Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

22 Mayıs '11

 
Kategori
İş Yaşamı - Kariyer
Okunma Sayısı
1385
 

Enerjinin patronluğuna Türk aday.

Enerjinin patronluğuna Türk aday.
 

"Mehmet Öğütçü"


Dünya petrol ve gaz talebinin yüzde 90’ını yönlendiren Uluslararası Enerji Forumu Genel Sekreterliği için yapılan oylamada, Türk aday Mehmet Öğütçü birçok aday arasından sıyrılarak kısa listeye seçildi!
İlk 3 aday arasına girdiğini belirten Mehmet Öğütçü “Dünya enerji sahnesinde ‘oyun değiştirici’ dönüşümlerin yaşandığı bir dönemde son derece önemli olan bu görevi umarım ülkemize kazandırabiliriz” dedi.
Çin, Hindistan, Rusya, Brezilya, Güney Afrika gibi enerji devlerinin yanı sıra OPEC ve Uluslararası Enerji Ajansı’na üye ülkeleri çatısı altında toplayan UEF, dünya petrol ve gaz talebinin yüzde 90’ını yönlendiriyor.
UEF yılda bir kez 85 ülkenin enerji bakanlarını, ulusal ve uluslararası enerji şirketlerinin üst yöneticilerini bir araya getiriyor. 

UEF ayrıca, enerji yatırımları, piyasadaki dalgalanmaların istikrara kavuşturulması, petrol ve gaz verilerinde şeffaflığın sağlanması ve yatırımcılar arasında kati diyalog kurmak için çalışıyor. 

Edinilen bilgiye göre, Öğütçü'nün, 86 ülkenin taraf olduğu UEF'teki Genel Sekreterlik seçimini kazanıp kazanmadığının birkaç hafta içinde belli olması bekleniyor. 

Öğütçü'nün genel sekreterliğe seçilmesi için, üye ülkeler nezdinde yoğun siyasi kulis çalışması yapıldığı belirtiliyor. 

Genel Sekreterlik seçim süreci devam ettiği için konuya ilişkin açıklama yapmayan Öğütçü, uluslararası enerji camiasının yakından tanıdığı bir isim. 

Halen BP Group’ta üst düzey yöneticilik yapan Öğütçü, Turgut Özal’ın da enerji danışmanıydı. 

Pekin, Brüksel ve Paris'te diplomatlık, Uluslararası Enerji Ajansı'nda baş yöneticilik ve Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü'nde (OECD) Küresel Forum Başkanlığı görevlerinde bulunan Mehmet Öğütçü, halen önde gelen çok uluslu bir enerji şirketinin yöneticiliğini yapıyor. 

‘2023 Türkiye Yol Haritası’ dahil enerji, jeopolitika, yatırım, gelecek eğilimleri üzerine yayınlanmış pek çok kitabı bulunan Öğütçü, London School of Economics, Harvard ve Pekin Üniversitelerinde enerji üzerine dersler de veriyor. 

http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/17857464.asp?gid=381 

http://ekonomi.milliyet.com.tr/ogutcu-uluslararasi-enerji-forumu-nun-basina-aday/ekonomi/ekonomidetay/22.05.2011/1393131/default.htm 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1021
Toplam yorum
: 4165
Toplam mesaj
: 254
Ort. okunma sayısı
: 1571
Kayıt tarihi
: 19.10.07
 
 

Çok eski olmayan bir tarihte tıpkı sizler gibi Melek'lere gülümsermişim uykulu hallerimde!  ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster