Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Şubat '15

 
Kategori
Sağlıklı Yaşam
 

En iyi Diş Beyazlatma işlemi hangisidir?

En iyi Diş Beyazlatma işlemi hangisidir?
 

en iyi diş beyazlatma yöntemleri


Dişleri beyazlatmanın en iyi yolu nedir? Ofis tipi beyazlatma en pahalısı gibi görünmesine rağmen, bu yol en iyisi olduğu anlamına mı geliyor?

Dişlerinizi en iyi beyazlatma yolu; diş hekimi tarafından ofiste bile uygulansa bunu yavaş olarak yapmaktır.

Ofis tipi diş beyazlatmada dişler çok kısa bir sürede (yaklaşık bir saat) çok güçlü bir beyazlatma jeline maruz kalır (%30-35 Karbamid Peroksit çözeltisi), kişiye özel beyazlatma plaklarında (ev tipi beyazlatmada) ise dişler daha az konsantre beyazlatma jeline (%9-15) daha uzun periyotlarla (2-8 haftalar arası günde yaklaşık 1 saat). Bu iki işlemin kombine edildiği yöntemde ise önce ofis tipi diş beyazlatma uygulanır arkasından ev tipi diş beyazlatma ile desteklenirse sırasıyla iki işlem arka arkaya uygulanmış olur.

DİŞ BEYAZLATMA NEDEN YAVAŞ BİR ŞEKİLDE UYGULANMALIDIR?

Bunu kek pişirmeye benzetebiliriz. Çikolatalı kurabiye yapmak için onları 350 derecede 12 dakika tutmak gerekir. 1000 derecelik fırına koyarsanız kurabiyeler yanacaktır. Aynı sebepten dolayı dişleri beyazlatmak da düşük tempo gerektirir. Böylece dişin canlı ve cansız dokularına daha nazik bir uygulamayla diş beyazlatma işlemi gerçekleştirilir.

Yavaş tempoda yapılan beyazlatma ayrıca dişte daha derin bir penetrasyon sağlar ve daha kalıcı renk değişimine neden olur.

Ofiste %30’luk jellerle yapılan beyazlatma sırasında dişler bazen sudan mahrum (dehidrate) kalır ve bazen işlemden yaklaşık 7 ile 10 gün sonra orijinal rengine tekrar dönüş görülebilir. Bu sebepten dolayı ofis tipi uygulamaları genelde bir seferde değil, bir kaç seferde yapılmasını önermekteyiz. Çünkü bu yöntem daha kalıcı sonuçlar vermektedir.

Ofis tipi beyazlatma özellikle diş beyazlatması gerektiren acil durumlarda bire birdir, en hızlı şekilde sonuç alınmasını sağlarlar.

Klinik olarak en etkili sonuçların iki yöntemin de kombine edildiği durumlarda görmekteyiz. Yani, önce ofis tipi diş beyazlatma ile etkili bir şekilde diş rengini açmak, arkasından ev tipi diş beyazlatma ile bunun desteklenmesi hem dişlerin mümkün olan en açık renge gelmesine hem de beyazlığın daha kalıcı olmasını sağlamaktadır.

Bir kez sistemin içindeyseniz, daima sistemin içindesinizdir. Özel beyazlatma plakları ile yıllarca kullanabileceğiniz bir sisteme ödeme yaparsınız. Beyazlatma işleminin uzun bir süre kalıcı olduğu doğru, ancak dişler ilerleyen yıllarla birlikte sararma göstereceklerdir. Beyazlatma plakları sayesinde doktorunuzun da tavsiyesiyle istediğiniz zaman dişlerinizde beyazlatma işlemini yeni ev tipi diş beyazlatma jelleri temin ederek uygulayabilirsiniz.

Beyazlatma plakları ofis tipi diş beyazlatma işleminin ardından dişlerinizi beyazlatmak için en güvenli ve bedeline karşılık etkili sonuçları veren yöntemdir.

Beyazlatma plakları jeli dişlerinize özenle uygulamanıza, aynı zamanda ağız dokularınızdan da uzak tutmanıza olanak sağlar. Eğer bu jel dişetlerinizle temas ederse serbest radikal tepkimeleri meydana gelir ve bu serbest radikaller doku yaşlanmasının temelidir. Bu yüzden ev tipi beyazlatma jellerini tüm gece boyunca kullanılmasını önermemekteyiz, bu aynı zamanda jelin kontrolsüz bir şekilde yutulmasını da engelleyecektir.

Diş beyazlatma hakkında:

http://onurozturk.com/dis-beyazlatma/

 

Dr. Onur Öztürk:

https://www.facebook.com/dtonurozturk

http://instagram.com/dronurozturk

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 47
Toplam yorum
: 1
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 401
Kayıt tarihi
: 17.12.14
 
 

Diş hekimliğinde merak edilen, aklınıza gelip doktorunuza sormak isteyeceğiniz bir çok sorunun ce..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster