Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Temmuz '08

 
Kategori
Dostluk
Okunma Sayısı
7108
 

En ucuz cam cila nasıl yapılır?

En ucuz cam cila nasıl yapılır?
 

Neden hep kadınlar?


25/07/2008

Elinin hamuru ile erkek işi

Eskiden bayanlar ağır bir iş yapmaya kalksalar , kocalar, babalar , büyükler hep böyle söylerlerdi.Bu genelde şehirli bayanlar içindi elbette. Oysa ki, tarlada, bağda, bostanda çalışan kadınlarımız ne kadar ağır işler görürler. Genelde erkekler kahvelerde oturur pişpirik oynarlar. 0h! Gel keyfim gel. Garibim kadınlar ise boyuna çalışırlar. Bu halen günümüzde de böyle maalesef. Biz şehirli kadınlar biraz nazlıyız her halde veya böyle yetiştiriliyoruz. Kadın hakları, insan hakları diye bazı bas bas bağırıyoruz ama köylerdeki kadınlarımıza ne kadar faydamız oluyor acaba! Şehirlerde toplantılar düzenleyip ahkâm keseriz, hiç bir köye gidip de kadın haklarını anlatabiliyor muyuz acaba veya bunu yeterince yapabiliyor muyuz? Senelerdir kadından sorumlu bakanlarımız oluyor da, köylerde çapa sallayan, tarla süren, sırtında kilolarca odun taşıyan kadınlarımızın hakları neden aranmaz acaba. Hele Güneydoğu ve Doğuda kadınlarımız birer çocuk doğurma makinesidirler sanki. Bir kadın 10 veya on beş çocuk doğurur. Devlet baba bunun için de, sanki teşvik parası verir. Kadınlarımız oralarda halen 2. sınıf vatandaş gibidirler. Oysa ki Mustafa Kemal Atatürk dünyada hiçbir liderin yapamadığını veya başaramadığını biz kadınlar için yapmıştır. Kadınların da erkekler gibi çalışması, yaşaması ve toplumsal yaşama etkin katkıda bulunması gerektiğini vurgulayarak Cumhuriyet' in ilanından dokuz ay önce 1923’de şöyle demiştir:

"Bizim sosyal toplumumuzun başarısızlığının sebebi, kadınlarımıza karşı gösterdiğimiz ilgisizlikten ileri gelmektedir. Yaşamak demek faaliyet demektir. Bundan dolayı bir sosyal toplumun, bir organı faaliyette bulunurken, diğer bir organı işlemezse, o sosyal toplum felçlidir."

(Ne kadar doğru bir tespit yapmış sevgili atamız.)

Büyük Önderimiz Türk Kadınlarının hiçbir alanda erkeklerden ve Avrupalı kadınlardan geri kalmayacak-ları yolundaki inancını da şu sözleriyle belirtmiştir:

"Kadınlarımız için asıl mücadele alanı, asıl zafer kazanılması gereken alan biçim ve kılıkta başarıdan çok, ışıkla, bilgi ve kültürle, gerçek faziletle süslenip, donanmaktır. Ben muhterem hanımlarımızın Avrupa kadınlarının aşağısında kalmayacak, aksine pek çok yönden onların üstüne çıkacak şekilde ışıkla, bilgi ve kültürle donanacaklarından asla şüphe etmeyen ve buna kesinlikle emin olanlardanım."

Atamızın bu düşüncelerinin bazıları gerçekleşmiştir. Kadınlarımızdan bir kısmı Avrupalı kadınları her konuda geçmişlerdir.(Teknoloji, bilim, ilim, hukuk Vb.) Ancak Türkiye nüfusuna baktığımızda bu oran o kadar azdır ki. Artık günümüzde elinin hamuru ile deyimi olmamalıdır. Çünkü kadın kendisini her konuda ispat etmiştir , sadece insan olarak erkekle eş haklara sahip olmalığı kalmıştır. Her ne kadar eşit haklara sahip görülsek de aslında halen değiliz. Bu meclisteki kadın sayımızdan da belli olmaktadır. Türkiye’miz de erkek egemenliği köylerde, partilerde belli olmaktadır. Partilerde kadınlar daha çok çalışırlar ama seçimlerde nedense hep erkekler seçilirler ve onların belirledikleri birkaç kadın listelere girerler.

Neyse ben yine dağıldım galiba. Esas konum bu değildi ama sanki kendiliğinden yazıverdi klavyemin tuşları. Aslında size kaç gündür yaptığım işlerden bahsedecektim biraz, konu başlıktan ötürü buralara kadar geldi herhalde….

Kaç gündür koşuşturmaktan yazı yazmaya bile vakit bulamamıştım. Neler mi yaptım.Önce salonumu cam cila yaptım. Dikkat edin lütfen, yaptırmadım kendim yaptım. Antalya’da oturan kız kardeşim de şaşırdı ve nasıl yaptığımı sordu anlattım, şimdi o da yapacak. Birkaç parkeci ile konuştum uçuk fiyatlar söylediler. Sonra üç gün eşyaları başka odaya taşımamız gerekiyormuş. Yahu, ev tıklım tıklım neredeyse diğer odalara salon takımları imkânı yok sığmaz, bir de üç gün ha! Aklımı kaçırırım o karışıklıkta. Ne yapayım düşündüm taşındım. Koltukların yüzleri epey yıpranmıştı mahalledeki koltuk döşemecisi ile anlaştım . Bu sefer rengin açık olmasını istedim ona göre bir kumaş beğendim. Sehpalarında camlarının renklerini değiştirmek üzere camcıya gidip anlaştım. Sehpalar camcıya, koltuklar döşemeciye gidince salon nispeten açıldı. Nalbura gidip bir kutu 12 Ytl ye cam cila 3 ytl ye fırça ve de tahta zımparası aldım. Parkelerin biraz bozulmuş yerlerini zımpara ile ovup temizledim. Kalıntıları süpürdükten sonra da hafif ıslak bezle sildim. Tahtalar kuruduktan sonra da başladım ressam edasıyla cam cilayı zemine sürmeye. Bir gün yarısını , ertesi gün de diğer yarısını cilaladım. Neden yarısı! Çünkü salon tamamıyla boşalmamıştı tabi. Yemek masası büfe , vs . İnanın üç gün bekleyeceksiniz dediler ya 3 saatte cila kurudu. Bir güzel oldu ki sormayın yani. Salon pırıl pırıl parlıyor. Tabi çok hoşuma gitti. Ya ben bu işi yaparım be dedim, kendi kendimi hiç taktir etmem ama, bu seferlik taktir ettim. Hızımı alamadım tekrar nalbura gittim bu sefer evdeki küçük bir dolabı ve kitaplığı portmantoyu boyamak için yağlı boya aldım. Mat siyah onları da boyayıverdim oldu bitti. Bu arada bir yazı yazmaya çalıştım sabahladım. Öğleye doğru koltuklar, sehpalar geldi yerleştirdim. Bunları yaparken çarşı , pazar, yemek işlerini de ve en mühimi annemim ilaçlarını da saatinde içirdim. Haaa !!! bu arada onu banyo yaptırdım. Portmanto, kitaplık, küçük dolap hepside pırıl pırıl oldu ve bana kaça geldi tüm bu boyama işleri biliyor musunuz ? Cam cila 16 Ytl ye 10 Ytl de yağlıboya 2 Ytl fırçası tam 28 Ytl. Bunu sevgili bayan arkadaşlarıma ve de bütçeyi fazla sarsmak istemeyen beylere tavsiye ediyorum. Cilacı kaç para istemişti benden biliyor musunuz? 600 Ytl.

Ne yapacaksınız, devir idare devri.

GELELİM BU GÜNE

Bu gün benim doğum günümdü. Lozan Antlaşması da 24 Temmuzda yapılmıştı. Her sene bu günüm nedense yalnızlıklar içerisinde (ben öyle istediğim için), normal günlerimden birisiymiş gibi gelip geçerdi.(Hiç heveslenmem böyle şeylere.) Bu sene tesadüf ablam, ağabeyim, yengem ve annem ile birlikte olduk .Sanırım bir iki kez şantözlük zamanımda orkestra arkadaşlarım bana sürpriz yapıp doğum günü partisi hazırlamışlardı. Hayatımda ilk kez kendime pasta aldım bugün biliyormusunuz? Eh, bunu bu kadar yorgunluğun üzerine hak etmiştim sanırım. Üstüne de iki mum diktik. Evde bir şamatadır gitti. Ağabeyim ve yengem sırayla bilgisayarın başına oturdular biraz kendilerine göre oyunlar oynadılar. Onlara istediklerini buldum . Bu arada bankalardan, Türkselden doğum günümü kutlama mesajları aldım. En mühimi de akşam yazıp yarım bıraktığım, sabah erken kalkıp annem uyanmadan bitirip yolladığım yazım, bekletilmeden Blogta çıkmış, bir de yorum yazılmıştı.. Bu da bana doğum günü armağanı olmuştu. Allaha şükür sağlıklıyım da başka ne isteyebilirdim ki! Güzel bir doğum günü geçirmiş evi , bir çeşit yenilemiştim.Darısı doğum gününü kutlayacak sizlere diyorum. Her şeyin başı sağlık. İnsan sıhhatli olunca taşı bile yerinden sökermiş.

Yine saat sabahın üçü oldu. Bana biriniz yeter diyiniz artık. Şaka şaka… Sağlıklı ve hep sevgiyle kalın değerli dostlarım…

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

şu parke cilsı işini bir başınıza yaparak, dostlarınıza öğütlemeniz yok mu...tebrik ederim...çok hoş..

mehmet uzer 
 25.04.2010 21:32
Cevap :
İlginize ve yorumunuza çok teşekkür ederim Mehmet Bey. Sanırım yazımdan bazı arkadaşlarımız faydalanmıştır. Saygılar.  25.04.2010 22:55
 

Biraz gecikmeli bir kutlama ama...Arslan buncu kadınları (benim gibi) şımartılmayı severler, çünkü hakederler! Şimdi içimden ne geldi biliyor musunuz, o siyah mat boya y. boya ile boyadığınız eşyaların üzerine içimden geldiği gibi resimler yapmak istedim. Hatta birlikte yaparız, müthiş zevkli olur. Bundan üç beş sene önce, işyerimin olduğu binanın tüm merdiven boşluklarını üstlerini cart bir sarı ve alt kısımlarını da yine cart bir yeşille boyamışlardı. Ben de kısa süreli bir krizden sonra, elime fırçayı alıp tam beş katı birden (orta kısımlarını ) sarı-beyaz PAPATYA 'larla bezemiştim, iki gün boyunca. Şeyyy söylemesi ayıp ama söylemiştim ben de arslan burcuyum da...Yaratıcı enerjinizin hiç bitmediği, yüzünüzün hep güldüğü, dostlarınızın hiç eksik olmadığı nice yıllar diliyorum size. Anneciğinizi de geçmiş olsun dileklerimle öpüyorum ellerinden. Sevgilerimle...

Neşe İleri 
 28.07.2008 12:06
Cevap :
Sevgili Neşe, Tevekkeli değil yer çekimi gibi sana çekildim. Burçlarımız aynı ve haliyle de birbirimize çok benziyoruz. Tabi bir farkla, sen genç cici bir bayansın, ben ise biraz daha yaşlıyım demeyelim de, olgunum diyelim. Anneme senin yazılarını okuyorum ne anlıyor bilemiyorum ama en azından dinliyor. Selamlarını ilettim. O da yanaklarından öpüp sevgilerini gönderiyor. Güzel dileklerin için çok teşekkür ediyorum. Gönülden sevgilerimle. İyi ki varsın.  28.07.2008 14:03
 

BİZİM KADINLARIMIZ....

Yalnıztürk 
 25.07.2008 19:41
Cevap :
Değerli Birgün,anlamlı yorumunuz için çok teşekkür ederim.Sevgi ve saygılarımla.  25.07.2008 19:54
 

tünay öncelikle doğum gününü bir kez daha kutluyorum.çalışkanlığınla, yazılarınla ne güzel ve örnek bayansın.annene verdiğin önemde takdire değer.ilaçları, banyosu helal sana tünay. evlatlık bu olsa gerek.evini düzenlediğini, çalıştığını anlatıyorsun.ne güzel.hayatın çalışmak, çalışmanın bir gün ödül olacaktır.yüreğine sağlık.

Mehmet ŞenerDİRMİL 
 25.07.2008 16:35
Cevap :
Teşekkür ederim Mehmet arkadaş.En büyük ödül "bir yudum sevgidir" benim için.Bu annem dahi olsa.Sevgilerimle.  25.07.2008 18:36
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 375
Toplam yorum
: 766
Toplam mesaj
: 47
Ort. okunma sayısı
: 786
Kayıt tarihi
: 30.04.08
 
 

İstanbul Kadıköy doğumluyum. Herhangi bir menfaat grubuna bağlanmadan, açık fikirli, dürüst, önya..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster