Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Kasım '18

 
Kategori
Danışmanlık
Okunma Sayısı
35
 

En Güzel Sohbeti İnsan Kendisiyle Yaparmış

En Güzel Sohbeti İnsan Kendisiyle Yaparmış
 

Kariyer yol Haritası


Geçtiğimiz Ekim ayının ilk günü itibariyle yirmi iki yıl olmuş kariyer hayatım başlayalı. Aslında onun öncesinde de çalışmışlıklarım var ama onlar kariyer olarak görülemeyecek tarzda geçici işler. Dün akşam penceremin kenarında bulunan koltuğuma oturdum çok sevdiğim orta şekerli Türk kahvemi yudumlarken kitabımı okumaya başladım. Bir insanın son günlerini irdeliyorduk yazarla birlikte. Yaşanmışlığın ne demek olduğunu anlamaya çalışıyorduk. Tabi ki yazar kitabını yazarak ve bende o kitabı alıp okuyarak gerçekleştirebiliyorduk bunu. İşte o zaman ciddi biçimde düşünmeye başladım. Yirmi iki yıl geçmişti kariyerime başlayalı beri. O günden bugüne "peki ben ne yapmıştım" geçen onca sene içinde. Başlangıçta ben neredeydim, şimdi ise neredeyim?

 

Başka bir soru daha sordum kendime ilk sorunun henüz cevabına ulaşmamışken. Başlangıçta gideceğimi düşündüğüm hedef ve bu hedefe ulaşma planlarım neydi ve bugün gitmeye çalıştığım hedef ve ulaşma planları aynı mı? Mutlaka ki bir çoğunuz kendiniz ile baş başa kaldığınızda bu tarz şeyler düşünüyorsunuzdur. Kim demişti unuttum şu an ancak hoşuma gider "en güzel sohbeti insan kendisi ile yapar." Ben de kendim ile olan rutin sohbetimi yapıyordum aslında. Kariyer hayatıma başladığımda benim için emeklilik yaşı 65 olur diyordum yani yaklaşık 40 yıllık bir kariyer hedefim vardı, sakin bir deniz kenarı kasabasında bahçe işleri ile uğraşıp torunları bekleme zamanı gelmeden önce. Bu durumda yaklaşık olarak hedefimin ortasında bulunuyorum demek ki. Ulaşmak istediğim sonuç ve bu sonuca ulaşma planlarında ise çok büyük sapmalar olmamış aslında. Tabi ki hiç bir zaman hiç bir plan birebir olmayacaktır. Bunun bilincindeydim ve hala da bilincindeyim. Önemli olan küçük yanılma paylarıyla tutturabilmektir hedefi.

 

Diğer bir önemli olan hususta yaptığım hatalar. Tabi ki bir çok hata yapılıyor yıllar içinde çalışma hayatında. Ben asla hata yapmam diyen kişinin öncelikli hatasıdır zaten hata yaptığını kabullenememek. Ben yaptığım hataların farkındayım. Ama sonuca etki eden büyük hatalarım olmadı çok şükür. Ve daha da önemli olan yaptığım her hatadan dersler çıkarmışım kendime yıllar içinde ve tecrübe de bu oluyor sanırım. Aynı hataları tekrarlamamak ta önemli.

 

Kendime göre bir başlangıç noktası belirledim ve o yıllarda düşündüğüm yol haritamı çizdim kariyerimin öncelikle kabataslak bir kağıda. Bunu da yıllara böldüm. Sonra bu yaşamsal kariyer bütçemin sapmalarını işaretledim tekrar kronolojik kariyer haritamın üzerine. Yaptığımı düşündüğüm hataları da not aldım ayrıca ve sadece hatala olmaz büyük başarılarım nelerdi onları da ayrıca listeledim.

 

Güzel bir özet vardı şimdi karşımda. her şey insanın beyninde olsa da bu şekilde sabit bir çıktısını almak aslında farkındalığını arttırıyor insanın. Benim için güzel bir çalışma oldu. Size de tavsiye ederim. Boş bir zamanınızda en fazla bir saatinizi ayırın kendinize ve bu sistemi bir uygulayın. Eğer ki çok büyük sapmalar varsa bu sapmalar sizin için pozitif yönde mi yoksa negatif yönde mi basit bir analizini yaptıktan sonra son duruma göre düzeltilmiş yeni yol haritanızla devam edin kariyer yolculuğunuza. Hepimizin yolu açık olsun.

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 5
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 101
Kayıt tarihi
: 19.11.18
 
 

1972 yılında merhaba dediğim hayatta istatistik alanında lisans, işletme yönetimi alanında da yük..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster