Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Aralık '18

 
Kategori
Türkiye Ekonomisi
Okunma Sayısı
110
 

Enflasyon Gebelik Gibi midir?

Ekonomi konusu en anlamadığım konulardan biridir konu ile ilgili eğitimim mühendislikte yarım dönemde okuduğumuz 2 saatlik işletme ekonomisi dersi ile sınırlıdır. İsterdim ve dilerdim ki ahkam keseyim, hatta beylik laflar ederek ders vereyim ama bu konu ile ilgili entelektüel heybem boş. Klasik vatandaş gibi ekonomi benim cebime, yani yaşamıma dokunduğunda onun etkilerini hissederek öğreniyorum. Doğumdan ölene kadar devam eden, aktif bir eylem olarak öğrenme sürecim ekonomi içinde devam etmektedir.

Bertrand Russell bir kitabında; “Son savaşa katılan bütün Avrupa ülkeleri, paralarının değerini düşürdüler, böylelikle dış borçlarının bir bölümünü ödemeyi, reddetmiş oldular. Almanya ile Avusturya ise, enflasyon yolu ile içteki borçlarının tümünü reddetti. Fransa, frankın değerini beşte bire düşürerek, bu şekilde frank üzerinden tanımış olduğu bütün hükümet borçlarının, beşte dördünü reddetmiş oldu.”

Ne zaman mı oldu bu işler? Russell’ın kitabı 1932 yılında yayımlandığına göre 1. Dünya savaşının sonlarına doğru.

Enflasyonla ilgili anlatılanların hepsi kasıtlı… Para değerini sefilleştirme kararını hükümetler, halkı kazıkladıklarını bile bile vermişler. Geçen yüzyılda, üstelik o zamanda, hepsi demokratik seçimlerde iktidar olmuş hükümetler, toplumları hiç sıkılmadan, utanmadan sömürmüşler.

Gerçekleri saklamayı hiç yeltenmeden, enflasyonun gerçekte ne demek olduğunu, en ince bir deyimle özetleyen yine Bernard Shaw’dır, o diyor ki; “Eğer hükümetler kendisine inananların tümünü aldatarak para değerini düşürürlerse, bu yeteneğin efendi, terbiyeli adına enflasyon denir.”

Teknik anlamda enflasyon, mal ve hizmetlere ilişkin genel fiyat düzeyinin yükseldiği ve dolayısıyla paranın satın alma gücünün düşme hızı diye tanımlanıyor. Halk dili ile ise de hayat pahalılığıdır. Konuya ışık tutan başka üstatlar da, gerçeği farklı bir dille aydınlatıyorlar. G. Hampton diyor ki “enflasyonla flört eden, onunla evlenmek zorunda kalır.”

Joseph L. Henderson ise “Az bir şey enflasyon, az bir şey gebelik gibidir, durmadan büyür. Aynı kişi yine gebelik benzetmesini bir başka şekilde, şöyle ifade ediyor; “Enflasyon gebeliğe benzer, legal yollardan durdurulamaz.”

Konunun çarpıcı yanı, bilerek ya da basiretsizlikten görmeyerek, enflasyona neden olan yönetimlerinin çoğunun demokratik ortamda ve serbest seçimlerle iktidara gelen hükümetler olmasıdır. Aralarına sahte demokrasinin girmesi ise bu sonucu değiştirmemektedir.

21. yüzyılda geleceğimizi karartan çevre kirliliği, nükleer tehlikeler, nüfus yığılmaları, açlık, savaş ve enflasyon gibi felaketler, tüm dünya ülkelerini önemli ölçüde tehdit eder görünmektedir.

Ülkemizde merakla beklenen enflasyon oranı son dakika olarak kasım ayında % 1,44 gerileyerek, yıllık bazda % 21,62 açıklandı.

Ülke yönetimlerin ne olursa olsun, diktatöryalar, krallıklar,  demokratik yönetimlerin hepsi enflasyon konusunda çaresiz kalıyor. Anlaşılıyor ki insanlığın geleceği için, yeni arayışlara girerek bugünden hiç bilinmeyen çareler bulmak zorunluluğu var.

Bilmediğimden soruyorum, sahi, Joseph L. Henderson’un dediği gibi; Enflasyon gebeliğe mi benzer, legal yollardan durdurulamaz mı?

Nizamettin BİBER

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Yazılarını keyifle okuyorum güzel arkadaşım .Sevgilerimle ...

Tuanna Güzel 
 14.02.2019 17:53
Cevap :
Çok teşekkür ederim Tuanna, sevgiler benden de, sorgulayan nüveler taşıyan yazılarınızı ben de keyifler okuyorum, tüm iyi dileklerimle  15.02.2019 10:44
 

Nizamettin Bey,enflasyon ekonominin virüsü,bu virüsten kurtulmadıkça kurtuluş yok.Nasıl bir doğumla kurtuluş olur,kestiremiyorum;çünkü ekonomi benim işim değil.Bu konudaki yazarların,düşünürlerin görüşlerinden de yararlanarak konuyu çok iyi anlatmışsınız.Selam ve saygılar.

Hüseyin Başdoğan 
 08.01.2019 21:35
Cevap :
Hüseyin hocam merhaba enflasyon dahil tüm ekonomik içerikli kavramlara ben de uzağım ama güya bir şeyler çiziktiriyoruz. Nazik ziyaret ve yorumunuz için teşekkür ederim, selam ve saygılar.  09.01.2019 8:59
 

Sağlıklı ekonomi olmadıkça biz daha çok bu gelgitleri yaşarız sevgili kardeşim... Tabii ömrümüz varsa:) Sağlık dileklerimi sunarım:)

Halil Güven (Sökeli) 
 15.12.2018 1:11
Cevap :
Çok haklısın, sağlıklı sonuçlar sağlıklı düşünce ve uygulamalardan doğar, uzun ve sağlıklı ömür dilerim, nice yaşların olsun Halil abim, teşekkür ederim.  16.12.2018 13:11
 

Sayın yazarım, Enflasyonun legal yoldan düşürülmesi iktisat kanunlarına göre : " Üretimin artması , piyasaya para enjekte edilmesi ile mümkündür.Netice olarak enflasyon arz ve talep dengesidir. Kısacası fiyat neden yükselir? Arz talebi karşılayamadığı zaman.Ülkemizdeki soğan meselesi gibi.Sizin ben iktisadi kuralları çok iyi bildiğinize inanıyorum.Boşuna kendinize iftira ediyorsunuz.:))

yılmaz çetingöz 
 06.12.2018 12:14
Cevap :
Yılmaz hocam, öncelikle teşekkür ederim, sayenizde, enflasyonun piyasa dışında kendi ceperi dışında düşürülmesinin nasıl mümkün olduğunu ifade ettiğiniz iki davranışla mümkün olduğunu anlamış olduk, fiyat arz ve talebin kesiştiği noktada oluşuyor diye biliyorum. Soğan meselesinin kontrol süreci ise tam bir komedi eseri. Sayfama hoş geldiniz, sağlıcakla mutlulukla kalınız.  07.12.2018 8:40
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 828
Toplam yorum
: 3613
Toplam mesaj
: 85
Ort. okunma sayısı
: 2519
Kayıt tarihi
: 06.06.12
 
 

Yeni dünya düzensizliğinde insan olmaya çalışan ve okuyarak ne kadar cahil olduğunu gören, olayla..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster