Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Ağustos '12

 
Kategori
Dünya
Okunma Sayısı
3464
 

En güçlü silah

En güçlü silah
 

Lübnan Savaşı


Modern savaşların en güçlü silahı hangisidir? Bundan 600 yıl önce kaleler çok güçlüydü.  Taki 1453 te Kostantinapolis Türkler tarafından fethedilene kadar kalelerin üstünlüğü tartışılmazdı. Ancak sonraki dönemde kaleler yine önemini korumaya devam etti. Osmanlı iki Viyana kuşatmasına rağmen Viyana'yı alamadı. Akdenizde ise Malta kalesi Osmanlıya karşı direndi. Osmanlının sınırlarını fethemediği kaleler belirlemişti.

1798’de Napolyon Mısıra ani bir saldırada bulunmuş ve Mısır’ı fethetmişti. Mısır üzerinden ordusu ile Suriye’ye yürümeye başlamıştı. 1799 yılında Napolyonun atağını Akka Kalesi önünde Cezzar Ahmet Paşa karşıladı. Cezzar Ahmet Paşa Akka kalesini başarılı bir şekilde savunudu. Kuşatmaşının 64’üncü gününde Napolyon ani bir kararla çekilmeye karar verdi. Sonrasında Napolyon Mısır’danda çekildi. 18. Ve 19. Yüzyılda kaleler topçu birliklere karşı zayıf olsalar bile savaş stratejilerinin önemli bir parçalarıydı. Ve kale savunmaları birçok savaşın gidişatında etkili olmuşlardı. Kaleler hala güçlüydü, fakat toplarda giderek daha çok önem kazandı.

1. Dünya Savaşında siper savaşları vardı. Devletler topların saldırısına direnebilecek kalelerden daha güçlü  birşey keşfettiler Toprak. Savunma yapan taraf toprak altına siper kazıp karşı tarafın saldırısını bekliyordu. Saldıran taraf ise önce top atışıyla karşı tarafı yıpratmaya çalışıyordu. Ancak bu top atışları başarısız olmaktaydı. Bir metre toprağın altında sipere saklanmış bir asker top atışlarından güvendeydi. Sonrasında saldıran taraf piyade saldırısına geçiyor.  Bu saldırı karşısında savunan taraf siperlerden çıkıyor karşı tarafa taramalı tüfeklerler ve tüfeklerle ateş açıyor. Ve saldıran taraf çok ciddi kayıplar veriyor ve askerlerin çoğu diğer sipere bile ulaşamadan ölüyor. Saldıran taraf siperi ele geçirse bile bu büyük bir zafer anlamına gelmiyor. Çünkü basit bir şekilde savunan taraf 10 metre gerideki  bir diğer sipere geçiyor. Verilen onca kayıp atak başarılı olsa bile sadece 10 metre ilerlemeyi sağlıyor. Toprak siperler Top saldırıların karşı çok güçlü bir savunmaydı. Milyonlarca asker o toprak siperleri aşmaya çalışırken canını kaybetti.

2. Dünya savaşında yeni bir silah devreye girmişti. Tanklar. 1. Dünya savaşında Taramalı tüfekler karşı siperi ele geçirmeye çalışan piyadeler için  ölümcüldü.  Ancak ikinci dünya savaşında tanklarla ve arkasına gizlenen piyadelerle taramalı tüfeklerin avantajını azaltmışlar. Ve hızla ilerliyebilmişti. İkinci dünya savaşının başında Alman tanklarına karşı direnebilecek bir silah yoktu. Hızla ilerlemekte tüm savunmaları yıkarak aşmaktaydılar. Alman güçlü tankları ile Fransız’ların toprak siperlerini kolayca aşıp Fransa’yı işgal ettiler.Fransa teslim oldu ve savaştan çekildi.  Sonrasında Almanya Rusya savaş ilan etti. Aynı şekilde Almanlar  Rusya karşısındada hızla ilerledi. Ruslarda yeni stratejiler geliştirdiler. Toprak siperler hala değerliydi. Ancak şimdi amaç sadece piyade saldırılarına karşı savunmak değildi. Toprak siperler tank saldırıların karşıda savunma önlemleriyle donatıldı. Mayın tarlaları bu önlemlerden biriydi. Ayrıca Ruslar yeni model tanklar üretmişti. Alman tankları daha güçlü ve daha hızlıydı fakat Ruslar daha yüksek sayıda Tank üretmişler ve en önemlisi bu tanklar Alman tanklarının aksine Rusya’nın soğuk hava koşullarına dayanıklıydı. Yinede Almanlar daha iyi savaşmaktaydı. Ancak Ruslar sayı üstünlüğüne sahipti. Ayrıca Almanlar alışık olmadıkları bir iklimle mücadele etmek zorundaydı. Bunun  ötesinde İran üzerinden ABD Rusya’ya çok büyük malzeme ve mühimmat yolladı. Böylece toprak siperler tek başlarına değil ancak diğer etkenlerin yardımıyla Alman saldırısını durdurmayı başardı. Sonrasında Almanlar bozgun halinde geri çekilirken Rus ordularıda onları takip etti.

1955 ile 1975 arasında süren Vietnam savaşı sırasında Kuzey Vietnamlılarda Toprağın gücünden faydalandılar. Çok güçlü bir Amerikan bombardımanı altındaydılar. Amerika taş üstünde taş kalmayacak şekilde Kuzey Vietnamı bombalamaktaydı. Kuzey Vietnamlılarda yeraltı sığınakları inşa ettiler. Bombardıman ne kadar güçlü olursa olsun birkaç metre toprağın altındaki bir sığınağa tesir etmiyordu. Bir de sığınağın tam yeride Amerikalılar tarafından bilinmemekteydi. Buda saldırıyı tümüyle başarısız kılmaktaydı. Amerikalılar kara harekatları sırasında köpekleri kullanarak sığınakların tam yerini belirleyebilmekteydiler.Kuzey Vietnamlılar  buna da bir  çözüm buldular. Sığınağın girişine Amerikan Askerlerinin birinin bir eşyasını bırakmaktaydılar. Bu da köpekleri yanıltmaktaydı. Böylece Kuzey Vietnamlılar Amerikalıların en büyük stratejik avantajı olan hava üstünlüğünü etkisizleştirmeyi başardılar. Ve Kuzey Vietnam savaşı kazandı ve Amerika geri çekildi.

2006 Lübnan savaşı Toprağın yeni bir zafer kazandığı bir diğer savaştı. İsrail ile Lübnan’daki Hizbullah arasındaki gerginlik savaşa dönüştü. İsrail önce havadan uçaklarla bombaladı. Hizbullah’ın herhangi bir hava savunması yoktu. Sadece yeraltı sığınaklarına saklanarak saklandılar. Bu sırada Hizbullahda kısa menzilli füzelerle İsrail’i bombalamaktaydı. Bu füze saldırıları çok etkili değildi ancak İsrail yinede bu tehdidi gidermek istiyordu. İsrail ordusu Tankların desteği ile Lübnan sınırından içeri girdi. Hizbullah askerleri saklandıkları sığınaklardan çıkarak İsrail tanklarını sovyet yapımı füzelerle vurdular. İsrail bine yakın zırhlı araç kaybetti . İsrail bir ay kadar süren bu çatıştıktan sonra özellikle bu ağır zırhlı araç kaybından sonra geri çekildi. Ve savaş böylece sona erdi.

Şu an İsrail ve ABD ordusu sığınakları delebilecek silahlar geliştirmeye çalışmaktadır. Bu çalışmalar başarılı olsa bile bir sınırı olacaktır. 3 metre derinlikteki bir sığınağa etki etsede 10 metre derinlikteki bir sığınağa etki etmeyecektir. Ayrıca asıl mücadele sığınağın yerini belirlemek ya da gizlemek için yapılan istihbarat savaşı olacaktır.

Resim kaynak

1-http://newnews.co.uk/israel-lebanon-new/index.html

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

en büyük silah eğitimli halk ve ordulardır

?ahin kylyç 
 29.08.2012 12:50
Cevap :
Eğitim şart diyoruz ve herşeyi eğitimle alakalandırıyoruz. Ne yazıkki eğitimli olmak askerlik mesleği içerisinde pek bir anlam ifade etmiyor. Kısa dönem askerlik yaptım. Kendimden ve arkadaşlarımdan biliyorum. Askerde çok eğitimli insanlar angarya işlerde istihdam ediliyor. Gerçek bir savaş ortamında bile birçok bilimadamı, eğitimli insan sadece kurşun sıkarken öldü. Çanakkale savaşı bunun örnekleri ile dolu. Eğitimin önemi elbette var. Ancak savaşların gidişatına bilimadamlarının etkisi özellikle cephe arkası çalışmaları ile oldu. ABD'nin geliştirdiği nükleer bomba ikinci dünya savaşına son noktayı koydu. Kavgada yumruk sayılmaz derler ya. Bir savaş başladığı zaman ise tarafların eğitim düzeyinin pek bir anlamı yok. Savaşta daha iyi silahlara sahip olanın bir üstünlüğü var. Bu da o tarafın cephe gerisindeki bilimadamlarının çalışmaları ile ilgili. Eğitimin askerlik ile direk bir bağı yok dolaylı bir bağı var.   31.08.2012 12:02
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 40
Toplam yorum
: 17
Toplam mesaj
: 4
Ort. okunma sayısı
: 1870
Kayıt tarihi
: 29.07.12
 
 

Merhabalar, Çanakkale üniversitesi İktisat bölümünü ve Maltepe üniversitesinde Yüksek lisans biti..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster