Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

02 Nisan '13

 
Kategori
Mizah
Okunma Sayısı
193
 

Endoplazmik garipbirkulum

Endoplazmik retikulum…

Bu anlamını ve ne işe yaradığını bilmediğimiz hücre içi organeli toplum olarak nedense çok severiz. İsmini orta okullarda sınıflardaki en mal adamların bile bildiği, meşhur bir hücre organı olan bu arkadaş, sanırsam isminin teleffuzundan dolayı sayılır, sevilir ve el üstünde tutulur …

(Araştırdım, Endoplazmik retikulum meğerse (Plazma içi ağ) demekmiş. Hücre çekirdeği ile zarı arasında malzeme taşıyormuş, kargo şirketi gibi bir şey işte. Granüllüsü, granülsüzü filan da varmış varmasına da buradan komik bir şey çıkaramayacağımdan üzerinde durmak istemiyorum. Benim asıl merak ettiğim ve becerebilirsem okuyucuyu güldüreceğini umduğum kısmı bu vatandaşın nasıl olupta bu kadar ünlü olduğudur.)

Evet, Endoplazmik retikulum nasıl böyle meşhur olmuştur?

Yukarıda bahsettiğim gibi en olmayacak, biyoloji ilminin yanından geçmemiş, söz konusu derslerde arka sıralarda tam siper uzanmışların dahi, ismine aşina olduğu bu gözle bile görülemeyen, kanalizasyon sistemi görünümündeki hücre içi eleman, nasıl olur da kendi markasını yaratıp, dünyaya nam salar. Hemide tek kuruş harcamadan. Bu bence üzerinde durulması, hatta hatta doktora çalışması yapılması gereken önemli bir konu.

Ürünlerinin tanıtımını yaptırmak için reklam şirketlerine milyonlar harcayan firmalar bence işi gücü bırakıp bu soruya cevap bulmalı. Endoplazmik retikulumun hayatını iyi inceleyip bu büyük başarının sırrını çözebilirlerse köşeyi dönerler gibime geliyor. Sakın bu nasıl oluyor diye bana sormayasınız. Ben bilsem herhalde şu anda blog yazmak yerine, Maldivler ya da Dominik Cumhuriyeti sahilleri açıklarında demirli bulunan yatımın içinde, paracıklarımı sayıyor olurdum değil mi?

Ben olsa olsa bu ismin günlük kullanımı için faydalı bir iki öneride bulunabilirim o kadar. Hadi hemen sırası gelmişken o tavsiyeleri de verip yazıyı bitireyim.

Tavsiye 1:

Bir yere kafe mi açacaksın? Şöyle etkili, kolay akılda kalır, cafcaflı, ilginç bir isim mi arıyorsun? Al sana isim. Hemen herkesin tanıyıp, ismini kolayca telaffuz edebildiği, harikulade, bir yabancı kelime. Daha doğrusu iki kelime. “ENDOPLAZMİK RETİKULUM.”

Tavsiye 2:

Ya da internette chat yapacan da asortik bir nick mi arıyorsun kendine. Ahan da sana takma isim. “ENDOPLAZMİK RETİKULUM.” İstersen bu nickin üzerinde oynamalar yapıp, olayı arabesk hale getirerek, milletin her daim mazlumun, ezilmişin arkasında saf tutma eğilimlerini suiistimal de edebilirsin. “ENDOPLAZMİK GARİPBİRKULUM” Gibi;

(Valla ne yalan söyliyim, internette hiç tanımadığım birileri ile sohbet yapma ihtiyacı duyacak olsam ve orada endoplazmik garipbirkulum nick’li birisini görsem kadın yada erkek olmasına bakmam, sırf zekasına duyacağım hayranlıktan hemen slm atarım kendisine. Halini hatrını da sorarım tabii ki. Sonraaa... )

Sonrası da başka yazıya kalsın artık. Mevzuu uzamasın yine. 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Keyifle okudum:) Biyoloji derslerinde ogrencilerin biraz zor ogrendigi terim.selamlar...

rukiye orhan 
 03.04.2013 9:16
Cevap :
insanın yazdıklarının beğenilmesi ne güzel! teşekkür ederim Rukiye Hanım.  03.04.2013 13:12
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 95
Toplam yorum
: 80
Toplam mesaj
: 5
Ort. okunma sayısı
: 251
Kayıt tarihi
: 16.09.11
 
 

1980 İstanbul doğumlu. Yalova'da yaşıyor. Yazmaya çalışıyor...  ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster