Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Şubat '16

 
Kategori
Sağlıklı Yaşam
Okunma Sayısı
38
 

Endometriozis nasıl tedavi edilir?

Endometriozis nasıl tedavi edilir?
 

Endometriozis Tanımı

Karın dışında ya da karın içinde herhangi bir organın üzerinde, normalde yalnız rahim içerisinde varolması gereken doku ve hücrelerin bulunmasına Endometriozis denmektedir. Bu dokular hormonlara duyarlıdır ve adet kanamasına benzer bir şekilde dökülerek kanama yapabilirler. Görüntü olarak ufak siyah nokta halinde düzensizliklerden, kırmızı damarlanma haline kadar farklılık gösterebilirler.

Teşhisi bir kaç şekilde mümkün olmaktadır. Ameliyat anında gözle görerek teşhis konulabilir. Eğer kistleri varsa, içerisinde çikolata kıvamında ve renginde sıvı olmaktadır. Bu kistler kolayca patlarlar. Bunun yanında ultrason çekilirken tecrübeli gözler bu kistleri tanımlayabilir. Şüpheli durumlarda sitopatolojik inceleme ile kesin teşhis konmaktadır. Tekrar yan belirtiler tanıya destek olmaktadır. Bu hastalık genellikle batın içerisinde çokça yapışıklıklara neden olmaktadır. Yapışıklıklar ilişki ve kadın doğum muayenesi yapılırken ağrıya neden olur. Bilindik ağrı kesiciler dahi ağrıyı geçirmede etkisiz kalırlar. Tecrübeli bir doktor, rahatlıkla bu hastalıktan şüphelenebilir.

Endometriozis Belirtileri

İlk belirtiler karın ağrısı ile başlamaktadır. Bu ağrı adet döneminde ve ilişkide ortaya çıkmaktadır. Az bir oranda dahi olsa devamlı ağrı olabilmektedir. Hastaların adet döneminde Ponstan isimli ilaçla dahi ağrısı geçmezse Endometriozis’ten kuşkulanmaları doğrudur. Yıllar içerisinde bu ağrıların artarak devam devam ettiği, hastalar tarafından söylenmektedir. Çok ilerleyen olaylarda yorgunluk, kilo kaybı ve bulantı gözlemlenir. Yine bağırsakta yapışıklık yapan tiplerde ishal ya da kabızlığa, az da olsa rastlanılabilir. Bağırsakta gaz oluşmasına ve şişmelere neden olabilir.

Göbekte ve vajina dışında görüldüğünde adet dönemlerinde bu bölgelerden kan gelebilir. Sezeryan yapılan bölgede, eğer rahimde yerleşirse hasta, hiç geçmeyen hafif kanamadan şikayetçi olabilir.

Yine komşuluk aracılığıyla mesanede komşuluk olursa, idrarla beraber kan çıkması ve hatta idrar yapılırken ağrı, yani disüri yapılabilmektedir. Çok nadir olarak da yerleştiği organa ait bulgulara neden olmaktadır.

Endometriozis Sebebi (Etiyoloji)

Nedeni tam olarak belirlenememiş ve anlaşılmamış bir hastalıktır. Bir takım varsayımlar ve teoriler bulunmakta fakat kesin bir bilgi bulunmamaktadır. Adet kanamasıyla ters akım olursa batın içine yayılacağı düşünülmüştür. Ayrıca embriyolojik dönemden kalma hüre artıklarının bu kısımlarda büyüdüğü iddia edilmiştir. Diğer bir düşünce ise cerrrahi yaralar üzerinde bulaşma yoluyla olabileceğidir ve bu düşünce mantıklıdır. Fakat başka yerlerdeki hastalık odaklarını açıklamaya yetmez. Kan yoluyla hücrelerin yayıldığı fikri de düşünülmektedir. Başka bir fikre göre de Endometriyum’dakine benzer hücreler immun sistem tarafından tanınıt ve rahim içi haricindeki yerlerde yok edilir. Bu hastalıkta ise olmamaktadır.

Görülme Sıklığı (İnsidans)

Bu hastalığı taşıyan kadınların yalnızca 1/3’ünde üreme işlev bozuklukları görülmektedir ve dünyada 175 milyon kadında bu hastalığın kısırlığa sebep olduğu hesaplanmıştır.

Kaynak: http://www.kibristupbebekmerkez.com/endometriozis-nasil-tedavi-edilir/

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 12
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 219
Kayıt tarihi
: 21.12.15
 
 

1987 yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'ni bitirdi ve kısa bir süre Adli Tip ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster