Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Ruşen Nur Arıkan Uzman Psikolog

http://blog.milliyet.com.tr/rusennurarikan

15 Mayıs '11

 
Kategori
İlişkiler
 

En seksi şey: samimiyet

Bizi, en insan yapan özelliğimizin başında ne gelir? diye kendime sorduğumda, benim aklıma samimiyet geliyor. Türk dil kurumunun sözlüğüne baktığımızda, samimiyet: "içtenlik, senli benli olma durumu" olarak tanımlanmakta.

İçtenlik; içimizden geldiği gibi, sahte olmayan, sahici kelimelerini çağrıştırıyor bende ve yanına güveni alır bir de... Karşısında, savunmada hissetmezsiniz kendinizi samimiyetin. Ruhundan geleni, bedeni taşır ve yakışır kişinin. Duyguları eğreti durmaz. İyi bir dansçının, ritm duygusunun olması gibidir, hani müziği aldığı gibi yorumlar ve yansıtır çarpıtmadan.

"Candan" deriz bir de... Bu sözcük de samimiyetin kardeşidir bence. "Can" dan "canan" ına giden yolda hesap yoktur, çıkar yoktur. Gönül penceresini ötekine açmaktır. Vermek yük olmaz ona, verdikçe içinde çoğaldığını hisseder; iyi ve güzelin.

Samimiysen; acıyı da sevinci de bölüşürsün, anı kaçırmazsın. Duyarlısındır ve karşındakinin ne beklediğini yakalarsın. Sevme becerisi de buradan gelir çünkü, gönül gözüyle görür, işitir ve anlar kişi. Bir tek anı yaratmak için bile uzun süre kafa patlatabilir; o an eşsiz olsun diye.

O anı, doyasıya yaşamadaki başarısı; canı yürekten selamlayabildiğinden diğerini, o ana kendisini bırakabildiğinden, teslim olabildiğindendir.

Hediye alırken sevdiğine bile belli eder samimiyetsiz kendini; laf olsun, adet yerini bulsun diyedir seçtiği şey. Ama diğeri, geniş zaman ve emek harcar, karşıdaki kendini özel hissetsin diye.

Parayla ilşkisinde de tanırsınız onu, bir türlü eli gitmez cebine! Cömertin, gönlü de cömerttir, gönülden verir verince...

Samimi insan, kendisini dünyaya ve insanlara açmaktan çekinmediği için, doyurucu ilişkiler yaşar. Samimiyetsiz ise, güvensiz ve korkak olduğu için huzursuz ilişkiler yaşar ve bu nedenle cinsel hazlarının peşinde koşar.

Kişinin benlik duygusu ne kadar güçlüyse, yakınlaşma becerisi de o kadar büyüktür. Tam bir benlik duygusuna sahip olmayan kişiler, güvensiz kişiler samimiyet düzeyi düşük ilişkiler yaşarlar. Sağlam benlik sahibi, kendini gerçekleştirmiş kişiler; bencil olmayan, romantik sevme biçimleri sergilerler ve ilişkileri de bir hayli samimidir.

Stratejik davranan, sürekli oyun oynayan, samimi olmayan insanların ilişkileri çatışmalıdır ve yürümez.

Fiziksel anlamda samimileşip, hızlıca seks yaşayanlar kısa süre sonra önemli bir boşluk duygusuna kapılırlar. Çünkü, insanın aradığı ruhsal olarak kurulan yakınlık ve samimiyettir yani; hayatın tümünü kapsayan bir kavrama ve kucaklama.

Ve bence, "canım" kelimesi sevdiğine söylenen en samimi sözdür. Elbette "can" ından geldiğinde ve bir nefeste içine çeker gibi söylendiğinde...

Bu yüzden, en seksi şeydir samimiyet.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Çok güzel bir konuydu, kaleminize sağlık. Ben bir de tokalaşmalardan anlarım karşımdakinin ne kadar samimi olup olmadığını. Hani karşınızdakine ''sizinle tanıştığıma memnun oldum'' demenin belkide ilk göstergesidir el sıkışlarımız. Güven veren, elinizi sıkıca kavrayan ve kendini o bir iki saniye içinde anlatıveren... Sevgiyle kalın.

BELGİN ERYAVUZ 
 16.05.2011 16:56
Cevap :
Belgin hnm merhaba, İlginize çok teşekkür ederim...  16.05.2011 18:45
 

mükemmelsiniz, çok beğeni ve etkilenerek okudum.

disturbed 
 16.05.2011 15:48
Cevap :
Cihan Bey merhaba, İlginize çok teşekkür ederim...  16.05.2011 18:43
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 169
Toplam yorum
: 117
Toplam mesaj
: 11
Ort. okunma sayısı
: 2304
Kayıt tarihi
: 23.11.10
 
 

İlk, orta ve lise öğrenimini İstanbul' da tamamladı. Hacettepe Üniversitesi Psikoloji Bölümü' ünde..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster