Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Şubat '08

 
Kategori
Felsefe
Okunma Sayısı
620
 

En-el Yar...

En-el Yar...
 

'Gökyüzü herkezindir...'


Bir çocuk yürür közün üstünde, üşüyen ayaklarında ayrılık…Sıladan kalkan bir tren, dönen tekerinde ayrılık. Gök gürler gibi kopar papatyanın son yaprağı, umuda düşen güzde ayrılık. Gurbet acı bir öyküdür, çektiğin içte ayrılık.

Mutlak yalandır tüm savaşlar. Siyah yoktur, beyaz yoktur. Küçük oyunlarda çölleşir hayat. İnsanın insana en büyük zulmüdür ayırmak. Mızrap mızrap vuran telde ayrılık…

Ey Hayat! İnsana ait olmayan her şeyi… Yani zenginliği fakirliği, yani Müslümanlığı Hıristiyanlığı, yani Türklüğü Kürtlüğü bir yalana fırlatarak, yani bir serçe gibi sonuna kadar açtım kollarımı sana. Ey hayat! İnsana ait olan her şeyle, yani karnı tok çocukların şenliği, filizlenen ağaçların serinliği, sevişen yüreklerin ateşiyle doldum sana.

Ey hayat! Bir balıkla bir insanın isteği aynı değil mi senden? Belki biraz şarap insanın fazlalığı. Tanrılar sadece gözyaşı vermedi mi bize? Birbirimizi ayırmayı, tüketmeyi, öldürmeyi ezberletmedi mi?

Yarın şarkılar söyleyelim. Alinin Ayşeyi sevdiği gün olsun. Öbür gün Hasanla Hasonun dost olduğu gün. Sonra Muhammetle Musanın barıştığı, bunların sadece birer isim olduğunu anladıkları sevgi dolu bir gün olsun. Bu gün ise benim, bir serçe gibi, bir balık gibi maviyle dolduğum gün olsun… Çıtır çıtır badem şekeri…

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bana da... Versene yeşil. Bana ne ben de isterim. Bir de deme böyle badem şekeri. Madem şekeri. Ya şimdi hamile olsaydım ben. Ya da emziren bir anne. Bu saatte badem şekeri arattıracaktın. Allah' dan değilim.

Ayrıntıda gezinmek 
 04.03.2008 3:16
Cevap :
Canın istediğinde, hamile olman şartıyla, söz gönderceğim badem şekeri sana:-)  04.03.2008 16:33
 

Şu Allah Baba dedikleri, tabiat ananın ta kendisi değil mi ? Ne varsa onda var, dilinden anlayana . Yasakları, otoriteyi, hiyerarşiyi, kulluğu bıraksak da biraz, güneşe, toprağa, suya , menekşeye, paylaşmaya , sevgiye , eşitlik içinde özgürlüğe çevirsek yüzlerimizi ve farklı renklerin sularında yıkansak...sevgiyle

Neşe İleri 
 21.02.2008 14:21
Cevap :
Şu Allah baba dedikleri tabiat ananın ta kendisi... Ne güzel yakalamışsın! Fakat yeni bir sorunumuz oldu şimdi: Tabiat ana türban takıp örtünmeli mi? Yoksa çırılçıplak bir gerçek olarak kalmaya devam etmeli mi? OOOO....my got:-)  21.02.2008 17:27
 

Ayrılık-gurbet ve dostluklar zıt gibi gözüksede ne kadar da çok birbirlerini seviyorlar ama göremeyen çok yazman lazımdıki gösteresin.. Kalp gözümle gördüm yazdıklarımı zaman geçsede devir devredip değişsede kendi boyutunun içinde yazdıkların var. Alıp insanların içine götürüyor dost olalım diye.. Sürgün yerimiz saray beldesinden soğuk rüzgarlara yükleyerek sıcak selamlar gönderiyorum sana..

Ermert Revsen 
 17.02.2008 19:41
Cevap :
Ermert... Su gibi adamsın sen... Duruluğunu seviyorum. Herşey gönlünce olsun...  17.02.2008 22:28
 

hep bir ağızdan söylenmesi gereken bir şarkı olsun diye diledim ben de, bu yazı için.. özlü, doğadan kopmayan humanist insanı dillendirmedeki başarınız için tebrik ediyorum... sevgilerle..

ilke Veral Coşkuner 
 17.02.2008 15:33
Cevap :
İlke; güzel sözlerin için içten teşekkür ediyorum... Mersinden sevgiler sana...  17.02.2008 22:30
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 153
Toplam yorum
: 2918
Toplam mesaj
: 56
Ort. okunma sayısı
: 1455
Kayıt tarihi
: 16.09.06
 
 

Tıka basa dolu bir adam değilim. Balığı gördüysem derine inerim. Uzun süre gölgede kalamam. Okuru..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster