Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

01 Aralık '17

 
Kategori
Kişisel Gelişim
Okunma Sayısı
567
 

En Önemli 2018 Yılı Hedefiniz Ne olmalı?

En Önemli 2018 Yılı Hedefiniz Ne olmalı?
 

bendeki bana yeter


"Bendeki Bana Yeter"   “Ich habe genug”  

Dünyaca ünlü Alman barok müzik bestecisi Bach söylemiş bu sözü

2017'nin son ayı geldi her yıl olduğu gibi herkes yeni yılla ilgili listeler yapmaya başladı;

2018 Yılı Hedefleri

2018 Yılı Dilekleri  

2017 Yılı Pişmanlıkları 

2017 Yılının Unutulmaz Olayları

Yeni Yıl Dilekleri  

Benim ise 2018 yılı için aldığım kararlardan biri bu anlamlı sözü hayata geçirmek. 

İçinde bulunduğumuz çağda tüketim çılgınlığı almış başını gidiyor. Alışveriş Merkezleri  dört bir yanı sarmış durumda. Her adımda  kafanın içinde biri bağırıyor sanki; "onu da al, bunu da  al". Eskiden ihtiyacımız olduğunda giderdik alışverişe. Bir yazlık, bir kışlık ayakkabımız olurdu. Topuğu yıprandığında, fermuarı bozulduğunda ayakkabıcıya götürülüp tamir ettirirdik. Şimdi bir çok kişi ayakkabı tamircisinin varlığından haberdar bile değil. Ayakkabının eskimesi gibi bir durum olmuyor ki, zaten 10-15 çift ayakkabıya sahip olduğumuz için her birimiz.  Tüketim çılgınlığına bir dur deme vaktinin geldiğini düşünüyorum. 

Yeni bir şey alacağımız zaman durup da "ihtiyacım var mı?" diye düşünmeyi ne zamandır unuttuk toplum olarak. "aaa ne güzelmiş, çok da indirimli" diye düşünüp ne çok gereksiz sadece bir kaç defa kullanacağımız eşyalar, giysiler alıyoruz. Emin ki, herkesin dolabında hiçbir şey almadan bir yılı geçirecek kıyafeti vardır. Vitrinde gördüğümüz siyah kazağı sadece dolabımızda bulunan aynı renk kazaktan modeli farklı diye alıyoruz. Üzerine yazdığı fahiş fiyat, yarı fiyata indirildiğinde bedava almış gibi sevinip kandırıldığımızın farkına bile varmıyoruz. 

Elimiz her cüzdana gittiğinde kendimizi tutalım ve o vermeyi düşündüğümüz parayı bir yere koyup biriktirelim. Ne dersiniz 12 ay sonra kaç lira birikecek cüzdanımızda? İhtiyacımız olmadığı halde almak istediğimiz ama vazgeçtiklerimiz bizim için kayıp değil aksine kazanç olacak. Belki de o parayla bir sokak hayvanına yardım eli uzatacağız, ihtiyacı olan mamayı karşılayacağız. Giyecek botu, paltosu olmayan köy okullarındaki çocuklara merhem olacağız.  

2018'de "bendeki bana yeter" sözünü sık sık tekrar ederek gerçekten ihtiyacım olanın dışında hiç bir şeyi almama kararımı yazıyorum ki unutmayayım. Sizler de eşinize dostunuza söyleyin. Ne kadar çok kişi duyarsa kararınızı, uygulamanız daha kolay olacaktır. Eliniz gitmeyecek cebinize, sorumluluk hissedeceksiniz üstünüzde, kendinize verdiğiniz sözü tutmanız gerektiğini düşüneceksiniz. 2019'a daha hafiflemiş, sözünü tutmuş, başkasına faydası dokunmuş, para biriktirmiş, huzurlu biri olarak girmek istemez misiniz?

 Sihirli kelime elimizde olanlara "Şükretmek"  belki de!

Kocaman harflerle yazalım beynimize  BENDEKİ BANA YETER

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 304
Toplam yorum
: 174
Toplam mesaj
: 37
Ort. okunma sayısı
: 934
Kayıt tarihi
: 29.01.08
 
 

Çevre Mühendisiyim. Kitap okumayı, film izlemeyi, yazı yazmayı seviyorum. 2 erkek çocuk annesiyim..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster