Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

29 Eylül '09

 
Kategori
Psikoloji
Okunma Sayısı
491
 

En büyük savaş

En büyük savasımız kendimizledir; kendimize hakim olma çabasıyla; benliğimizle yaptığımız savaştır (bir nevi psikolojik savaş).

...

Bir çok isteklerimiz olur; kimisinden vazgeçirir bizi; kimisine de sürükler; sonunun, sonucunun ne olacağını sorgulamaz. Bu yüzden kavga halindeyiz; her ne kadar farkında olmasakta kendi kendimizle.

Yaşadığımız sürece bize bazı olayları zorlaştırır; bazılarını kolaylaştırır;zihnimiz. Buna en iyi örnek çeşitli meslek dallarındaki başarılarımızdır. Herkes belli konularda başarılı olur sadece. Bu da zihinsel yaratılarımızın fonksiyonel yapısıyla alakalıdır.

Hepimize belli çizgiler, belli yollar üstünde hükmedebilme özelliği verir; sınırını da kendisi belirler;

''Ben edebiyattan anlamam ama; matematiğim çok iyidir.'' örneğinde olduğu gibi.

Çözümlenememiş, dümura uğramış; binlerce soru ve çözüm/ çözümsüzlük vardır; benliğimizde. Hep daha fazlasını daha iyisini isteriz; doymak bildiğimizi zannettiğimiz küçük duraksamalar dışında.

Bazen de hiçbir şey yapmaz; tembel tembel oturur, işlerle boşu boşuna kürek çekeriz; ırmağın tersine doğru. Sonrada kedi misali; uzanamağımız ete mundar mantığı yaşatırız zihnimizde. Başarısız olduğumuzu zannederiz ve türlü sıkıntılar oluşur; bedenimizde. Neden, niçin, niyeler, ...vs yığını oluşur.

Bu çözümsüzlüğü yanında getirir; çözümsüzlükde bizi yalnızlığa; mantıksızlığa iter. Birçok işler yaparız o güne kadar aklımıza getirmediğimiz. Birçok suç işler; bedenimizi nasıl cezalandıracağının hesaplarını yapar; benliğimiz. Aslında şuçlu olan Ben'lik esaret hayatını tattırır bize. Acılara alıştırır; acıyla yaşatır, acıyla yoğurur bedenlerimizi.

İçimizdeki Ben 'i en iyi gösteren bir hakimle yaşıyoruz:

Oda;

Avare yaşayan tek organ olan beynimizdir.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 121
Toplam yorum
: 49
Toplam mesaj
: 5
Ort. okunma sayısı
: 471
Kayıt tarihi
: 21.04.09
 
 

Güneş ilk aydınlığını vurduğu an yeryüzüne. Işıltı içine girer hayat. Ve bu ışıltının peşinden koşma..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster