Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Temmuz '14

 
Kategori
Üniversitelinin Sesi
Okunma Sayısı
8663
 

En zor mühendislik

En zor mühendislik
 

Emekçi Madenci


Maden mühendisliği,
Disiplinler arası bir mühendisliktir.Genel jeoloji, mineroloji, petrografi, sondaj gibi alan dersleri ile jeoloji mühendisliği, makine elemanları, akışkanlar mekaniği, havalandırma gibi derslerle makine mühendisliği, metalurji, malzeme gibi dersleri ile metalurju mühendisliği, atık yönetimi ve cevher hazırlama dersleri ile çevre mühendisliği, tesis dizaynı, statik, dinamik, mukavemet, tünel ve sanat yapıları, zemin mekaniği gibi derslerle inşaat mühendisliği, jeofizik, rezerv hesaplama gibi derslerle jeofizik mühendisliği, elektroteknik dersi ile elektrik mühendisliği, genel ekonomi, maden ekonomisi gibi derslerle işletme- ekonomi bölümleri, cevher hazırlama, cevher zenginleştirme, flotasyon gibi derslerle de kimya mühendisliği ile ilintilidir.İşçi sağlığı ve iş güvenliği ise olmazsa olmazlardan biridir.
Bunların haricinde maden yatakları, kaya mekaniği, kömür, tahkimat gibi oldukça baba dersleri de vardır. Bu yukarıda saydığım ve unuttuğum dersleri hakkıyla, tam manasıyla öğrenerek geçen bir mühendisin kafası radyoaktif ışıma yapacak seviyeye gelir.
 

Tüm bunların yanında çalışma ortamı 5. seviyede tehlikeli iş ortamlarıdır. 3-5 büyük kurumsal madencilik firması ve devlet haricinde, işverenler ve çalışanlar eğitimsiz ve sert insanlardır ve kendinizi onlara ispatlayıncaya kadar otorite kurmak zordur.
 

Okulunu yeni bitirmiş bir maden mühendisi en yakın şehir merkezine 60 km uzakta bulunan bir dağ başında prefabrik odasında yanından geçen farelere aldırmadan uyuyabilmelidir. Betondan, elektrikten, patlayıcıdan, rezervden, mazot kesafet hesabından, krank milinden, dorseden, dilekçe ve tutanak yazmaktan anlamalıdır.
 

Her maden mühendisinin hayallerinin bir ucunda bu mesleğin insan gibi yapıldığı, saygı görüldüğü bir ortam bulunur.

Umarız ülkemizde bir gün madencilik önem ve ilgi görür. 

ETEM SEVİK bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Yazınızdan maden mühendisliğinin ne kadar zor olduğu belli.Ancak diğer mühendislikler de o kadar kolay değil.Oğlum bilgisayar mühendisliği okuyor ve her gün proje yetiştireceğim diye kafasından dumanlar çıkıyor. Müthiş bir zihin güreşi..Maden işi hiç olmazsa çoğu bedenle yapılan bir iş..başarılar ve kolaylıklar dilerim..

mustafa semih arıcı 
 23.05.2017 16:02
 

Pardon ama maden Müh en zor Müh olduğuna siz gerçekten inaniyormusunuz

ahmad ronahi 
 30.03.2015 3:25
Cevap :
Bir insanın gizli duygularına ulaşmak kadar zordur maden ocağındaki cevhere ulaşmak.Ben bu mesleği en zor olarak görüyorum.Siz katılmıyor olabilirsiniz,saygı duyuyorum :)  02.04.2015 22:24
 

Evet en zor meslektir maden mühendisliği..Yedi kat yerin altına girme yürekliğiyle seçilir.Aslında bu bir anlamda kaşiflikdir.Madenin oluşumunda insanlık tarihi aranır.Tıpkı insan yüreğinin karanlık köşelerindeki bir cevhere ulaşma çabası gibi.Tabaka katmanlarının gizemliğine doğru cesurca çıkılmış bir yolculuktur..

meral oprukcu 
 26.03.2015 10:13
 

Yerden göğe kadar haklı arkadaş. Bu sebeple ABD'de en çok para kazanan mesleklerin başında gelir, zor iştir ve sor iş olduğu için kamyon yüküyle para kazandırır. Bu sepele türkiye'de sözkonusu bölümü okumak isteyen varsda iyi eğitim alsın ODTÜ'de okusun mesela. ODTÜ Maden Mühendiliği'nde Birleşik Devletler standartlarında eğitim vermektedir. Bitirmek oldukça zordur. Ama gidirili yurtdışında 5-10 yıl sahada ağır şartlarda maden mühendisliği yapılır. Sonra da önemli çok uluslu şirketlerden birine Satış Mühendisi olarak dolgun ücretle Ortadoğu Doğu Avrupa Şefi olarak masa başı iş yapılır. İyi maden mühendisi pazardan, karlılıktan çok iyi anlar. Normal bir okulda okuyan maden mühendisi ise sadece mühendistir.

Kemal Erdoğan 
 07.09.2014 17:22
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 6
Toplam yorum
: 13
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 5464
Kayıt tarihi
: 05.05.14
 
 

Maden Mühendisi - Meraklı - Sosyal - Gezgin ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster