Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

20 Şubat '13

 
Kategori
Mimarlık
Okunma Sayısı
233
 

Engelleri aşmak

Engelleri aşmak
 

Cerebral Palsy Çocuklar için tekerlekli sandalye


Türkiye’de bedensel engellilerin gündelik yaşamda ki en büyük problemini, mekansal engeller oluşturuyor. “Engelli insanlar hiç yaşamasın “ der bir ifade ile mekanları şekilendirmişiz ve şekillendirmeye devam ediyoruz. Küçük mimari düzeltmeler ile halledebileceğimiz bu sorunları, sanki onlar hiç yokmuş gibi ve kendi başımıza gelmezmiş gibi şekillendirmeye devam ediyoruz. Bu insanlar içimizde, fiziki engellerini mekansal problemlerle maksimumda yaşıyorlar, ancak görmezden geliyoruz. Onları bizim koyduğumuz engeller ile evlerine mahkum ediyoruz.
Hepimizin duyarlı olması bu konuda bilinçlenmesi gerekiyor. Onların ihtiyaçlarını karşılayan mekanlar mevcut mekanların içine yedirilmeli ve normal bir kullanıma dönüşmeli.

Şu an bu konuda bir tez hazırlıyorum. Celebral Palsy hastaları için mekan sorunlarını
konu alıyor. Nedir Celebral Palsy:
Doğum esnasında Ya da doğum sonrasında beyinde oluşan bir hasar sonucu ortaya çıkan bedensel engeller. Spastiklik. Celebral Palsy hastalarının bedensel engelleri beyinde aldıkları hasara göre bazen kollarına, bazen bacaklarına etki ediyor. Konuşmalarını etkiliyor. Bazen bunlarının tümünü kapsıyor. Doğru rehabilitasyon ile bu hastalığın verdiği etkileri hafifletilebiliyor. Yaşanan sorunlar bir mekanın mimarisi, mobilya ve gereçler kullanımı esnasında gözler önüne seriliyor. Bazen basit çözümler bazen de komplike bir tasarım ile bu sorunların üstesinden gelmek gerekiyor. Ülkemizde neler yapılıyor. Hangi aşamadayız. Bizler toplum olarak bunun neresinde bulunuyoruz. Ben bir Tasarımcı ve İç mimar olarak bu konuda olması gereken mimari anlamda ve mobilya alanında çözüm üretmeye ve mevcut problemleri ortaya çıkarmak için çaba gösteriyorum. Doğru çözümler doğru sorunları görmek ile başlayacağına inandığım için, bu konu ile ilgili bir araştırma anketi oluşturdum.

Anket Celebral Pasly hastalarına istinaden hazırlanmış gibi gözükse de bedensel engeller ortak sorunları içeriyor. Ankete ekteki linkten ulaşabilir ve bana görüş ve önerilerinizi de bu blog üzerinde ki mesaj bölümünden de iletebilirsiniz. Engelleri aşmak için sosyal sorumluluk kapsamında hepimizin yükümlülükleri olduğu bir gerçek. Önce kafamızdaki engelleri aşmalıyız, gelecek kuşaklara bunun bilincini aşılamalıyız. Bu çözümlere bizimde ihtiyacımız olacağını bilemeyiz. Şimdi bu çözüme ihtiyacı olanlara yardım etme zamanıdır.

Anket Linki:

http://www.surveey.com/SurveyStart.aspx?lang=1&surv=5ee6662d7b7c4d0a843584193720239c¶m1=482

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Merhaba, Ben de Ortopedik engelli biriyim ve engellilerin sorunlarını bildiğimi düşünüyorum.Bizim sorunlarımızın en önemlisi sizin zikrettiğiniz gibi 'Yapısal sorunlar'' değil,Mantelitedir, olaylara bakış açısıdır. Siz tezinize bu açıdan yaklaşırsanız, bence eksik olur.Siz gerçekten de Engelli sıorunlarıyla ilgilenmek istiyorsanız, bunun kamu boyutunu, sağlam ansanbların engellilere bakışını ve enönemlisi de engellilewrin kendi soreunlarına nasıl yaklaştığını irdelemeniz gerekir.Biz herşeyi kamudan beklkiyoruz fakak ne acıdır ki bize düşen görev ve sorumluluklarımızı görmezden geliyoruz.Bir örnek vermek gerekirsr, Türkiye'de kaç tane engelli derneği olduğunu ve nedenlerini araştırın.Geçen gün cep telefonum çaldı.Bir engelli derneğinden arıyorlardı.Bursa'da bir tiyatro etkinliği tertip etmişler, benden de etkinliğe katılmamı istiyorlardı.Buraya kadar normal de bundan sonrası tam kepazelikti, bilet fiyatı 50 Tl'ydi.Tiyatro için 50 TL'yi hangi engelli verebilir?Bursa'dan selamlar.

Ümit İpekçeker 
 20.02.2013 15:56
Cevap :
Tabiki insanların bakış açıları da çok önemli. Sizin bahsettiğiniz konu psikoloji bölümü için tez konusu olabilir. Ben kendi uzmanlık alanım da mekansal sorunlarına ortaya çıkararak ve bunlara çözüm önerileri getirerek yardımcı olabilirim. Önemli olanın yapısal sorunlarda olan engelleri kaldırıp, engelli engelsiz her bireyin aynı mekanı sorunsuzca kullanmasını sağlamak olduğunu düşünüyorum. Engelleri ortadan kaldırdıktan sonra insanların sizin için ne düşündüğünün önemi de kalmayacaktır. Bu konuda sizlerden gelecek çözüm önerilerine bekliyorum.   28.02.2013 17:04
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 2
Toplam yorum
: 2
Toplam mesaj
: 3
Ort. okunma sayısı
: 1128
Kayıt tarihi
: 11.05.09
 
 

Yüksek Lisans: Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü İç Mimarlik Lisans Eğitimi: Marm..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster