Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Temmuz '15

 
Kategori
Cinsel Sağlık
 

Endoskopik Karın Cerrahisi

Endoskopik Karın Cerrahisi
 

Hepinizin bildiği gibi, sağlık sorunlarımızla ilgili uygulanan bir çok yöntem vardır. Bunlardan biri de (Laparoskopi) bir başka deyişle kapalı ameliyat da dediğimiz yöntemdir. Diğer  yöntemlere göre hem daha pratik  uygulanabilen hem de iyileşme süreci  daha çabuk olan ve dolayısıyla günümüzde giderek yaygınlaşan laparoskopi hakkında, sizler adına daha ayrıntılı bilgi almak istedik ve değerli Hocamız Prof.Dr.Yücel Karaman’a sorduk…

Laparoskopi nedir, nasıl kullanılır,hangi durumlarda uygulanır?

Laoaroskopi de tıpkı histeroskopi gibi kadın hastalıklarının teşhis ve tedavisinde kullanılan bir nevi karın içini optikbir cihaz kullanarak gözlemlemektir.  1 cm.lik bir çap açılarak göbek altı küçük bir kesikten karın içine yerleştirilir. Bu yolla rahim, yumurtalık ve tüpler gözlemlenebilir, hastalık teşhis edilebilir hatta gerekirse aynı zamanda tedavi etme amacıyla operasyon da gerçekleştirilebilir. Bundan dolayı laparoskopiyebıçaksız ameliyat da denilmektedir. Laparoskopi genel cerrahide ve diğer bazı alanlarda kullanılsa da ana kullanım alanı kadın hastalıklarıdır. Jinekolojide laparoskopi, birden fazla amaçla gerçekleştirilmektedir. Kanser ameliyatları da bu hastalıklara dâhildir. Çok sayıda jinekolojik cerrahi girişimiLaparoskopidenyararlanılarak yapılmaktadır.

Laparoskopinin sık olarak kulanıldığı durumlar var mıdır, bu uygulama yardımcı bir yöntem olarak kullanılabilir mi?

Sık olarak  gebe kalamayan hastaların tedavi ve takiplerinde kullanılır. Gebe kalamama, adette düzensizlik gibi sorunları meydana getiren olgu genellikle tüplerinin fonksiyon görmesine engel olan yapışıklıklardır. Yapışıklıklar, tüp-yumurtalık ilişkisini, tüpün rahat hareket ederek atılan yumurtayı yakalamasını engeller. Bu durumun tedavi edilmemesi durumunda ise bir kadının gebe kalması ya da düzenli adet görmesi pek mümkün değildir. Bu nedenle de bu sorun tedavi edilmelidir. İşte bu tedavide de laparoskopiyardımcı yöntem olarak kullanılmaktadır. Sadece yapışıklık sorunu değil, myom, kist, dış gebelik gibi sorunların tanısında ve tedavisinde de laparoskopi rahatlıkla kullanılmaktadır. Ayrıca çocuk sahibi olmak istemeyen, hamile kalmak istemeyen kadınlarda da tüplerin yani kanalların bağlanması amacıyla da sıklıkla uygulanmaktadır.

Laparoskopi operasyon sayılır mı, nasıl ve hangi ortamda uygulanır, İyileşme süreci nasıldır, enfeksiyon kapma riski diğer uygulamalara göre düşük müdür?

ciddi bir operasyondur. Bu nedenle de genel anestezi altında ve ameliyathanede yapılır. İşlem sonrasında hastalar günlük yaşamlarına kısa sürede dönebilirler. Kapalı bir ameliyat türü olduğundan açık ameliyatlara oranla iyileşme süreci daha hızlı işler. Hastaların çoğu aynı gün taburcu olabilmektedir. Ağrı ve enfeksiyon kapma gibi sorunlar diğer işlemlere oranla daha az görülür.


Laparoskopi operasyonları ne kadar sürer, uygulanan kişide yinelenebilir mi

Farklı bir komplikasyon yaşanmadığı sürece yarım saatten daha az sürede tamamlanır. Ancak tedavi edici bir amaçla kullanılan ve tedavinin şekli ve genişliğine göre Laparoskopi işleminin daha uzun sürdüğü durumlar da olabilmektedir. Bir defa laparoskopi olan bir hasta 6 ay süreyle ikinci veya üçüncü kez laparoskopi işlemi görebilir. Bu hastanın hastalığına bağlı olarak değişir. Tedavinin nasıl sonuçlandığının en iyi anlaşılması için laparoskopiye ikinci defa başvurulduğu sıklıkla görülmektedir.

Laparoskopi ne gibi riskler taşır, uzman ellerde yapılması önemli midir, jinekoljik ameliyatlarda laparoskopinin ileriye dönük yaygınlaşması olası mıdır? 

 Laparoskopide organ zedelenmeleri, kanama ve enfeksiyon (iltihaplanma) riski söz konusudur. Ancak bu riskler her ameliyat için geçerli değildir. Bunlar sadece Laparoskopide görülebilmesi muhtemel olan komplikasyonlardandır. Uzman ellerde uygulanması önemlidir ne kadar tecrübeli ve uzman bir elde yapılırsa o kadar az risk taşır ve sorun yaşanır. Biz uzmanlar olarak  gelecekte jinekolojik ameliyatların neredeyse tamamının laparoskopi ile yapılacağını düşünüyoruz Bu laparoskopinin kısa sürede daha az riskle daha kolay ve kesin olarak sonuca götüren yöntemine, hastaya sıkıntı vermeyen yönlerine bağlı olarak görülen ve desteklenen olası muhtemel bir fikirdir.

Kaynak:

http://www.doktoramcam.com/Makale/Detay/laparoskopi/737

Bu makale de ilginizi çekebilir

Atopik Dermatit (Egzama)

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 374
Toplam yorum
: 19
Toplam mesaj
: 3
Ort. okunma sayısı
: 1148
Kayıt tarihi
: 04.08.11
 
 

09.05.1970 tarihinde İstanbul’da doğdum. İlköğrenimimi Göztepe Yeşilbahar İlkokulu’nda yaparak 19..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster