Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

22 Haziran '19

 
Kategori
Estetik / Güzellik
Okunma Sayısı
18
 

Endoskopik Yüz Germe

Endoskopik Yüz Germe Ameliyatı iki ameliyatın toplamından oluşuyor. 

Endoskopik alın germe + Endoskopik orta yüz germe = Endoskopik yüz germe. 

Bu ameliyat henüz yüz gençleştirme ameliyatları için yaşı çok genç olan ve yüzünde hafif bir gevşeme ve form bozukluğu bulunan hastalar için dizayn edilmiştir. 

Endoskopik yüz germe ameliyatında şakak bölgesinde saçlı deri içerisinde 2-3 cm’lik bir kesi yapılır, bir diğer kesi de alt göz kapağının dış kenarında veya kapağın iç yüzünde yapılır. Bu kesiler yoluyla, özel bir cerrahi kamera ve dokuyu kaldırmada kullanılan özel cerrahi aletler yardımıyla alın, şakak ve orta yüz bölgeleri hareketlendirilir. Takiben hareketlendirilen bu dokular şakak bölgesindeki çiğneme kasının sert ve güçlü dış zarına tespit edilir. 

Endoskopik yaklaşımda yüz derisinde kesi yapılmaz, alt göz kapağı açılmaz, ağız içerisinden destekleyici bir kesi yapılmaz, deri altında cerrahi disseksiyon yapılmaz ve deri çıkartılmaz. Endoskopik yaklaşımda SMAS adını verdiğimiz yüzeysel kas ve bağ doku katmanı da tedavi edilmez. Dolayısıyla endoskopik yüz germe ameliyatı deri ve SMAS tabakası üzerinde neredeyse etkisizdir. Bu nedenle endoskopik yüz germe ameliyatı deri ve deri altı dokuların henüz yaşlanmadığı, alt göz kapağında belirgin deri fazlasının ve kas gevşekliğinin olmadığı çok erken form bozukluklarında etkili bir tedavi biçimidir. 

Endoskopik yüz germe çok havalı bir tabir olmakla birlikte temelde şakak germe ameliyatını da orta yüz germe ameliyatını da yapabilmek için endoskopik teknolojiye ihtiyaç yoktur. Ağız içerisinden yapılan ve dışarıdan hiç görünmeyen 2-3 cm lik bir kesi ile endoskopik ekipman ihtiyacı tamamen ortadan kaldırılabilir. Benzer biçimde eğer alt göz kapağı ameliyatı endikasyonu var ise ve alt göz kapağı açılacak ise bu yoldan orta yüze mükemmel bir biçimde erişilebilmektedir ve endoskop kullanımı tümüyle gereksiz hale gelmektedir. 

Endoskopik yaklaşımda serbestleştirilen dokular oblik yönde kaldırılıp şakak bölgesinde tespit edilir. Orta yüz germe ameliyatını rutin olarak uygulayan cerrahların önemli bir kısmı serbestleştirilen dokuyu direkt yukarı yönde hareket ettirip göz altındaki kemiğe tespit etmeyi tercih ederler. Kemiğe tespit daha güçlüdür ve endoskopik yaklaşımda mümkün değildir. Yine endoskopik orta yüz ameliyatında kemik implantları ve bichat yağ yastıkçığı vertikal transpozisyonu gibi ek manevralar yapılamamaktadır. Bu nedenle endoskopik yaklaşımın avantajlı mı yoksa dezavantajlı mı olduğu yüz cerrahları arasında devam eden bir tartışma konusudur. 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 18
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 58
Kayıt tarihi
: 01.01.19
 
 

TED Ankara Koleji mezunudur. Hacettepe Üniversitesi'nde Tıp ve Plastik Cerrahi Uzmanlık eğitimler..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster