Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Ağustos '12

   
  Kategori
  Alternatif Enerji
  Okunma Sayısı
  100
   

  Enerji

  Sınırsız enerji kaynaklarına doğru...

  İnsanoğlu, tarihin başlangıcından bu yana, yemek içmek kadar, enerjiye de ihtiyaç duymuştur. Bu ihtiyaç sanayi inkilabı ile 18. yy dan itibaren doruğa ulaşmıştır. Ve katlanarak büyümektedir.

  Ben burada çevresel kaygıları, kaynakların tükenmekte oluşunu, nükleer enerji yi vs tartışacak değilim. Denizde susuz kalmayı tartışmaya açacağım.

  Zaman zaman basında televizyonlarda vs karşınıza çıkar. Bazı mucitler sınırsız enerji üreten aletler icat ettiklerini savunur. Bu icatlarını kanıtlamak için çırpınır ve hatta destek olursa dünyayı bir miktar kaldırmaktan vs bahsederler. Hınzır muhabirler ve haber editörleride bıyıkaltı gülümseme eşliğinde bu haberi verir, arkadından bilmemne üniversitesinden alakalı alakası bir bilim adamı çıkarır ve bunun neden olamayacağını, pek engin bilimsel birikimine dayanarak açıklar. Televizyon karşısındaki sevgili halkımda bu aşağılama karşısında, "icad çıkarma" ma konusunda dersini bir daha alarak, "elin gavurunun!" ancak yapabileceği şeylerden başkasını talep etmeden oturur, oturduğu yerde.

  Aslında konuyu biraz dağıttık ama olsun. Ne diyorduk, sınırsız enerji... Bencede bu mucitlerin tarih boyunca yaptığına inandığı şeyler fizik kurallarına, dahada doğrusu termodinamiğin birinci ve ikinci yasalarına aykırıdır. Ama..

  Ama, elimiz kolumuz bağlımı ucuz ve çok bol enerji için.?

  Mesela güneş. istemediğimz kadar enerji veriyor. Ama bu enerjiyi derleyip toplayıp işe yarar hale getirmek için teknolojimiz çok geri. Rüzgar, dalga vs gibi büyük enerji kaynaklarını kullanmak içinde çok geri teknolojimiz.

  Biz hala suyu ısıtmak için çoğunlukla, bilmemne taş devrindekine benzer şekilde, fosil yakıtlarla oluşturduğumuz ateşi kullanıyoruz. Her ne kadar direk karşısına oturmasakta bi şekilde ısınmak içinde aynı taş devri yöntemini kullanıyoruz.Oysa güneş kadar olmasada devasa bir enerji ile sürekli kaynayan bir çekirdeği olan bir gezegenin üstünde oturuyoruz.

  Şöyle bi düşünün. Hemen tüm fosil yakıtlar, karbon temelli. Ve bunların yanması için O2 gerekiyor. Karbondioksit gazının (CO2) içinde her ikiside var. Eee bakkal amca niye helva yapmıyor. :) Tabi şimdi kimya yı bilenlerin hareketlendiğini hissediyorum. Tabi bende neden bu işin olmayacağını biliyorum ama hemen yaftalamayın. Ya günün birinde biri bu işi yapmanın "hiç te düşünememiştik" diyebileceğimiz bir yöntemini bulursa? Aslında tabiatta bitkilerin büyük bir çoğunluğu bu işi başarıyla yapıyor ama neyse.

  Siz şu an bu yazıyı okurken sabit durduğunuzumu sanıyorsunuz? Çok ciddi yanılıyorsunuz. Şu an içinde bulunduğumuz dünya ile birlikte güneşin etrafında saniyede 30 km hız yapıyoruz. yani 108.000 Km / h . Birde samanyolunun merkezi etrafında dönüş hızımız varki hiç söylemeyeyim. Hadi geçtik bunları, oturduğumuz yerde dünyanın kendi etrafında dönüşü ile 1681 km/h hız yapıyoruz. Tüm dünya kütlesinin bu hızla döndüğünü göz önünde tutun... Ne muazzam bir enerji değilmi. Bu enerjinin milyarda biri bile tüm dünyada kullandığımız enerjiden daha fazladır. Eee. Bir gün biri bunu kullanma yöntemini bulursa ?

  Hoş önünüzdeki bilgisayarın içine hapsolmuş enerji bizi baya bi idare eder. Sonsuz diyemesekte baya bi sınırsız enerji. Sahi atomu parçalayıp enerjiye dönüştirmeyi başarmıştık değilmi? Hatta kısmen nükleer santrallerde kısmen kullanıyoruzda. peki radyoaktif olmayan elementleri ne zaman kullanacağız. Belkide güvenlik ve çevre problemlerini aşabiliriz böylece. CERN de birileri sadece higgs parçacığı içinmi uğraşıyo acaba?

  Aslında söylemek istediğim enerji konusuna biraz daha üstten bakmamız gerektiği. Elbette birileri bu konuda mevcut ranttan vazgeçmek istemeyecektir. Bırakın enerji kaynaklarını, bu enerjiyi dönüştürmek, kullanmak, taşımak vs için yapılmış trilyonlarca dolarlık yatırım var. Otomotiv endüstrisi var. vs.vs.

  Biz şu anda bir enerji denizinin üstünde oturuyoruz. Ama susauzluk çekiyoruz. Tuzlu suyu nasıl içilebilir hale getireceğiz? Bunu bulabilirsek sınırsız ve bedava enerjiye kavuşmuş olacağız.

  Yeterki birileri "icad çıkarma"ya devam etsin ve diğerleride bilmedikleri konuda haber yapmasın. Magazine devam...

  Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

   
  Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
  Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
  Toplam blog
  : 1
  Toplam yorum
  : 0
  Toplam mesaj
  : 0
  Ort. okunma sayısı
  : 100
  Kayıt tarihi
  : 14.08.12
   
   

  Ben bir mühendisim. Bu yüzden analiz etmeyi ve net sonuçlar çıkarmayı severim. ..

   
   
  Yazarı paylaş
  • Tümünü göster