Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

01 Şubat '07

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
392
 

Endeksli hayatlar

Endeksli hayatlar
 

Yaşadığımız dünya içinde ne kadar özgür ve ne kadar kendimizce yaşadığımızı düşünüyorum günlerdir. Gezegenimiz ve üzerindeki devletlerden başlayıp çemberi daraltıyorum. Çevreme bakıyorum binlerce ev, akşam olunca birer birer yanan binlerce ışık. Ve her birinin içinde yaşanan ayrı hayatlar. Ve o evler içindeki ailelerin her ferdinin özel hayatlarını düşünerek çemberi kapatıyorum.

Özgürlük, tercihler, yaşam şartları, standartları harmanlayıp birbirine insan denen yaratığın hayat dönüm noktalarına odaklanıyorum.

Bir ülkede söylenen bir söz, bir yerde atılan bir bomba, bir nükleer santral veya insanlık için gereken bir enerjinin; çok uzaklardaki bir insana etkisini görüyorum önce. Bir hırs veya düşüncesizce atılmış bir adım uğruna, kilometrelerce uzaklardaki hayatların allak bullak oluşunu izliyorum.

Sonra yine çemberi daraltıyorum, ülke topraklarında; yine bir söz, bir kurşun ya da bir hırsın tüm kesimlere dalga dalga yayılması ve domino taşı gibi yavaş yavaş düşme sahnesi beliriyor gözlerimin önünde.

Aile içinde sorumluluk sahibi olamamış bir bireyin, diğer aile fertlerine zararlı etkileri başlıyor çemberin daralan görüntülerinde.

Asılmaya başlayan suratlar, umutları azalmış insanlar görüyorum çemberin en dışından ta içine kadar...

Her şey birbirine o kadar bağlı geliyor ki bana. Tıpkı koskocaman bir zincir halkası gibi. Aşınmaya başlayan halkalar, yanındaki dirençli halkayı da zorlamaya başlıyor. Dirençli halka ne kadar çabalarsa çabalasın, yanındaki zayıf halkayı kendi yükünün üzerine ilave ettikçe direnci düşüyor.

Endeksli hayatlar yaşıyoruz.

Ekonomiye, siyasete, çevre ve doğa koşullarına....

Etki alanımızdaki insanların hatalarına ya da başarılarına...

Mutlu olabilmek için kendimizi koşullandırdığımız şartlara...

Dünyaya, topluma, eşe dosta, çocuğa, kardeşe endeksli hayatlar...

Kurallar, sistemler, sunulanlar ve istenenler içinde...

Kendi hayatlarımızı yaşıyoruz, hep başkalarına endeksli...

Sahi biz ne kadar özgürüz?

Ya da ne kadar sorumluyuz olanlardan?

Cezaları hangi adalet sistemine göre karara bağlıyor ve uyguluyoruz? Suçlu olan gerçekten de suçlu olduğuna hükmedilen kişi mi?

Ya da kazanan gerçekten bunu hak etmiş miydi?

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Deniz hanım..Sorduğunuz sorulara geçerli,mantıklı cevap aramaktan kafam karıştı.Ben laf zamanı gelince terör gibi komplike bir olayın analizini yaptığımı iddia ediyorum.Oturuyorum ciddi ciddi yazılar yazıyorum; fakat sizin dikkat çektiğiniz minnacık ayrıntılar da çaresiz kalıyorum.Galiba önceliğimiz sizin yönelttiğiniz sorulara cevap bulabilmek olmalı.Kafamda soru işaretleri birbirlerini ötelemeye başladılar.Umarım o sorulara doğru cevaplar bulabiliriz..

Ümit İpekçeker 
 03.02.2007 14:41
Cevap :
Ümit Bey kafanızı karıştırdığım için özür dilerim. Ben de bu sorulara 40 yıldır yanıt bulamıyorum ve acaba problem benim düşünce merkezimde mi? diye düşünmeye başladım. Bence cevapsız sorular galiba bunlar. Selamlar  03.02.2007 15:08
 

Öylesine dolaşıyordum bloglarda ve "Coşkun" a yazılan cevap ilgimi çekti: "Başkalarının nedenlerinin sonuçlarına katlanmak bana çok zor geliyor artık" diyorsun. Evet bu sadece sana değil hepimize çok zor geliyor. Ama unutmayalım ki, başkalarıda bizim nedenelrimizin sonuçlarına katlanıyorlar. Yani hepimiz birbirimizin nedenlerinin sonuçlarına katlanıyoruz. Bence bu sorunun olumsuzluklarını ortadan kaldırabilmemiz için hepimizin zihinsel bir devrim yaparak yalnızca kendi sorunlarımıza bakmaktan vaz geçip öncelikle başkalarının sorunlarıyla ilgilenmemiz gerekiyor diye düşünüyorum. Bilmem yanılıyormuyum?

Matilla 
 02.02.2007 15:19
Cevap :
Belki de ben şimdiye kadar hep kendi sorunlarımdan önce başkalarının sorunlarına eğildim. Bu yüzden de şu an bu kadar yorgunum! Teşekkürler yorumunuz için. Saygılar  02.02.2007 16:00
 

ÖZGÜRLÜK ve HAYATI ENDEKSLİ YAŞAMANIN temalarını çok iyi vurgulamışsın Deniz. Hayatımız neden birşeylere endeksli? neden böyle olmak zorunda? ÇÜNKÜ...yaşamın akışı içinde herşeyin bir neden-sonuç ilişkisi olduğunu düşündüğümüz için DENİZ. sağlıkla kal.....

COŞKUN 
 01.02.2007 19:59
Cevap :
Keşke olmasa Sevgili Coşkun. Başkalarının nedenlerinin sonuçlarına katlanmak bana çok zor geliyor artık çünkü.  02.02.2007 9:36
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 240
Toplam yorum
: 1379
Toplam mesaj
: 381
Ort. okunma sayısı
: 1563
Kayıt tarihi
: 18.08.06
 
 

Zamandan şikayet ederken, ne kadar hızlı aktığını fark edemeden geçmiş yıllar. Kırklı yıllar, kır..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster