Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

13 Haziran '18

   
  Kategori
  Futurizm
  Okunma Sayısı
  129
   

  Endüstri 4.0 Geliyor; Bu Defa Robotlar Var Olan Mesleklerin Tümünü Elimizden Alacak

  Nisan ayında ülkemizde 4. Robotbilim Konferansı gerçekleşti. Konferansta konuşan öğretim üyelerine göre önümüzdeki 3 yıl içinde robot pazarı 8 kat büyüyecek. Türkiye bu alandaki araştırmalara çok az kaynak aktarıyor. TÜBİTAK'ın robot araştırmalarına yıllık ayırdığı fon sadece 800 bin TL. Bunun çok küçük bir rakam olduğu konusunda herkes hemfikir.

  Kendimizi gelecekteki gelişmelere göre doğru şekilde konumlandırabilmek için öncelikle geleceği doğru anlamamız gerekiyor. O zaman geleceğe bir bakalım. Gelecekte neler olacak?

  Robotlar gelecekte tüm işleri yapar hale gelecekler. Bu kesin. Kesin olmayan şey ise zamanlama. Robotlar ne zaman hangi işleri yapabilmeye başlayacaklar?

  Kargo şirketlerinin evinize gelen kargonuzu robotlarla teslim etmeye başlaması için daha ne kadar zaman bekleyeceğiz? Aslında bugün bunu yapabilecek teknolojiye sahibiz. Amerikalı Boston Dynamics firmasının geliştirdiği Atlas robotu merdivenleri hızla çıkabiliyor, ağır nesneleri taşıyabiliyor ve havada takla dahi atabiliyor! Benim asla yapamayacağım birşey bu. Demek ki bugün kargo çalışanlarının yerini alacak robotlarımız var. Ama robotların ufak bir sorunu var: şarjları kısa sürede bitiyor. Bunun da bir çözümü var: kargo şirketinin taşıma aracında robotu her araca döndüğünde şarj eden bir ünite bulunabilir ve şarj sorunu ortadan kalkar. Elbette kargo şirketlerinin taşıma araçlarının sürücüsüz olacağını eklemeye gerek yok. O zaman şunu söyleyebiliriz: çok yakında tüm kargo şirketleri bir sürü insanı işten çıkaracak ve onun yerine robotları "işe alacak".

  Başka ne gibi meslekler tehdit altında? Mutfak robotu deyince ne anlıyorsunuz? İşte bu değişecek. Şu anda geliştirilmesi tamamlanmış "aşçı" robotları var ve çok hızlı bir şekilde yemek yapıyorlar. Kesiyorlar, doğruyorlar, tencereyi alıyorlar, malzemeleri tencereye dolduruyorlar, tencereyi ocağa yerleştiriyorlar ve pişiriyorlar. Tek eksikleri mutfak içinde gezinememeleri. Ama Boston Dynamics'in Atlas adlı robotu ve diğer robotlarının gezinebilme teknolojisi bu robotlara eklemlendiğinde ortaya emsalsiz ve çok hızlı çalışan aşçı robotlar çıkacak. Aşçılık mesleği de tarih olacak gibi görünüyor.

  Ya garsonlar? Bugün garsonluk mesleğine bitmiş gözüyle bakabilirsiniz çünkü halihazırda geliştirilmiş robot teknolojileri bu işi çok daha iyi yapabiliyor. Garsonluk mesleğinin bitmesi için birkaç yıl daha bekleyeceğiz, ta ki büyük şirketler robot üretimi ve pazarlaması işine girsin ve tüm dünya pazarlarına açılsınlar.

  Büyük istihdam sağlayan diğer işlere göz atalım: inşaat sektörü. İnşaatlarda yapılan her işi yapabilecek robotların geliştirilmesi için her şey bugün hazır. En büyük sorun robotların dengeli ve hızlı yürüyebilmesini sağlayabilmekti geçmişte ve bu sorun bugün aşıldı. Robotlar harika yürüyorlar. (*)

  Ama hala tam olarak çözülememiş bir sorun var. Eller. İnsan eli yaptığımız neredeyse her işte mükemmel çalışan bir aygıt. Her işleve uygun birşey. Bugün robot tasarımcıları insan eline benzer şeyler üretmeye çalışıyorlar ama bu konuda tam bir başarı sağlanamadı. Endüstrinin önünde iki yol var: ya insan eli gibi her işe yarayan bir robotik el tasarlayacaklar yada her meslek ve her iş için özelleşmiş onbinlerce farklı el tasarlayacaklar. Yine de bu sorunun bir şekilde aşılacağı çok açık çünkü en kötü ihtimalde her işe uygun bir el kolaylıkla tasarlanabilir. El sorunu aşıldığında insanların robotlardan daha iyi yapabileceği hiçbir fiziksel iş kalmayacak.

  Peki ya zeka gerektiren işlerde durum ne? Yaratıcılık gerektiren işler hiçbir zaman robotlara kaptırılmayabilir (aslında bu konudan da tam olarak emin değilim ama şimdilik böyle diyelim). Ama sekreterlik yada çağrı merkezi işleri gibi meslekler tariha karışmaya başladı bile. Yapay zeka bu mesleklerin canına okuyor. Şu anda bankaların çağrı merkezlerini aradığınızda robotlarla karşılaşıyorsunuz ve bu henüz daha yeni gelişmeye başlayan ilkel yapay zeka örnekleri bile gelen çağrıların taleplerinin çoğunu karşılıyor. Bu teknoloji hızla gelişiyor ve daha da gelişecek. Çağrı merkezlerinde çalışanların sayısı onda birine ve hatta daha düşük rakamlara inecek.

  Madenlerde artık sadece robotların çalışacak olması harika bir şey. Kamyon şoförlüğü de zor bir meslekti, artık robotlar bu işi yapacak. Doktorluk? Bugün elimizde çoğu hastalığı insan doktorlardan daha iyi tespit eden robot doktorlar var. Yani yüksek eğitim gerektiren mesleklerin de bir çoğu tarih olacak. Elimizde ne kalacak?

  Bu soruya yanıt verirken başka bir soru sormamız lazım. "Robotlar HER MESLEĞİ insanlardan daha iyi yapabilme yeteneğine ulaşırken, neden herhangi bir iş yerinde insan istihdam edelim ki?" Soru budur. Robotların her mesleği insanlardan daha iyi yapar düzeye gelmeye başladığını görmemiz gerekli. Bu da demek oluyor ki işverenler her işte robotları istihdam edecek. Markette ürünleri dizenler de kasiyerler de robot olacak. Her şey, tüm meslekler robot dolacak.

  Bazı düşünürler şuanda yaşamakta olduğumuz "robotizasyon" yada "endüstri 4.0" sürecinin işsizliğe neden olmayacağına, robotların artmasının ve var olan meslekleri fethetmesinin işsiz kalan insanları başka, yeni ve daha önce düşünmediğimiz mesleklere iteceğine inanıyor. Ama robotlar insanlarla "eşit yeteneklere" ve hatta "daha üstün yeteneklere" ulaşmışken neden herhangi "yeni bir meslek"te insanları kullanalım, robotlar varken? İnsanlar artık eski yada yeni bulunan bir mesleği robotlardan daha iyi derecede yapamayacak ki. Bunun anlamı insanların işsiz kalacağıdır. Her işi, mümkün olan her şeyi robotlar daha iyi yapacak. Kimse insanları işe almayacak. Bunun anlamı budur. 

  O zaman ne yapmalıyız? Eski endüstri devrimlerinde işçilerin geliştirdiği tepkiyi mi ortaya koymalıyız? Daha önceki endüstri devrimlerinde sol görüşlü işçi sınıfı fabrikalarda makineleri bozuyordu ve makineleşmeye tepkilerini böyle gösteriyorlardı. Peki biz de insan istihdam eden işverenlere teşvikler mi sunmalıyız? İş yerlerinde robot çalıştırmayı mı yasaklamalıyız? Böyle tepkiler gerici tepkiler olur, ilerici değil. Robotlar ekonominin verimini artırır. Eğer ekonominizin robotlaşmasını geciktirirseniz diğer ülkeler ekonominiz üzerinde büyük etkinlik kurar ve ekonomide dünya sıralamasında son sıralara gerilersiniz. Eğer aksini yaparsak, yani robotlaşmayı özendirirsek ise Türkiye'yi dünyanın en büyük ekonomileri arasına sokabiliriz. Burada önemli olan diğer ülkelerden daha hızlı, daha erken robotlaşmak. Bunu başarmalıyız.

  Bu iş çok büyük. Bunu TÜBİTAK tek başına yapamaz. Bu konuda bir strateji geliştirilmeli ve müttefik ve dost ülkelerle birlikte bu strateji uygulanmalıdır. Türkiye hem Amerika Birleşik Devletleri hem de Rusya ile birlikte çalışma opsiyonuna sahip olan nadir ülkelerden biridir ve robotlaşma konusunda her iki ülke de Türkiye'ye yardımcı olabilir.

  Peki ya geleceği kesinleşen işsizler ordusuna nasıl bir çare bulacağız? Bu konu da bir sonraki yazıya kalsın.

   

  * Bu videoyu izlemenizi öneririm: https://www.youtube.com/watch?v=fRj34o4hN4I

  Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

   
  Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
  Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
  Toplam blog
  : 1
  Toplam yorum
  : 0
  Toplam mesaj
  : 0
  Ort. okunma sayısı
  : 129
  Kayıt tarihi
  : 13.06.18
   
   

  Boğaziçi Üniversitesi Çeviribilim bölümünde öğrenci. Politika, ekonomi, askeri gelişmeler, strate..

   
   
  Yazarı paylaş
  • Tümünü göster