Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Eylül '13

 
Kategori
Kişisel Gelişim
Okunma Sayısı
681
 

En iyisi olmanın yolları (bahanelerden uzak durun )

En iyisi olmanın yolları (bahanelerden uzak durun )
 

Kariyer Yapmak Aslında Şans Değil


Yeni bir işe başladınız ve belli bir kariyer hedefiniz var  yada bir iş yerinde zaten çalışıyorsunuz ve uzun suredir hakettiğiniz pozisyona gelemediniz ne yapmalısınız? daha doğrusu ne yapmadınız? aslında anlattığım konular yanlızca iş hayatınızı değil tüm hayatınızı düzene  koymanıza yardım edebilecek şeyler.

*Öncelikle en çok yapılan hata çok fazla çalışmaktır. terfi almak için herkezden fazla çalışan surekli mesaiye kalan insanlar yöneticilerin işverenlerin gözünde önemli bir yerde durabilir ama yöneticiliğe terfileri çok çok nadir görülür. yöneticilik çok çalışmayı değil düzenli çalışmayı gerektirir aynı zamanda az önce belirttiğim gibi her işe koşan çok fazla çalışan insanları  yuzme bilmeden suya girip çırpınan ınsanlara benzetiyorum. işini bilerek yapan kişi yorulmaz zamanında işini bitirir, molasını verir, pratik düşünür.

*Klasik yöntemlerden kurtulun işinize yeni bakış açıları yeni düşünceler getirmeye çalışın, ve bu dusuncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.

*Kesinlikle sorumluluk alın, abartmamak kaydı ile inisiyatif kullanın.

*Kurallara mumkun olduğunca uyun.

*Yöneticilerinizle iyi ilişkiler geliştirin, herşeyden önce yenı fikirleri verin onlara onların işini kolaylaştırmaya çalışın 3 şekilde terfi alırsınız, 

1. şirket büyümeye gitmiştir yeni şubeler açılmıştır ve yeterli görülüyor iseniz terfi alırsınız

2. yöneticiniz işten ayrılmıştır ve ona en yakın kişi genellikle terfi alır

3. daha yukarlardan birisi işten ayrılmıştır ve zincirleme bir terfi olur ve yöneticinizin önerisi ile terfi alırısnız

bunlar arasında herkezi memnun edecek olan 3. durumdur herkez yükselmek ister aynı zamanda yerine gelecek kişiyide yeterli gördüğü kişiler arasından kendine en yakın olanını seçer, daha buyuk şirketlerde bu durum genel başarınıza orantılıdır şans faktörü birazdaha azaltılmıştır ama her halukarda yöneticinizle aranızdaki bağları sıkı tutmanız kesınlıkle sızın yararınıza olacaktır.

*arkadaşlarınız ile aranızdaki iletişimde terfiniz için önemli bir faktördür. işinizi ne kadar iyi yaparsanız yapın yöneticileriniz ile aranız ne kadar iyi olursa olsun işletmede diğer çalışanlarla aranıza bir sürtüşme oluyorsa bu sizin terfinizi önemli ölçüde olumsuz etkileyecektir. unutmayın ki yöneticilik yanlızca emir verme kurallar koyma işi değil aynı zamanda çalışanlarla yönetim arasında dengeli bir köpru kurma işidir herşeyden önce iletişim dir. lafla kalsa herkez iyi bir yönetici ama :) bir petekte butun arılar kraliçe arı olsa bal yapacak işçi arı kalmazdı.

*yukarda anlattıgım herşey az çok bilinsede çok yaptıgımız şey bahaneler sunmak, bahanelerin arkasına saklanmayın sorunlar değil çözümleri üretin, istikrarlı olun.

*sevmediğiniz bir işte kesinlikle bir kariyer hedeflemeyin, sevdiğiniz işi yapın, işinize saygı duyun, özellikle kılık kıyafetinizde cok titiz olun, gunluk trasınızı olun, mumkun oldugunda utulu elbıseler ile işinize gidin, kesinlikle işe geç kalmayı adet haline getirmeyin ne erken nede geç gidin, mesainizden 20 dakka önce iş yerinde olun 

Yukardaki maddeler aklıma gelenler ki zaten önemli olanlar bunlar bunların haricinde yuzlerce ufak ayrıntı sayabılırız ama bir işte başarılı olmak için öne çıkmak gerekir, fark yaratmalısınız, yıldızınız diğerlerinden daha parlak görünmeli her terfi işletmenin bir yatırımıdır ve size yatırım yapmanın dogru bir karar oldugunu onlara göstermelisiniz atak olmalısınız girişken ve konuşkan olmalısınız bunları yapıp daha çok içine kapanık kalırsanız işletmede sevilen ve uzun soluklu calısan bırısı olursunuz ama asla bir yönetici olamazsınız diyaloklarınız duzgun ve kararlı olmalı ve tekrar ediyorum sorumluluktan asla kaçınmayın. Başarılar

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 4
Toplam yorum
: 1
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 839
Kayıt tarihi
: 02.08.13
 
 

Namık Kemal Üniversitesi Muhasebe Bölümü Mezunu Eğitimime Maliye Bölümü olarak dışardan devam..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster