Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

02 Mayıs '08

 
Kategori
Türkiye Ekonomisi
Okunma Sayısı
379
 

Enflasyon tahmini

Bütçe Kanuna göre tahmin edilen enflasyon rakamı kaçtı? %4 Çalışanlar ve emekliler için ne zam ön görüldü. %4 Yılın ilk yarısı için %2, geri kalanıda iknci yarısı için(!)

Önce, 2008 için enflasyon hedefinizi % 4 olarak açıklayacaksınız... Sonra, başta kendiniz olmak üzere hiç kimsenin inanmadığı bu orana göre çalışanlara zam yapacaksınız... Özel sektör de kendi çalışanlarına aynı oranda ücret artışı yapacak... Ve hedefin hiç gerçekçi olmadığı yılın daha ilk aylarında ortaya çıkacak... Fiyat artışları yıllık tahmini bulacak.. .(O da içinde pinpon topu olan rakamlar. Halkın gerçek enflasyonu, sanırım %50 lerde) Ve sonra... O tahmini yapanların başında gelen kişi ortaya çıkıp inanılmaz bir vurdum duymazlıkla(!)

- Gerçekçi olalım. % 4’leri falan hiç kimse beklemesin, diyecek.

Peki, sormazlar mı şimdi bu lafı eden Maliye Bakanı Kemal Unakıtan’a:

- Siz, yanlış hesap mı yaptınız yoksa çalışanlara daha düşük zam vermek için bile bile düşük tahmin mi yaptınız?

Gerçekçi idiyseniz, ilk üç ayda ne gibi olağanüstü bir olay oldu ki hesabınız bu kadar şaştı?

Baştan gerçekçi değil idiyseniz, ayıp etmediniz mi?

Şimdi ne yapacaksınız?

Mağdur ettiğiniz milyonlarca insanın kayıplarını telafi etmek için ek zam yapacak mısınız?

Yoksa bir şey olmamış gibi yola devam mı diyeceksiniz?

Aynı Maliye Bakanı bir AB ülkesinde iktidarda kalabilirmiydi(!)

Sayın Unakıtan, sizleri kim iktidara getirdi? Sizi iktidara getirenlere, önemli bir açıklama yaparsınız herhalde!

Ey bu ülkenin, ünlü ekonomistleri!.. Hani nerde ön görüleriniz(!) Televizyonlara çıkıp, bangır bangır bağırarak ekonomi çok iyi gidiyor diyordunuz(!) Ne oldu da şaştı. Yoksa sizlerde mi iktidara yağ çekmek için, ekonomi iyi diye bağırıyordunuz(!)Kos kocaman porflar. Ha ne oldu? Televizyonda bağırmak için yüklüce paraları aldınız, gerisi size vız gelir tırıs mı gider yoksa(!) Ya... Çıkında, şu şu nedenlerden dolayı ekonomi bozuldu(!) deyin.

Ekonominin başında kim var? İngiliz vatandaşı Mehmet Şimşek. Türkiye koşullarını biliyor mu. Sanmam(!) Ekonomiyi koordine edecek, Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren, gerekli koordineyi yapabiliyor mu? Hayır.

Netice itibarı ile olan çalışan, işçi, memur, emekli, küçük esnaf ve dar gelirliye oluyor.

Bu durumdan kimler nemalanıyor!.. Tabiki iktidar yalakaları, yandaşları ve yakınları. Yeni yeni Çalıklara, Ülkerlere hazırlıklı olun. Bu ülkede artık kimse halkı düşünmüyor.

Gelecek mahalli seçimlerde de dağıttıkları ve dağıtacakları kömür, fasulye ve nohut ile oy toplayacaklarını zannediyorlar. Aldanıyorlar mı acaba...

Direnin, direnin sanal ortamda enflasyon bitiyor(!) Az kaldı. Siraz daha sabır.(Mezarlığa kadar)

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

çok doğru yazmışsınız ekonomi her geçen gün kötüye gidiyorken enflasyonu düsürdük diye bas bas bağırıyolar.Pinpon topu,raket ile enflasyon ölçüyorlar on dokuz yasına geldim hiç pin pon topu ile işim olmadı benim.Şu andaki asgari ücret 5 yıl önceki asgari ücretin yarısı durumunda.Görünen seyler ucuzlayınca görünmüyen mallara bastılar zamı,gübre bes yıl önce 25 ytl iken simdi 70 ytl oldu.sıvı yağ 9 ytl iken simdi 25 ytl oldu ama maaşlara gelince hiç bukadar yüksek bi artış olmuyor ve sormuyorlarda bu insanlar aç mı?Tok mu? nasıl geçiniyorlar diye.Sonra çıkıp diyorlar ki altı bin ytl ile geçinemiyoruz.Bu yetmiş milyon insana yapılan büyük bir hakaret.sen altı bin ytl ile ekmek elden su gölden iken geçinemiyosan bu insanlar ayda bes yüz ytl ile nasıl geçinsin.Ayıp ayıp sizler bizleri temsil ediyorsunuz düsünün bence sizleri biz getirdik oraya bunları unutmayın.

umutsuz33 
 03.05.2008 12:30
Cevap :
Merhaba.Benim ve sizin yazdıklarınız ekonominin gerçekleri. Bunları herkes dile getirmeli ve topluma yayılmalı ki! Umutsuzların sayısı azalsın.Sevgiler, selamlar.....  03.05.2008 15:16
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 3842
Toplam yorum
: 6442
Toplam mesaj
: 310
Ort. okunma sayısı
: 2659
Kayıt tarihi
: 23.03.08
 
 

Antalya'da 1956 yılında doğdum. Emekliyim, Üniversite mezunuyum. Evliyim, bir oğlum var Mimar. Gü..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster