Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Sabiha Rana Melekler Yüreğinizden Öpsün

http://blog.milliyet.com.tr/sabiharana

11 Eylül '08

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
664
 

En güzel, en akıllı, en okullu, en seksi ve en zengin benim efendim

En güzel, en akıllı, en okullu, en seksi ve en zengin benim efendim
 

Fotoğraf:Angelina Jolie Milliyet


Va mı bunun başka izah tazı? (Süleyman Demirel)

Bu yazıyı sonuna kadar okumadan evvel istiyorum ki hep birlikte ''önce'' kendimizden özür diliyelim..
Neden mi efendim?
İnsanoğlu, ilk önce kendinden başlarmış kandırmaca oynamaya da ondan...

Kaçımız yaşadığımız bu hayatı farklı yanlarıyla da tanıyıp, bilmek, görmek ve yeni ufuklara doğru yelken açmak istemeyiz ki?

İlla ki de ''ben bilirim'' başlığı altında var olmanın yanında, başkaların dan da öğreneceğimiz bir çok şeyin olduğunu ve bunların bize fayda sağlayacağını bilerek, kendi benlik iç güdülerimize neden ''otur yerine'' diyemiyoruz?

Çok mu zor kendimize söz geçirmek?
Hepimiz kendi yolumuzdan gidilmesini isteriz değil mi? Bundan da büyük gurur duyarız arsızca..

Asla bir başkasının adımları ardında gitmek istemeyiz.. İşimize gelmese de şunu kabul edelim ki, tanımadığımız binlerce insanın, fikir görüş ve hayata geçirdiği akıl almaz buluş ve gelişmeleriyle birlikte varız ve onların sayesinde yaşama savaşı veriyoruz..

Örnek mi?
Sağlığımızla ilgili gelişen teknolojiyi düşünmemiz bunu yeterli cevap olacaktır..

İşte bu düşünce noktasından yola çıkarak diyorum ki! Karşımızdaki kişi, kim olursa olsun, onun fikir ve görüşlerine önce saygı duymayı, sonra da o kişinin de Allah tarafından kendisine verilmiş olan, üstün düşünce gücünü ve arkasından gelen başarısını kabul etmeyi öğretmeliyiz kendimize..

Özellikle de eğitim ve öğretim konularında yeterli çabayı göstermemiz gerektiğini hiç unutmayalım!

İnanıyorum ki bu güzel düşünce ve davranışlarımızın karşılığında hepimize yetecek kadar olumlu sonuçlar almakla kalmayacak ve artık büyük bir gururla da hayat yolumuzda ilerlemiye devam edeceğiz..

Hem de ne kendimizden ne de karşımızdaki kişiden yana hiç zorlanmadan.. Aklımızdan çıkarmamamız gereken şeylerin en başında da farklı kültürlerden gelen insanların, başka şehirlerin ve başka ülkelerin hatta başka gezegenlerin bile, bizlerin hayatına katacağı bilmediğimiz ne çok değerli şey vardır değil mi efendim?

Haddim değil ama sevgi ve saygıyla yaşayalım ki soylu bir hayata sahip olalım.. Bence çocuklarımıza bırakacağımız en onurlu miras da bu olsa gerek!


Sabiha Rana

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Başkalarına saygı ve sevgi duymayı öğrenemezsek,sosyal bir valık olmayı da öğrenemeyiz. Dolayısıyla da paylaşmayı ve insan olmayı da başaramayız.Eğitim kötü hasletlerin törpüsü, erdemin ve hoşgörünün yaratıcı kaynağıdır, diyebilirmiyiz ? Başka bir ifade ile, ben egosunu öne çikarmadan başkalarının varlığını kabul etmek, uygar olmanın da bir göstergesidir.Yazınızın bana bu düşünceleri çağrıştırdı sayın Rana. Sosyal bir varlık olduğumuzu hatırlattığınız için size gönülden teşekkürler.

Hızır Kabil 
 11.09.2008 1:32
Cevap :
Sayın Hızır Kabil, Bizler türlü sebeplerden dünyaya merhaba diyen canlı varlıkların düşünce yapısına tek sahip olanı (laflada olsa) insanız. Çok basit kurallara dahi uysak en azından kendimize yapılan haksızlıkları nasıl ki birilerinin görmesini bekliyorsak bu noktada bir nokta koyup düşünmeliyiz.. Bizde aynı özveriyi ve hoşgörüyü karşı taraf için düşünebiliriz< diye.. Hepimiz bu çerçeve de yaşamaya başlarsak bir de bakarız ki birgün herkes bize ''hak'' veriyor.. Anlaşılır oluruz. Ve oluşan bu uyum içerisinde de hepimiz hoşlukla yol alır dünyanın türlü sıkıntılarına daha kendimize güvenerek karşı koyarız.. Siz öyle güzel yorum hediye etmişsiniz ki fazla söz etmemem daha uygun olur. Efendim. Çok teşekkür ederim. Saygılarımla..  11.09.2008 13:07
 

Sabiha hanım, konuyu gayet güzel ve yalın ifadelerle kaleme almışsınız. Bazılarına yer yer incitici gelsede (örneğin bana), yarası olup gocunacakların yanında, yarası olmayıp da düşüncenizi destekleyecek insan sayısı daha fazladır diye düşünürüm. "HER İNSAN EN AZ BİR KONUYU SENDEN DAHA İYİ BİLİYORDUR" sözü, ikili ilişkilerde temel dayanak noktamdır. Bu perspektiften baktığımda da, sizden öğrenebileceğim çok şeylerin olduğunu düşünüyorum. Mesela yazınızın bir yerinde 'Bundan da büyük gurur duyarız arsızca...' diye bir söylemde bulunmuşsunuz. Gerek yazdığınızla, gereksede kendi adıma hiç bir iddia ve anti tez sahibi değilim. Yalnızca öğrenmek istiyorum. "Gurur duyarız tamamda..... bu gururdan niçin ARSIZLANIYORUZ Kİ.. onu anlayamadım....Bırakmak istediğiniz MİRAS HARİKA.. O mirası bırakana kadar alacağınız HER NEFES YAŞAM KALİTENİZİ BİR BASAMAK DAHA YUKARIYA ÇIKARSIN...

sezar pan 
 11.09.2008 0:46
Cevap :
Sayın Sezar Pan, İlk önce sorunuza cevap vermeye çalışayım.. ''Gurur duyarız'' ve bu gururları fazlaca yaşayıp hissetmek istediğimiz de, o zaman bunun adı ''arsızlık'' olmuyor mu? Yani bir kişiye karşı olan davranışlarımızdan söz etmediğimi sanıyorum.. Hayatımızdaki bir çok kişiye karşı bu davranışı sergilediğimizde arsızlıkla karşılaşıyoruz.. Bana öyle geliyor.. Bazen de inişlerle yükseliriz.. Birini gördüğümüzde hafifçe başımızı eğdiğimizde bu bizi alçaltmaz yükseltir.. Bunları çoğaltmak mümkün.. Efendim.. Değer verip okuduğunuz ve ayrıva yorumladığınız için çok teşekkür ederim.. Saygılarımla..  11.09.2008 13:20
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1988
Toplam yorum
: 5389
Toplam mesaj
: 722
Ort. okunma sayısı
: 4908
Kayıt tarihi
: 26.10.06
 
 

Gazeteci - Yazar (NLP Uzmanı - İlişki ve Yaşam Koçu) Yaşarken dünyayı dolaşmayı, topraktan güneşe..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster