Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

29 Mayıs '11

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
1182
 

En son çıkan kasetler geldi abla!!

En son çıkan kasetler geldi abla!!
 

Seksenli, doksanlı yıllarda kasetçilerin vitrin camlarında müjde müjde, Küçük Emrah’ın kaseti çıktı. Küçük Ceylanın son kaseti sadece bizde var. Müslüm babanın son kaseti geldi. 

Hele gazete haberleri bir âlemdi hatırlayın haber başlıklarını; “İbo’nun kaseti yok satıyor.” “Ferdi babadan bomba kaset.” “Ajda Pekkan’ın kasetleri elinde kaldı.” Unkapanı’nda Kaset çıkarma furyası”.” Kaset çıkarmak için öküzünü sattı.” “Kaset çıkarmak vaadi ile kandırılan kızın başına gelmedik kalmadı.” 

O zamanlar herkesin bir kaset yapma hayali vardır. Babalar analar “bizim oğlanın sesi çok güzel elinden tutanı yok işte. Tutan olsa ne süper kasetler yapar” derlerdi. 

İşin espri kısımları da yok değildi. O günlerde televizyon soytarılığı komedicilik adı altında pazarlanmadığı için az ses güzel olanlara bir kart uzatılır “ kartı mı al gel sana bir kaset yapalım” denirdi. 

Sonra videokasetleri moda oldu. Televizyonun tek kanal olduğu dönemlerde bazı zenginler evlerine video aldılar. BTA, VHS kasetler kiralanır oldu. 

Doksanların sonuna doğru geldiğimizde televizyonlar çeşitlendi. Seviyeler düştü. 28 Şubatın soğuk günlerinde bu sefer irtica kaset furyası başladı. Devrin kudretli paşaları candaş, yoldaş medyamızın yayın toplantılarına başkanlık etiler. Şerefli(!) yayın yönetmenleri, ana haber bültenlerin uzaktan kumandalı sunucuları her gece irtica kasetleri yayınladılar. 

Binlerce masum insanın hakkını yediler. Bu kasetlerle post modern bir darbe yaptılar. Özelikle kaset yapımcılarının en büyük hedeflerinden biri hükümeti götürmek arkasında da kendi diktatörlükleri için tehlike gördükleri bir adamı hedef aldılar. Vaaz kasetlerinin sağını solunu kestiler. Birbirine eklediler. Her gece irtica geliyor, şeriat istiyor, orduyu ele geçirecek diye kaset yayınladırlar. Ismarlanma kasetler neticesinde gönül yıkmayı Allah’ın evi Kâbe’yi yıkmak kadar gören bir gönül insanını ta suyun ötesine bir gurbet sürgününe mahkûm ettirdiler. 

Kasetlerle 28 Şubatta bin yıllık süreceğine inandıkları bir düzen kurudular. Bir anda kasetlerin sahte montaj olduğu anlaşılınca millet uyandı. Uyanış o uyanış. Tasfiye etikleri budadıkları ağaçlar sürgün verdi. Ummadıkları adamın biri tak çıka geldi milletin iki ferdinden birinden oy alarak iktidara geldiler. 

Kaset yapım şirketleri boş durmadılar. Balyoz dolusu planlar yaptılar. Deniz Harp okulunun genç teğmenlerinin, kudretli paşaların koyunlarına taze koparılmış kardelenleri koydular. Sonrada kasetleri alıp boyunlarına tasma taktılar. Onlarla yeni bir darbe planı yaptılar. 

Bir zamanlar un kapanında kaset yaptırmak için bekleyen bu halkın gençleri büyüdüler. İçlerindeki bu ukdeyi gidermek için hayırsever kaset yapım şirketleri onlar için özel kaset hazırladılar. 

Yeri geldi Belediye başkanını kasetle alaşağı ettiler. Yeri geldi düğmeci başı Ali Kırca’nın kullanma tarihi geçince onun kasetini piyasaya sürdüler. Sonra avukatlıklarını yapan Deniz Baykal’a mukavelede mutabakata varamayınca onunda kasetini yayınladılar. 

Avukat şeytanın tuzağını son anda fark etti ama iş işten geçmişti. Giderken “ Okyanus ötesinden eminim” dedi. 

Kaset seçim yaklaşınca yine moda oldu. Bu sefer Devlet Bahçeli’nin başkan yardımcılarının kaseti çıktı piyasaya. Çıkış o çıkış. CHP dizayn edilmişti. Sülo patenti ile yeniden piyasaya sürülmüştü. Ama MHP topa fazla girmiyordu. Topu sürekli orta sahada çeviriyordu. Kasetler çıkınca mecburen oda top girdi. Kasetler için kaset sürgünü suyun ötesindeki adamı işaret etti. Suyun ötesindeki adam suskunluğunu bozdu. Kendi edebince anlayana söyledi söyleyeceğini. 

Kaset yapımcıları insanların zaaflarını kullanarak iktidarlarını sürdürme peşindeler. Unuttukları bir gerçeği de biz hatırlatalım. Öyle bir yönetmen var ki kameramanları ile 

Her açıdan, gizli kapaklı her şeyi kaydettiriyor. Vay haline ki toprağın altında kasetleri sol ellerinden verilenlerin. 

Ne diyordu Köroğlu; “Korsan kaset icat oldu erkekler erkek oldu.” 

www.hasanmahir.com 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 90
Toplam yorum
: 68
Toplam mesaj
: 24
Ort. okunma sayısı
: 2532
Kayıt tarihi
: 16.01.07
 
 

Çeşitli dergi ve gazetelerde, gezi, deneme, öykü, şiir yazan bir yazar. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster