Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Ocak '11

   
  Kategori
  Fotoğraf
  Okunma Sayısı
  1329
   

  En güzel fotoğrafı arıyorum

  Bir fotoğraf aşığıyım. Ve en güzeli arıyorum. “Tamam. İşte, en güzel fotoğrafı buldum” dediğim fotoğraflardan çok daha güzelleri ile karşılaştım bugün. Yarın da, bu fotoğraflardan çok daha güzelleri çıkacak karşıma korkarım. Pekala, Nedir bir fotoğrafı “en güzel” olarak tanımlamaya yetecek olan? Zaman mıdır? Mekân mıdır? Güzel bakan gözler midir? Ağlayan dudaklar mıdır? Fakirlik midir? Zenginlik midir? Aşk mıdır? Nefret midir? Siyah mıdır? Beyaz mıdır? 

  “En güzel fotoğraf budur “diyenler bu karara varmayı nasıl başarabilmişler? Benim sorum da budur. 

  Sırtına yüklediği onlarca odun parçasını, elinden tuttuğu torunu ile birlikte yavaş ama emin adımlar ile evine doğru götüren yorgun ninenin yorgun gözleri ile siyah beyaz bir karşılaşma yaşadığım anda hissettiğim sevgi gibi bir şey olsa gerek diyorum en güzel fotoğrafın bana hissettirmesi gerekeni. 

  Başımı çevirince, bir köşeye sinmiş, etrafına korku dolu gözler ile bakan bir anne ile karşılaşıyorum. Kolları arasına girmiş iki küçük çocuk da, annelerinin gözlerinde gördükleri korkudan paylarını almış olarak, ürkerek bakmaktalar etrafa. Kadının da, çocukların da üstü başı perişan. Etrafta koşuşturan başka insanların bacakları ve kolları arasından en net şekilde göz göze geliyorum o anne ile. Bombaların sesi geliyor kulaklarıma. Bakar bakmaz ürperten, üşüten bir fotoğraf. En güzel bu mu yoksa? 

  Çektiğim fotoğrafları düşünüyorum. Hepsi de benim “en güzelimdi. Elbette ki bir sonrakini çekinceye kadar. Her bir fotoğrafı çekerken, muhteşem bir an yakaladığımı düşünmüş ve en güzel fotoğrafı çektiğimi sanmıştım. Ama işte yanılmışım. Karşı duvarda her biri “en güzel” olarak adlandırılabilecek birçok fotoğraf görüyorum. O zaman bu “en güzel fotoğraf” tanımlaması neden var?
  Fotoğraf yarışmaları geliyor aklıma. Ne kadar çok fotoğraf katılır o güzellik yarışmalarına ve bir iki tanesi seçilir en güzel olarak. Birkaçına bakmış ama bendeki en güzel tanımına oturtamamıştım o fotoğrafları. “En güzel” olan fotoğraflarımdan birkaç tanesini ben de yarışmalara göndersem onları beğenirler miydi acaba? Ama ya beğenmezlerse, ya benim en güzellerimin yüzüne göz ucu ile bakıp bir başkasına geçiverirlerse? 

  En güzel fotoğraf arayışında mı bir sorun var yoksa? Benim beğendiğim, siyah beyaz ya da renkli kadrajı içerisinde saatler geçirdiğim, hayallere daldığım, sorular sorduğum bir fotoğrafın yanından ona göz ucuyla bakıp gidenler olabiliyor ise, “en güzel” arayışı boşa bir çaba değil midir? 

  Eğer, fotoğrafta estetik mevzusu bu kadar göreceli bir konu ise neden hep bir “en güzel” arayışı içindeyiz? 

  Başka bir yol bulmak lazım. 

  Şu an bunu düşünüyorum. 

  Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

   
  Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
   
   

  Hoş geldiniz aramıza:) Ben de fotoğraf çekmeyi çok seviyorum, ama teknik açıdan çok eksiğim var. En güzel fotoğrafı bence hiç aramayın, bulamazsınız:) Çünkü sadece güzel fotoğraflar olacaktır, en güzeli hiç olmayacaktır. Neden derseniz; en güzel fotoğrafı çektiğinizi düşündüğünüz an, fotoğraf makinenizi bırakmanız gerekecektir:) Düşünsenize, en güzel fotoğrafı çektiğinize inandığınız anda, ondan sonra çekeceklerinizin daha kötü olacağına da inanmış olacaksınız. Biraz karışık anlattım sanırım ama, anladığınızı umuyorum:) Sevgi ve selamlarımla...

  Tülin Aksoy 
   18.01.2011 0:11
   
  Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
  Toplam blog
  : 1
  Toplam yorum
  : 1
  Toplam mesaj
  : 0
  Ort. okunma sayısı
  : 1329
  Kayıt tarihi
  : 17.01.11
   
   

  1978 doğumluyum. Fotoğraf çekmeyi ve doğayı çok seviyorum. Çok güzel bir eşim ve çok sevdiğim bir iş..

   
   
  Yazarı paylaş
  • Tümünü göster