Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Ocak '19

 
Kategori
İnternet
Okunma Sayısı
38
 

En Kıymetlimiz Zaman!

Kıymetini çok geç algıladığımız iki olgu vardır. Biri sağlık diğer ise zaman. İkisi de elden gidince değerini anlarız. Sağlıklıyken o anların değerini , zamanımız çokken ise zamanımızın değerini asla anlamayız. Zaman üzerinden gidelim. Hiç bir paraya satın alamayacağımız şeydir. İzlemişsinizdir eminim. "In Time" yani "Zaman İçinde" Bu film bence izlenmediyse mutlaka izlenmeli. Zira zamanın değerini ve saniyelerin dahi önemini en iyi anlatan filmlerden. Bazı filmler vardır büyük anlamlar taşır ya işte bu filmde öyle bir film. Filmi izlemeyenler için spoiler vermek istemiyorum ama paranın değilde sadece zamanın olduğunu düşünün.. Her şey zamanla yapılıyor.. Ne demek istediğimi izleyenler anladı izlemeyenler ise eminim bu yazıyı bile bitirmeden belki filmi izleyeceklerdir.

 

Şu an belki bu yazıyı okurken bile ya da en azından okuduğunu anlamayanlar zaman kaybettiğini düşünecek. Fakat bu yazı alelade yazılan bir yazı değil tıpkı önerdiğim o film gibi. Elinizdeki en değerli şey ne sizce? Cebinizdeki çok akıllı marka telefonlarınız mı? Ya da son model arabanız lüks evleriniz mi?  Eğer öyle olduğunu düşünüyorsanız peki ya onları kullanacak zamanınız olmazsa onlar ne işe yarar? Ölüm nedir? Kişinin dünyadaki zamanının tükenmesi bitmesi değil midir bir bakıma? Peki ya ölen birinin hiç giderken marka telefonunu ya da evini arabasının tapusunu ruhsatını vs. yanında götürdüğünü duydunuz mu? Çok çok mezarına koyarsınız o ada kullanamadıktan sonra ne fayda? 

 

Yani anlayacağınız en değerli şeyiniz vaktiniz. Ama bu vaktinizi ve vaktimizi o kadar çok gereksiz şeylerle harcıyoruz ki şu an çok gelen o zaman yarın bizlere gerçekten o kadar sınırlı gelmeye başlayacak ki keşkeler ve pişmanlıklarla yine zaman kaybedeceğiz. Zamanı en çok saplantılı olduğumuz konularda harcıyoruz. En son çıkan bir telefonu alabilmek için aylarca çalışıyor maaşlarımızın en az 2 katı fiyatı olan cihazı alıyoruz. Tabi o telefonu alırken nelerden vazgeçiyoruz muamma.. Hadi bunları geçelim herkes kendine göre bir şekilde ayarlıyor. Fakat o cihazları aldıktan sonra zamanımızı ne kadar gereksiz yere onunla harcıyoruz bunun farkında mıyız? Bence değiliz.. Bakın o her gün gezindiğimiz sosyal medya var ya çok güzel bir analiz yapmış. Kendimden örnek vereceğim. 

 

Yandaki görsel haftada ortalama günlük olarak İnstagram'da kaç dakikamı geçirdiğimi gösteren bir görsel. 34 dakika çok az gelebilir ama ona aldanmayın haftada 238 dakika yani 4 saat ayda 16 saat yılda ise 192 saat yani 8 gün yapar.. Bu korkunç bir rakam. Ben ortalama 1 yıl içinde 8 günümü İnstagram'da geçiyorum demek bu. Peki ne yapıyorum ben bu instagram'da ? Arkadaşlarımın fotoğraflarına bakıyorum.. 8 günde neler yapılabilir bir düşünün.. Bu sadece bu uygulamada geçirdiğim zaman diğerleri belli bile değil.. Hemen şunu belirteyim bu değerler artabilir azalabilir de ama azalacağını pek düşünmüyorum gün geçtikçe artacaktır.. 

 

Şimdi bir düşünün zaman ne kadar önemli.. Bu önemli zamanı ne kadar önem yüklediğimiz önemsiz şeylere harcıyoruz.. Sizde kendi gerekli zamanınızı nasıl tükettiğinizi görmek isterseniz en azından bu uygulamada Ayarlar>Hareketlerin kısmından görebilirsiniz. Elinizdeki en değerli şey olan zamanın değerini kaybetmeden bilmeniz dileğiyle.. 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 23
Toplam yorum
: 3
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 263
Kayıt tarihi
: 19.05.16
 
 

Hayata ve gündeme dair ne varsa bu blogda..  ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster