedefi zihinsel ve fizikler durumlar arasındaki köprüleri keşfetmek tedavi amaçlı kullanmayı öğrenmek.Yakın tarihli bir araştırma da ABD”deki yetişkin nüfusun neredeyse yarısının beden ve zihni buluşturan yöntemlerle ilgilendiğini gösteriyor. Bunlar arasında yoga, derin nefes egzersizi uygulamaları, ileri kas esnetme teknikleri, hipnoz, düşleri yönlendirme teknikleri, bir de bedenle zihnin en etkili bağlantı şekli olan dini inanç ve dualar var. Hepsi temel de stresle savaşıyor. Çünkü stres günümüzde neredeyse öldürücü.

İnsanın stresli bir durum karşısında kan basıncının yükseldiği, kalp atışlarının hızlandığını, kas geriliminin arttığını ve solunumunun düzensizleştiği biliniyor. Sebep ise hormonlar ve vücut kimyasalları. Bu maddeler insanda baş ağrılarından kalp krizine kadar her türlü fiziksel hastalığı tetikleyebilecek kadar güçlü.

Negatif duygu ve düşüncelerin sağlığa olumsuz etkileri ortada. Peki pozitif duygu ve düşünceler de olumlu yönde etkili oluyor mu? Bilim adamları “evet” diyor; “Zihin gücü hastalıkların tedavisinde kullanılabilir!” Beyin, zihin gücüyle vücuttaki fiziksel ağrıyı da ortadan pekala kaldırabiliyor. ABD”deki Duke Üniversite”sinde yapılan araştırmalar dini inançları olan kişilerin daha az hastalıklara yakalandığını söylüyor; HIV hastaları üzerinde yapılan bir başka araştırma ise pozitif ve iyimser bir dünya görüşüne sahip olan AIDS hastalarının bağışıklık hücrelerinin diğerlerine nazaran daha güçlü olduğu belirtiliyor.

Peki beyin gücüyle daha sağlıklı olabilir, hastalıkları ilaç yerine zihinle tedavi edebilir miyiz? Bu araştırmalar, zihin ve bedenin gizemli ilişkisini göler önüne sermek adına sadece başlangıç. Ve daha şimdiden bilim adamlarına zihnin beden üzerinde olumlu fiziksel etkiler sağlayabilecek bir gücü olduğunu şimdiden kanıtladı. Bilim bu konu üzerinde araştırmalarını derinleştirirken beden ile zihin arasında köprü kuran yoga, zihni düşüncelerden arındırma ve dua etmek gibi tekniklerin de artık büyük önem kazanacağı aşikar”.

İnsanların kendilerine olan inançları ve güvenlerine dayanak oluşturan temel özellik özdür. Ve gerçekten en büyük engel insanın kendisidir

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bir yere kadar görüşlerinize katılıyorum. İnsanlar ruh taşır. Ruhu beyin besler fakat ruh tarafından yönetilir. Bedeni ise beyin verdiği konutlarla yönlendirir. Dolayısıyla beynin fiziksel beden üzerine doğrudan müdahalesi vardır. Verdiğiniz örnekler, çoğunlukla beyin yönetiminde gerçekleşen rahatsızlıklarla ilgili. Parkinson veya alerji. İnsan şartlanmalarla rahatsızlık yaşayabildiği gibi, rahatlama da yaşayabilir. Örneğin insanlar sinirli olduklarında sigara içerek rahatlamakta olduklarını söyleyebilir. Oysa ki bu sadece bir şartlanmadır. Size katılmadığım tek nokta, tüm rahatsızlıklarda beyin etkisi. Örneğin kalbi delik olan bir insanın rahatsızlığı ile beyin arasında bağlantı yoktur. Bu tamamen fiziksel bir kusurdan kaynaklanır. Ama rahatsızlıkların doğmasında beyin etkisi elbette vardır. Örneğin stress kaynaklı kalp krizi veya mide ülseri... Sağlıklı bir yaşam dilerim...

Murat Yazmacı 
 11.05.2007 16:07
 

Gerçekten çok güzel yazmıssınız, boyle önemli konuları okuyupta nasıl yorum yapmaz insanlar anlamıyorum. Teşekkür ederim.

Gülistan 
 11.05.2007 11:03
 

İnsan yol haritasında yazılı olanlarının dışına çıkamaz. Bu ne anlama gelmektedir? Kişi uygulamalarını kendi değerleri ile yapmaktadır. Genelde, telkin ve anlatılanlar insanın içerisinde kumdan tepeler oluşturur. Ancak kişinin değerleri onun içindeki sert kayalarıdır. Kişinin öz değeri olmayan tüm oluşumlar, ona geçici uygulamalar yaptırır. Buhar soğuduğunda nasıl su haline geliyorsa, insanda dışarıdan yapılan telkinlerin ortadan kalması ile asıl değerlerine dönmektedir. Yeni bir rüzgar; yeni kum tepeleri oluşturacak, eskilerini dağıtacaktır. Elinize sağlık, sağlıcakla kalınız.

Canmehmet 
 11.05.2007 10:39
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 4
Toplam yorum
: 6
Toplam mesaj
: 2
Ort. okunma sayısı
: 2919
Kayıt tarihi
: 02.05.07
 
 

Erzurumda Rehberlik ve psikolojik danışman olarak görev yapmaktayım...

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster