Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

02 Mart '07

 
Kategori
Bilişim
Okunma Sayısı
3395
 

Endüstriyel robotlar

Endüstriyel robotlar
 

Çek yazar Karel Capek tarafından1921 yılında sahneye konulan " Rossum' un Evrensel Robotları " oyununda zeka sahibi milyonlarca mekanik işçiler betimlenmişti. Capek bu işçilere kendi dilinde “ işçi ” veya “ köle ” anlamına gelen “ robota ” adını vermişti. Günümüzde bütün dünyanın kullandığı robot sözcüğü buradan gelmektedir. “ Robotik ” terimi ise ilk kez ünlü bilim kurgu yazarı Isaac Asimov’ un 1942 yılında yayınlanan ‘ Runaround ’ adlı kısa öyküsünde geçmektedir. Bu öykü daha sonra Asimov’ un ünlü kitabı ‘ Ben, Robot ! ’ içerisinde de yer alacaktır. Robotlar pek çok öyküye ve filme konu olmuştur.

Uzay çalışmalarında, tıpta, askeri alanda, güvenlik alanında, bilimsel araştırmalarda ve daha pek çok alanda kullanılan robotlar giderek insanoğlunun vazgeçilmez bir parçası olma yolundadırlar. Otomatik depolar, otomatik yönlendirmeli taşıma sistemleri, sayısal denetimli tezgahlar da robot kategorisi içerisinde değerlendirilmektedir.

İlk endüstriyel robotu 1954 yılında George Devol ve Joe Engleberger’ in sahibi olduğu ABD’ li Unimation firması Unimate adı ile üretmiştir. Bu dönemlerde, Cincinnati Milacron, Kawasaki, Comau, GEC, Siemens, ABB, Fanuc ve Olivetti firmaları robot üretiminde ilk oyuncular olarak göze çarpmaktadır. Endüstriyel robotların sanayide ilk uygulaması General Motors tarafından 1961 yılında gerçekleştirilmiştir. GM’ in Ternstedt tesisinde kullanılan Unimate robotları döküm ocaklarından çıkan sıcak ve ağır parçaları alıp paletlere yerleştirmekteydi. GM birkaç yıl sonra punta kaynağı ve boya işlerinde de robot kullanmaya başlayacaktır. Araç montaj işlemlerinde ise Unimation PUMA kullanılmıştı. Günümüzde GM fabrikalarında 25 binden fazla robot görev yapmaktadır. Dünyada şu anda endüstriyel robot üreten çok sayıda firma mevcuttur. Türkiye’ de KaleAltınay firması da yerli robot sanayiinin önderliğini yapmaktadır. (www.kalealtinay.com.tr).

Endüstriyel robotlardan genellikle sabır gerektiren hassas, insana sıkıntı verecek düzeyde tekrarlı işlerde yararlanılmaktadır. Montaj, boyama, taşıma, elektronik devre dizme, yükleme-boşaltma, paletleme, döküm, sızdırmazlık sağlama, su jeti ile kesme, kaynak yapma, paket ayırma, sınıflandırma gibi işlemler endüstriyel robotlar tarafından insana göre daha hatasız ve hızlı yapılabilmektedir. Nükleer santraller gibi sağlık açısından tehlikeli olabilecek yerlerde de genellikle robotlar kullanılmaktadır. Durmaksızın ve yorulmaksızın 7 gün 24 saat çalışabilmeleri, çalıştıkları ortamın ışıklandırma veya iklimlendirilmesine gerek duyulmaması da robotların endüstride tercih edilmelerinin nedenleri arasında sayılabilir.

Tahminlere göre, dünyada kullanılmakta olan endüstriyel robotların sayısı bir milyonu geçmiş durumdadır. Bunun yarısına yakını Japonya’da, %15 kadarı ise ABD’dedir. Hızla artan mikroişlemcilerin gücü ve gelişen yapay zeka teknolojisi robotların uygulama alanlarını da genişletmektedir. Robot teknolojisi görme, hissetme, ses tanıma ve ileri mekanik teknolojilerinden yararlanmaktadır. Bundan 20-25 yıl kadar önce endüstriyel robotların tamamına yakını otomotiv montaj sanayiinde kullanımakta iken, günümüzde laboratuarlar, enerji santralleri, hastaneler ve diğer pek çok alanda da çalışmaktadırlar.

Robot kontrol sistemleri yardımcı bilgisayarlardan veya gömülü mikroişlemcilerden oluşur. Kontrol sisteminin görevi robota izleyeceği mantık sırasını bildirmektir. Kontrol sistemi robota hedefini ve hareket hızını teorik olarak bildirdikten sonra, gerçekleştirmeleri adım adım izleyerek düzeltici komutları gönderir. Noktadan noktaya kontrol sistemi ve sürekli yol olmak üzere iki tür kontrol sistemi vardır. Noktadan noktaya kontrol sisteminde robota hareketin başlangıç ve bitiş noktaları bildirilir. Robot iki nokta arasındaki izleyeceği yolu kendisi belirler. Bu tip kontrol sistemine sahip robotlar yükleme ve boşaltma işlerine uygundurlar. Sürekli kontrol sistemine sahip olan robotlara izleyeceği yol çok sayıda nokta ile verilir. Robot bu noktaları izleyerek hareketini ve işini yapar. Robot bilgisayarı hareketin her anını (örnek olarak saniyede 60 kez) ölçerek varsa sapmaları düzeltir. Boyama ve kaynak yapma gibi işlerde bu tip robotlar kullanılır.

Endüstriyel robotlara, yapmaları gereken görevler daha önceden hazırlanmış yazılım içerisinde yüklenir veya yapacağı iş insan tarafından bizzat “yaptırılarak” öğretilir. Robota işi yaptırarak öğretmek öğrenme modunda iken, ya işin belli adımlarını veya tamamını yaptırmak şeklinde olur. Robot bu sırada yapılan hareketleri ve hızları belleğine kaydeder ve daha sonradan bunu uygular.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 29
Toplam yorum
: 46
Toplam mesaj
: 5
Ort. okunma sayısı
: 3490
Kayıt tarihi
: 22.02.07
 
 

Uçak yüksek mühendisiyim. Evli ve 2 çocuk sahibiyim. Okumayı, yazmayı, gezmeyi, görmeyi, yeni şeyler..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster