Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Ağustos '16

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
21
 

Engellere hep birlikte göğüs gerelim

Engellere hep birlikte göğüs gerelim
 

Hepimizin sıklıkla unuttuğu çok önemli bir gerçek var; sağlıklı her insan, bir engelli adayıdır. Bu gerçeği sadece engelli bireylerle karşılaşınca değil sürekli aklımızda tutmamız gerekir. Bu şekilde


Hepimizin sıklıkla unuttuğu çok önemli bir gerçek var; sağlıklı her insan, bir engelli adayıdır. Bu gerçeği sadece engelli bireylerle karşılaşınca değil sürekli aklımızda tutmamız gerekir. Bu şekilde engelli yaşamda karşılaşılan sorunlara karşı daha duyarlı olup çözümler getirebiliriz.

Engelli bireylerin hayatını kolaylaştırmaya, can güvenliğini sağlamaya çok özen göstermeliyiz. Çünkü, standartlara uygun yapılmayan rampalar, kaldırımlar, üzeri kapatılmamış çukurlar, asansörsüz üst geçitler yaşamlarını tehlikeye atabilmektedir. Son dönemlerde yapılan az sayıdaki düzenlemeler faydalı olmakla birlikte halen yetersiz kalmaktadır. Bu sebeple evinden çıkmayıp yaşamdan kopan

Engelli bireylerin hayat kalitesini arttırmak için toplumda artmaya başlayan duyarlılığın yansımalarını bazı şirketlerin bu yöndeki çalışmalarında görmemiz mümkün. Bunlardan T.C. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın desteklediği Peugeot firmasının “Peugeot ile Engelsiz Yaşam” projesini örnek verebiliriz. Firma bu projesiyle Eylül 2013’ te Birleşmiş Milletler toplantısına davet edildi. (http://otomobiltutkunu.com/peugeot-ile-engelsiz-yasam.html  - http://www.peugeotengelsizyasam.com/  )

Ayrıca yakın dönemde üniversitelerde kurulan Engelsiz Yaşam Araştırma ve Uygulama Merkezlerinde ve Belediyelerde yürütülen çalışmalarda engelli bireylerin sorunlarını çözecek, yaşamını kolaylaştırmaya gayret edilmektedir.

Engelli bireylerimizin en çok eksikliğini çektiği sorunlara bir göz atarsak; kaldırımların engellilerin de kullanabileceği şekilde düzenlenmesi, üst geçitlerin ayaklarında asansörler yapılması, binaların asansörlerinin engellilerin kullanımı düşünerek yeniden tasarlanması, yollardaki rampaların standartlara uygun hale getirilmesi, yoldaki çukurların pürüzlerin düzeltilmesi, engelliler için ayrılmış araç park alanlarına otomobillerin park etmemesi için caydırıcı cezalar getirilmesi konularına acilen eğilerek toplum olarak engellere hep birlikte göğüs gerelim.

Kasım 2014 

Sevgi ve Dostlukla kalın, 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 21
Toplam yorum
: 6
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 103
Kayıt tarihi
: 12.05.16
 
 

İnsan psikolojisi, sosyolojisi, İşçi hareketleri tarihi, müzeler, sergiler, doğa gezileri, tabii ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster