Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Sonsuzluk (Osman Özeker)

http://blog.milliyet.com.tr/yasev

09 Aralık '12

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
699
 

En kötü ihtimalle öldü

En kötü ihtimalle öldü
 

Kardelen çiçekleri en zor doğa ve iklim şartlarında yetişen, en olmadık, en ücra köşelerde, dağda, bayırda açan nadide çiçeklerdir.

Kardelen çiçekleri özellikle bu güzel ülkemin Kuzey ve Doğu Anadolu dağlarında, yamaçlarında yetişir.

Özellikle ilkbaharda henüz karların erimediği dağlarda, beyaz renkli, sarkık çan biçiminde açan “nadide” çiçeklerdir.

Tıpkı bu kardelen çiçekleri gibi açan, gittiği her yöreye ilim, irfan yaymaya, cehaleti ve yobazlığı yok etmeye çalışasın binlerce “kardelen çiçeklerimiz” de eğitim ordumuzda görev almaktadırlar.

Eğitim ordumuzun bu değerli bayan kardelen çiçekleri öğretmen olarak yurdun en ücra köşelerinde, en zor doğa şartlarının bulunduğu kervan geçmez, kuş uçmaz diyarlarında meslek aşkına görev yapmayı onur saymışlardır.

Henüz 27 yaşında ömrünün baharında olan Gülşah Öğretmen de sınıf öğretmeni olarak Van’a atanmış, büyük bir şevk ve heyecanla minik öğrencilerini yetiştirme çabası içersine girmiştir.

Gülşah Öğretmenin “acı” hikâyesi de burada başlamaktadır. Erkek arkadaşıyla sorun yaşamış, ilişkilerinin yürümeyeceğini anlayınca da ayrılmaya karar vermiş, bu kararını erkek arkadaşına da anlatarak “bir daha kendisiyle görüşmek istemediğini” iletmiştir.

Gülşah Öğretmenin bu kararını hazmedemeyen eski arkadaşı tehditler savurmaya, baskı yapmaya başlamış, durumun ciddiyetini kavrayan Gülşah Öğretmen Ekim ayında Van Cumhuriyet Baş Savcılığına başvurarak “ölüm tehdidi” aldığını ve korunmasını talep etmiştir.

Gülşah Öğretmenin talebini değerlendiren Van savcılığı Van Aile Mahkemesinden Gülşah Öğretmene erkek arkadaşının “6 ay süreyle yaklaşmasını” yasaklayan bir karar almıştır.

Mahkemenin bu kararına rağmen tehditlerine devam eden eski sevgili hakkında Gülşah Öğretmen bu kez mahkemeye başvurarak, şahsın tutuklanmasını talep etmiş, Van 4. Asliye Ceza Mahkemesinde ise bu dava görülmeye başlanmıştır. Mahkemeye dilekçe veren Gülşah Öğretmen bu arada 45 günlük heyet raporu alarak ailesinin oturduğu Konya’ya gelir.

Gülşah Öğretmenin mahkemeye sunduğu dilekçe de ise akıl almaz gerçekler vardır.

Gülşah Öğretmen mahkemeye sunduğu dilekçesinde;

“Ölümle tehditler aldığım için konuyu ailemle birlikte Van Valisine iletmek istedik, ancak valilik bizi ilgili vali muavinine yolladı. Durumu vali muavinine anlattım, hayatımın her an tehlikede olduğunu söyledim. Vali Muavini Zafer Çoşkun bana;

En kötü ihtimalin öleceğimi, ölümün hak olduğunu, ölümden kaçış olmadığını, hiç olmadı istifa edebileceğimi, gerekirse yanımda biber gazı ile gezebileceğimi söyledi”. Vali Muavinin  “En kötü ihtimalle öleceksin” dediği gibi Gülşah Öğretmen ailesinin yanına gittiği Konya’da eski arkadaşı tarafından 06.12.2012 günü cadde ortasında kurşunlanarak öldürüldü.

Hayatından endişe eden ve “her an öldürülebileceğini” yetkililere defalarca ileten bu “kardelen çiçeğimiz” maalesef devletin ihmali yüzünden bugün hayatta değil.

Görevi kamu çalışanlarının sorunlarını çözmek, tedbirleri vakit geçirmeden almak ve aldırmak olan devletin valisi “hayati tehlikedeyim, gereğini derhal yapın” diyen öğretmenimize;”En kötü ihtimal öldürülürsün, ölürsen de önemli değil, zira ölümünde bir hak olduğunu” söyleyebilmiştir.

Anadolu’nun en doğusunda görevi sadece ülke çocuklarını yetiştirmek olan bir öğretmenimiz;”Beni koruyun, öldürüleceğim” diyor, devlet tehdit eden kişiye 6 ay uzaklaştırma veriyor, Savcılığa veriyor, savcılık dava açıyor tehdit eden şahıs “eli kolu serbest dolaşıyor” sonra öğretmenimizin ardından ta Konya’lara geliyor ve sokak ortasında kurşun yağdırıyor.

Bugün artık Gülşah öğretmen aramızda yok. Devletin ihmaline, yasalarının yetersizliğine ve çok Sayın Vali Muavininin dediği gibi; en kötü ihtimal olan ölümle bu dünyadan göçüp gitti. Vali muavinin dediği gibi; “ölümünde bir hak olduğunu” ispatlarcasına aramızdan uçup gitti.

Şimdi sormak lazım o sayın valiye “Ölürsen de önemli değil, zira ölümde bir haktır” diyebildiğiniz, Gülşah Öğretmen bugün aramızda değil, sizin asli göreviniz çözüm üretmek, tedbir almak iken ihmaliniz yüzünden katledilen öğretmenimizin vebalinden ve şayet varsa “vicdani sorumluluğundan” kendinizi nasıl kurtaracaksınız.

Dileriz Gülşah Öğretmenimizin ölümü ilgilileri uyandırır da kadına yönelen şiddete yasal bir takım etkin yaptırımları hayata geçirir.

Gülşah öğretmenimize Allahtan rahmet dilerken kederli ailesine de baş sağlığı diliyor, bir an önce devletinde bu olayda ihmali olanları yargı önüne çıkarmasını bekliyoruz.

 Sonsuzluk (Osman Özeker)   10.12.2012 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sevgili gönüldaşım, sevgili Osman Ağabeyciğim, Gülşah Öğretmenin hüzünlü öyküsünü sayenizde okudum ve çok üzüldüm. Allah rahmet eylesin, ailesine de sabır versin. Bir sürü ihmaller zincirinin kurbanı olmuş genç yaşta. "Zorla güzellik olmaz" lafından anlamayarak işi ölüme kadar götüren bu nasıl bir zihniyettir anlamak mümkün değil. İstemiyor işte anlasana be adam, zorla nasıl ister hale getireceksin ki? Abi kalemine, yüreğine sağlık üzüldüm. Selam, sevgi, saygımla...

S Zobu 
 10.12.2012 11:12
Cevap :
Aramızda halen Gülşah Öğretmenin yaşadığı türden sıkıntı yaşayan o kadar insan var Ki, Gülşah öğretmen "gündeme düşenlerden" sadece birisi.Töreydi, erkeklikti, diye diye maalesef kadınlarımız köleleştiriliyor, sindiriliyor, devletin çabaları ise "kadına şiddet de" yetersiz ve çılız kalıyor.  20.12.2012 11:38
 

Yazık oldu Gülşah öğretmene. Arkadaşlık başlar, frekanslar uyuşmuyorsa biter. Yeterli olgunluğa erişmiş kişiler bu durumu kabullenirler. Ancak toplumdaki bazı ben merkezciler için bu fikir geçerli değil, "benimdir, malımdır" bencilliğiyle öldürmeye kadar gidebilirler. Tekrarlıyorum: yazık oldu Gülşah öğretmene.

Yurdagül Alkan 
 10.12.2012 10:30
Cevap :
Artık Gülşah Öğretmenler, Kadınlar şiddete uğramasın, tacize uğramasın ve en önemlisi de "öldürülmesin" istiyorsak herpimiz, devlet, millet hepimiz bu sorunu çözmek için ne gerekiyorsa yapmalıyız.  20.12.2012 11:40
 

Karamsar bir tablo çizmek istemem ama bu olayın sorumlusu olan devlet yetkilileri hiçbir şey olmamış gibi kendilerini savunup da bu tür cinayetlere karşı tedbir almazlarsa gelecekte bu kara haberleri almaya devam ederiz. Sağlıcakla...

Asi Güvercin 
 10.12.2012 10:29
Cevap :
Maalesef sizinde ifade ettiğiniz gibi özellikle devletin, yetkililerin "ihmali ve sorumlulukları" Gülşah öğretmenin "hazin sonunu" getirmiştir.  20.12.2012 11:42
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 287
Toplam yorum
: 233
Toplam mesaj
: 57
Ort. okunma sayısı
: 3069
Kayıt tarihi
: 11.07.08
 
 

1949 Konya Ereğli doğumlu olup, halen İzmir'de oturmaktayım. A.Ü. Eğitim Fakûltesi mezunuyum  Ata..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster