Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Kasım '18

 
Kategori
Türkiye Ekonomisi
Okunma Sayısı
154
 

Enflasyonla Topyekûn Mücadelenin Şampiyonu; Akaryakıt

Enflasyonla Topyekûn Mücadelenin Şampiyonu; Akaryakıt
 

En son, bundan tam bir ay evvel, 26 Ekim 2018’de benzin almıştım… Litresi 7,19 TL’den…

O günden bugüne, sanırım, 4 kere indirim oldu. Benzinin litresi 6,24 TL’ye düştü.

Görüldüğü gibi, bir ay gibi çok kısa bir sürede 1 TL’ye yakın bir indirim. Bu rakam, 6 ay önceki, dövizin “patlaması”ndan önceki rakam. Mazot da aynı rakama düşmüş.

Her ne kadar bendeniz, bir “çevreci” olarak yüksek akaryakıt fiyatlarından –çünkü o zaman az tüketilir, yerküre de daha az ısınır ve hava daha az kirlenir- yanaysam da enflasyonla “mücadele” için akaryakıtın düşmesi güzel!

Çok güzel!

Akaryakıt, bu kadar “sert” bir düşüşle enflasyonla topyekûn mücadeleye destek verirken, öncülük ederken, hatta şampiyon olurken, diğer ürünlerden ne haber?

Akaryakıtın peşinden giden, onu örnek alan bir ürün var mı?

Akaryakıtı destekleyip de topyekûn mücadeleye katılan mal ve hizmet var mı?

Yok, ne yazık ki yok!

Tık yok!

Alışveriş yapmak zorundayız, çarşı-pazarı hemen her gün geziyorum.

Ne görüyorum, ne yaşıyorum?

Mağaza vitrinlerinde, pazar girişlerinde en süslü, en gösterişli, üstelik Türk Bayraklı, “ENFLASYONLA TOPYEKÛN MÜCADELE” afişleri!

İçeride…

İçerisi yangın yeri…

Öyle mağazalar, öyle ürünler görüyorum ki; fiyatlar sanki dolar 7 liraya çıktığı gün değiştirilmiş ve sonra öyle kalmış gibi!

Etiketler yanıyor…

Fiyatlar uçuşta…

Bunları görünce akaryakıtın özverisi bir kat, hatta bin daha değer kazanıyor, gözümde büyüyor. Akaryakıttaki, bu enflasyonla mücadele azmi beni müthiş duygulandırıyor, onunla duygusal bir bağ kuruyorum sanki… Onu tekrar tekrar, yürekten tebrik ediyorum.

“Amaan petrool, canıım petrool, artık sana sana sana muhtacım petrol” diyorum.

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Yazınız beni düşündürdü canım arkadaşım... Ben hep şunu düşünürüm enflasyon eşittir onursuzluk... Doğru ekonomik yapı enflasyana izin vermez... Üretim tüketim dengesi kurulur doğru ekonomide... Bu böyle olunca da enflasyon hortlamaz... Sağlık ve mutluluk dileklerimle...

Halil Güven (Sökeli) 
 29.11.2018 12:53
 

Siz benzin kullandığınız için böyle yazıyorsunuz, tebrik ediyorsunuz Peki ya biz, mazot kullanıyoruz, her zaman benzinden düşük olurdu fiyatı ama şimdi mazot önlerde at koşturuyor. Ödediğimiz akaryakıt bedelinin %70 i vergi olunca bizim otolar vergiyle çalışan otolar oluyor, hiç aklımıza geldi mi? Sağlıklar ve esenlikler dilerim.

Yurdagül Alkan 
 26.11.2018 17:26
Cevap :
Mazot havayı benzinden daha fazla kirletiyor. Vergisi onun için daha fazla. "Tebrik", aslında "tersten tebrik"! Yeniler buna "ironi" diyorlar. Yazımda da belirttiğim gibi bir çevreci olarak, başta benzin, akaryakıtın pahalı olmasından yanayım. Petrol daha az tüketilmeli, dünya daha az ısınmalı, hava daha az kirlenmeli. Selâmlar...  27.11.2018 9:00
 

Enflasyonla topyekûn mücadele kavramı maalesef suistimal aracına dönüştü. Öyle ki bazı firmalar çaktırmadan zam yaparlarken bile indirim yapıyoruz diyebildiler. % 80'e varan indirim yapıyoruz derken bile zam yapılıyor. Bence reklamlara da bir ahlaki standart getirmek şart oldu. Örneğin İNDİRİM kavramının yasaklanması ve reklamlarda net satış fiatının belirtilmesi gerektiğini düşünüyorum. Hiçbir normal üründe örneğin % 40 artı % 20 indirim yapılması mümkün değildir. Çünkü bu o yalancıktan indirim öncesi o ürünün maliyet üzerine % 200-300 kâr ile satıldığı anlamına gelir ki bu pratikte zaten mümkün değildir. İnsanlar aptala çevrildi. Sabah akşam İNDİRİM yapılıyor ama ENFLASYON giderek yükseliyor. Bu duruma bir son vermenin zamanı geldi gibime geliyor. Selamlar

Matilla 
 26.11.2018 12:02
 

Sayın Cengiz benzin fiyatları düşse ne olur ki çarşı pazar el yakıyor.Bazı ürünlere karşıdan bakıyoruz bazılarını gramla alıyoruz.Selam sevgi ve saygılar.NAHİDE ÇELEBİ

NAHİDE ÇELEBİ 
 26.11.2018 11:47
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1418
Toplam yorum
: 4784
Toplam mesaj
: 25
Ort. okunma sayısı
: 1160
Kayıt tarihi
: 04.06.10
 
 

Ücret karşılığı hiçbir yerde çalışmıyorum. Sandıklı'da doğdum. Kuleli Askerî Lisesi, Kara Harp Ok..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster