Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Ocak '15

 
Kategori
Üniversitelinin Sesi
Okunma Sayısı
4020
 

En güzel yatırım, insana yapılan yatırımdır.

En güzel yatırım, insana yapılan yatırımdır.
 

Yıl 1968 ekonominin ve ekonomistlerin tavan yaptığı bir dönem. 

Üniversitenin salonu hınca hınç dolmuş dönemin en ünlü ekonomisti konuşma yapacak ve soruları cevaplandıracak. 

Konuşma biter sorulara geçirir. Bir öğrenci söz alır. 

-Efendim günümüz piyasalarında yükselen ve azalan değerleri de göz önüne alırsak sizce ekonomi nereye yol almalı? Neye yatırım yapmalıyız? 

Ekonomist bey cevap verir. 

-En güzel yatırım, insana yapılan yatırımdır. Çünkü bu dünyayı dünya yapan şey insandır. 

Yani bir diğer deyişle, bir insan evladı olacak ki dünya da bir şey üretsin. Çünkü tüketici insan olduğu gibi üretici de insandır. Lakin bu söz ekonominin dışına çıkarsa çok daha derin anlamlar taşır. 

Türkiye de insana yatırım var mı? 

Maalesef yok. Hem de yok oğlu yok. Tabii bunu en çok öğrenci milleti görüyor. Sadece üniversitelisi değil, hepsi. 

Sporsuz, eğitimsiz, edebiyatsız, bilimsiz, daha bilimsiz, en bilimsiz nesiller yetişti Türkiye de. Şimdi başka bir nesil daha aynı şekilde yetişiyor. Hem de kinci bir şekilde.... 

Suç devlet adamlarının ya da yönetenlerin mi? 

Kısmen öyle ama kısmen de hepimizin ta kendisinin. İstatiski veriler Türkiye'yi çok geri de kalmış gösteriyor. Bunu en son seyahat ettiğim ülkelerde de gördüm. İnsanlar öğrenciye, eğitime ve insan hayatına nasıl değer veriyor böyle diyip şaşırdım. 

Miami de bir hostel de 3 İngiliz 1 Arjantinli 1 İsviçreli ve bir de ben aynı oda da kaldık. Hele İsviçrenin verdiği değeri görünce kulaklarıma inanamadım. 

4 farklı dil eğitim müfredatında. Kültürlerarası iletişim için çocuk yaşlarda Avrupa'nın her yerine devlet tarafından gönderiliyorlar. Bir alan tercih ettiği zaman karşısında en iyisini buluyor. Spor olanakları ise ayrı bir muhteşem. 

Şimdi diyeceksiniz ki İsviçre ile biz bir miyiz? 

Peki biz Amerikayla bir miyiz ki dünyanın en büyük devlet başkanı sarayını yaptırdık Ankara'nın orta yerine? 

Bu ülke de öğrencilerin yazın ücretsiz faydalanabileceği bir yaz kampı ya da spor kampı yok. Devlet kendine tanesi bin liradan bardak almayı biliyor ama her öğrenciye bir eşoftman ve spor ayakkabısı almayı bilmiyor, bir spor kampı kurmayı bilmiyor. Diktatör Hitler bile 1930-40 Almanyasında bunu akıl edebiliyor, 2010'lu yıllarda bizimkiler akıl edemiyor. 

Türkiye de öğrenciler ne doğru düzgün dil biliyor, ne kitap okuyor, ne sinema takip edebiliyor ne de dünya da olup bitenlerle ilgili bir fikre sahip olabiliyor. Spor desen onu zaten geçtik. Kültürlerarası iletişim için devlet eliyle çocuk yaşlarda yurtdışına gönderilme, onu daha da geçtik. Biz kim Avrupa kim? Şam da namaz kılmak neyimize yetmiyor? 

 

Şimdi Celal Şengör hoca üniversiteler de bilim yok diyor. Belki kısmen haklı belki de haksız ama şu konuda herkes hem fikirdir ki Türkiye de eğitim yok... Eğitim adı altında bir torna tezgahı var. Bir okuycu da bazı yazılarım devam edilebilmesine rağmen kısa tuttuğumu neden böyle yaptığımı sordu. 

Cevap veriyorum. Türkiye'de insanlar 6 yılda 1 kitap bitiriyor o yüzden kısa tutuyorum efenim... 

 

Emre Erden 

 

 

ETEM SEVİK, camgobegi, Mehmet Arat bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Merhaba,çok yerinde bir konuya değinmişsiniz.İnsana yatırım yapan ülkeler,gelişmiş,kalkınmış,söz sahibi ülkelerdir.Selamlar.

Hüseyin Başdoğan 
 29.09.2016 21:44
 

Merhaba, çok güldüm okurken trajikomik :P kaleminize sağlık. Eğitim mi Hah! Hava parayla, su parayla, iş güç emek parayla... Ama bendensen bedava... Biz ne zaman düştük bu durma. Acımıyorum cahil kafalara anlamıyorlar diğer yandan yazık farkında olanlara birşey yapamama duygusu kötü olsa gerek mağlum sıra beklemek sıkıcıdır. Meyve veren ağaç taşlanır derler. Meyvelerde ithaldi galiba... Ama ben umutluyum. Alışmışız atraksiyonlara bunlardanda sıkılırız. Değişmeyen tek şey değişimin kendisidir ya biri gelir biri gider. Kaleminize sağlık.

camgobegi 
 31.08.2015 17:37
Cevap :
Öncelikle geç cevap veriyorum. Kusura bakmayın askerde görevliyim. Dediklerinize çok ama çok katılıyorum. TSK'da durumlarımız tam verdiğiniz örnekleri içeriyor ama ben çocuklarımıza daha iyi bir hayatı olması için bir Asteğmen olarak elimden geleni yapacağım. Meyve veren ağaç taşlanır ama ağacın meyvesi olmadan insan tatsız kalır :)   31.03.2016 20:13
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 203
Toplam yorum
: 107
Toplam mesaj
: 5
Ort. okunma sayısı
: 312
Kayıt tarihi
: 16.11.13
 
 

1991 İskenderun doğumlu. EMU Mütercim Tercümanlık, Amasya Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği mezun..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster