Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

27 Ocak '16

 
Kategori
Fotoğraf
Okunma Sayısı
34
 

En iyi fotoğraf makinası yanınızda olandır

Yıllardır fotoğraf meraklılarının, daha iyi fotoğraf çekebilmek isteyenlerin, fotoğraf makinası almaya karar verenlerin, ve hatta sadece sohbet açmak isteyenlerin sorduğu sorudur; Canon mu iyi Nikon mu?

Özellikle, gelişen teknolojiyle bu sorunun artık anlamını daha da yitirdiğini belirtmeliyim. Bu iki marka, geçmişten bu yana ürettikleri kaliteli ekipman ve geniş reklam bütçeleri sayesinde fotoğraf makinası alıcılarının aklına ilk gelen isimler olmayı başardılar. Ancak son zamanlarda sayıları artan aynasız fotoğraf makinaları, ve bu yeni teknolojiye daha hızlı adapte olan Sony, Olympus, Fuji ve benzeri markalar, soruya daha fazla parametre eklenmesine sebep oldu.

Genel anlamda hem Nikon hem de Canon kullanıcıları, kendi seçtikleri markanın piyasanın en iyisi olduğunu şiddetle savunur. Oysa her iki markanın da farklı alanlarda birbirlerine karşı kurdukları üstünlükler vardır. Üstelik dönem dönem bu markalardan biri ya da diğeri bir atağa kalkarak, ayırd edici bir teknolojik özelliği diğerinden çok daha önce ekipmanlarına ekler ve o dönem için üstünlüğü yakalar. Ama en geç 1 yıl içinde, aynı teknolojinin diğer markada da kullanılmasıyla durum tekrar eşitlenir.

Her iki marka da muadil modellerinde yaklaşık olarak aynı özellikleri sunsa da, bu markaların kullandığı işlemciler, rengi ve ışığı birbirlerine göre biraz daha farklı yorumlamak üzere programlanmıştır. Örnek olarak, bir marka renkleri daha doğal tonlarda işlemeyi tercih ederken, diğerinin çektiği fotoğrafın tonları daha sıcaktır. Fotoğraf kameradan küçük bir farkla çıksa dahi, çekilen fotoğrafın tonlarının bilgisayarda değiştirilebildiğini, ve dolayısıyla diğer marka ile çekilen fotoğrafın tonlarının elde edilebildiğini de unutmamak gerekir.

Markalar arasındaki diğer bir fark da, kullanım yöntemidir. Markalardan biri, teknolojik bir özelliği tek tuşla ulaşılabilir hale getirip diğer bir özelliği menüler altına yerleştirirken, diğer marka bu önem sırasını tersine çevirebilir. Ayrıca makinanın butonları ve ayar düğmelerinin yerleşimi de farklılık gösterir. Bütün bunlar da kullanım tercihlerini belirler. Kullanıcı da, kendi tercihlerine uygun olan, ya da alışmış olduğu şekilde kullanılabilen makinayı daha iyi görür ve över.

Sonuçta, ilk defa fotoğraf makinası alacaksanız, ne sebeple bir makina almak istediğinizi kendinize sormalısınız? Evde çocuğunuzun komik anlarını, ya da gittiğiniz tatilde güneşin batışını yakalamak için mi? Fotoğrafa ilgi duyuyor ve öğrenmek mi istiyorsunuz? Ya da hobiden öte bir amacınız var mı?

Aldığınız makinayı sürekli yanınızda bulundurabilecek, gerektiğinde hemen ortaya çıkarıp kullanabilecek misiniz? Yolda yürürken gördüğünüz bir anın fotoğrafını çekmek istediğinizde, ağırlığından ya da hacminden dolayı makinanızı evde bıraktığınıza üzülecek misiniz? Eğer öyle olacaksa, unutmayın ki, bir çok yeni nesil cep telefonu oldukça kaliteli fotoğraf çekebiliyor. Ve işte ben de bu yüzden diyorum ki, Canon ya da Nikon, ya da cep telefonu kameranız olması önemli değil; en iyi fotoğraf makinası, gerektiğinde yanınızda olan makinadır.

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 4
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 76
Kayıt tarihi
: 23.05.13
 
 

1974'te İstanbul'da doğdu. Toronto Ryerson University'de aldığı fotoğraf eğitiminin dışında, yerl..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster