Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Ekim '17

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
39
 

En Gerimiz Yüz Yıl Öncesinin En İlerisinin Seviyesinde Olmalı ki İlerlemeden Bahsedelim

En Gerimiz Yüz Yıl Öncesinin En İlerisinin Seviyesinde Olmalı ki İlerlemeden Bahsedelim
 

İnsanların yaşayışına bakarak ülkelerin ileri olup olmadığını tespit etmek güç, Mars’ta yaşayacak insan var köyünün yolunu bulamayan insan var. En iyisi ilerilik-gerilik konusunda insanların yaşayışına bakmamak lazım. Hem zaten bazı kimseler ileri yaşama şansları varken kişisel nedenlerle eski zamanların alışkanlıklarını sürdürüyorlar. Bu da kimin ileri kimin geri olduğu konusunda kargaşa yaratıyor.

Belki sadece dünyaya ve hayata bakış açısı kriter olabilir. Ben interneti biliyorumdur ama kullanmayı tercih etmem, bu gerilik midir tartışılır.

Basit olarak genel bir bakışla yüz yıl önce yaşamış en ileri görüşlü kişiden daha geri olmamak lazım diyeceğim. Yani dünyaya bakış olarak ben padişah Abdülhamit’ten daha geri olamam. Çünkü yüz yıllık bir artım var.

Gerçi yüz yıl öncenin en ilerisi bir yüz yıl eski olmasına rağmen oldukça yetişkin entelektüel biri olur nasıl ondan daha geri olmayacağız, belki içimizde Hammurabi’den bile eski düşünceler taşıyanlar olabilir.

Ama yani zamanın hiç mi etkisi yok, dedem entelektüel, ben ilkokul mezunuyum olsun; bazı konularda ben dedemden ileride olmam lazım.

Ben yine de ilerlemenin böyle bir şey olduğunu düşünüyorum; bugünün çobanı dünün Aristo’sundan ileridedir. Çünkü istediği kadar bilgili olsun Aristo uçağı gördü mü?

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Platon ile batı düşüncesinin flozofu.Bilime önderlik eden felsefenin ilk kurucusu Aristo.Yer ve gökbilimin düşünürü.Uçağın yapımında onun da emeği olsa gerek...Selamlar.

Abbas Oğuz 
 07.10.2017 15:29
Cevap :
"Bilime önderlik eden felsefenin ilk kurucusu Aristo. Yer ve gök bilimin düşünürü.Uçağın yapımında onun da emeği olsa gerek.." Ben bu noktayı dikkate almamışım çok doğru söylüyorsunuz...  09.10.2017 20:32
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 5339
Toplam yorum
: 13791
Toplam mesaj
: 282
Ort. okunma sayısı
: 657
Kayıt tarihi
: 21.09.08
 
 

Sadece sayfalarda kalan yazılar şaheser olsalar bile önemsiz ve anlamsızdır. İnsanlara ulaşan ve ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster