Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

27 Eylül '13

 
Kategori
Ekonomi - Finans
Okunma Sayısı
742
 

En kırılgan Ekonomi yine Türkiye

En kırılgan Ekonomi yine Türkiye
 

en dayanıksızı türkiye


The Economist dergisi aybaşında bir makale yayınlayarak; sermaye çıkışlarına karşı en dayanıksız ülkeleri sıralamıştı. Listenin başında da Türkiye vardı. The Economist dergisi bu hafta bir özür yazısı yayınlayarak makaleyi yeniden yayınladı. Maksimum riskin 20 ile ifade edildiği çalışmada Türkiye 17 puanla birinciliği yine kimseye kaptırmadı. Türkiye bu sonuçla gelişmekte olan piyasalar içinde sermaye çıkışlarına en dayanıksız ülke olarak yerini aldı. Çalışma gelişmekte olan ülkelerin cari hesap dengelerinin sermayedeki soğumaya karşı güvenirliliğini denetlemek için “Kredi büyümesi, kısa vadeli dış borç düzeyleri ve devlet rezervlerine göre dış borç ödemeleri, cari hesap dengesi VE Chinn-Ito ölçüsüne göre finansal açıklık oranları” gibi dört değişkenden yararlanıyor.

Tabloya göre Türkiye 17/20 risk puanı ile en üst sırada kendine yer buluyor. Türkiye’yi 14/20 risk puanı ile Romanya ve Polonya takip etmekte. İç sorunlarla boğuşan Mısır 11/20 puanla on ikinci sırada bulunurken listenin son sırasında sadece 3/20 puanla Cezayir bulunuyor.

Türkiye; kısacası büyük cari işlemler açığı, kısa vadeli dış borcu ve hızlı kredi büyümesi gibi faktörler yüzünden listenin ilk sırasında bulunuyor. Dün itibariyle Fitch’te Türkiye ekonomisiyle ilgili açıklamalarda bulundu. Türkiye’de net sermaye girişindeki yavaşlama büyümeyi de yavaşlatsa da, ülkenin güçlü temellerinden ötürü bir krize neden olmayacağını açıklayan Fitch, kısa vadede cari işlemler açığı, yüksek enflasyon ve uluslararası likiditedeki azalmanın, Türkiye'nin manevra kabiliyetini kısıtlayabileceğine işaret etti. Ayrıca bu açıklamada, Türkiye'nin büyüme beklentilerini daha düşük ve kolay fonlanabilir cari işlemler açığına göre düzenlemek zorunda kalabileceği vurgulandı.

Türkiye’nin kamu borcu Gayri Safi Yurtiçi hasılamızın %38’i seviyesinde bulunuyor. 12 aylık cari açık/GSYH oranımız ise ikinci çeyrek sonunda %6,5 seviyesine yükseldi. Ancak bu rakam gözüken iç talep büyümesi ve artması muhtemel kamu yatırımları ile yıl sonunda Goldman Sachs’ın da Türkiye için yılsonu tahmini olan %7,5 seviyelerine ulaşabilir. Bu oranla, gelişmekte olan ülkeler arasında en yüksek cari açık/GSYH oranına ulaşacak Türkiye için makro dengeler açısından bu cari açığı sürdürmesi mümkün gözükmüyor.

Caner Otrakçı
 https://twitter.com/canerotrakci 

 

Emran Kutlu bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 98
Toplam yorum
: 37
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 1216
Kayıt tarihi
: 06.05.12
 
 

Başkent Üniversitesi İktisat Bölümü mezunu. Ekonomiyle yakından ilgilenir. Investing.com'a analiz..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster