Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Eylül '07

 
Kategori
Yurtdışı Eğitim
Okunma Sayısı
1482
 

En İyi Amerikan Üniversitelerine Kabul Edilmenin Sırrı: “Erken Karar( Early Decision)”

En İyi Amerikan Üniversitelerine Kabul Edilmenin Sırrı: “Erken Karar( Early Decision)”
 

Erken karar( Early Decision) Amerikan üniversitelerinden birinde okumak isteyen öğrencinin en çok istediği okula başvurmasını sağlayan sistemdir. Ancak “Erken Başvuru”(Early Decision) konusunda öğrencilerin bilmesi gereken önemli detaylar var.

Erken karar( Early Decision) <ı>genellikle 1–15 Kasım tarihinde yapılan başvuru anlamına gelir. Genellikle dememin sebebi her okulun başvuru tarihinin ne yazık ki farklılık göstermesi. Bir Amerikan Üniversitesi erken karar( Early Decision) son tarihi için 1 Kasım derken bir diğer Amerikan okulu 5 Kasım diyebilir.

Başvuru yapmadan önce ilgilendiğiniz Amerikan Üniversitesi’nin Erken karar( Early Decision) son başvuru tarihini öğrenmenizi tavsiye ederim.

Erken karar( Early Decision) sadece bir üniversiteye yapılabilir. Başvuru yapan öğrenci eğer o okuldan kabul alırsa o okula gideceğini taahhüt etmiş oluyor. Diğer üniversiteler bu okuldan kabul aldığımı nereden bilecek demeyin. Çünkü bir liste yardımıyla üniversiteler birbirinden haberdar oluyor.

Bazı okullarda erken karar kabul şansınızı arttırırken bazı üniversitelerde kabul oranı arttırmayabilir hatta değiştirmeyebilir.

Amerikan Üniversitesi Erken karar( Early Decision) sonuçlarının açıklanmasıyla ilgili de bilgi vermek erken karar(Early Decision) yapmak isteyen öğrenciler için ışık tutacaktır.

Başvuru son tarihinde okula başvuru yaptıktan sonra cevaplar 15 Aralık gibi bildiriliyor. Karşınıza 3 tür cevap çıkabilecektir.

KABUL: Alabileceğiniz en güzel cevap herhalde bu olacaktır. Tebrikler kabul edildiniz

ERTELEME: Normal başvuranlarla birlikte değerlendirilmek üzere başvurunuz ertelenebilir.

RED: Başvurunuz reddedilebilir.

Başvurunuz reddedildiği zaman diğer okullara başvuru hakkınız kabul alma şansınız hala saklıdır.

Erken karar( Early Decision) yapmak isteyen öğrencilerin en çok sorduğu sorulardan biri de: <ı>“Erken karar(Early Decision) yaparsam kabul şansımı ne kadar arttırmış olurum?”. Bu soruya cevabım erken karar(Early Decision) yapmak istediğiniz okulun kabul oranlarını kontrol etmek olacaktır. Çünkü erken karar(Early Decision) kabul oranları her üniversitede farklıdır.

Sizlere en son söylemek istediğim cümle şu olacak:

“ Sadece iyi bir üniversiteden kabul alabilmek adına Erken karar(Early Decision) yapmayın. Üniversiteyi gerçekten istiyorsanız ve ailenizin bütçesi kabul aldığınızda bu okulu karşılayabilecekse yapın.

Erken karar(Early Decision) konusunda sormak istedikleriniz için isiltabag@okulariyoruz.biz adresine mail atabilirsiniz.

İlgili Linkler:

>>>Amerikan Üniversitelerine Başvuru Koşulları

Bu arada ilgilenenler için MBA, MBA nedir?

Saygılarımla,

Işıl Tabağ

http://www.okulariyoruz.biz/

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 188
Toplam yorum
: 131
Toplam mesaj
: 50
Ort. okunma sayısı
: 6247
Kayıt tarihi
: 11.10.06
 
 

Endüstri Mühendisi olan Işıl Tabağ, Avrupa Okullar Birliği görevinden sonra 1998 yılından bu yana..