Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Mart '09

 
Kategori
Ben Bildiriyorum
Okunma Sayısı
963
 

Engelleri Kaldırmak

Engelleri Kaldırmak
 


"Türkiye'de 8.5 milyon kayıtlı engelli var. Sosyal paylaşım ve uyum alanlarının eksikliğine bağlı olarak topluma ve hayata karışamadıkları için görmezden, duymazdan geliniyorlar."

“Kalbini engelleme, engelleri kaldır"

1 Haziran 2009 tarihinde hayata geçecek olan bu proje ilk olarak İstanbul Bilgi Üniversitesi Görsel İletişim Tasarımı son sınıf öğrencisi Rodin Alper Bingöl tarafından Türkiye’nin unutulan gerçeği engellilerin hayatını kolaylaştırmayı hedefleyen, konu üzerine farkındalık kampanyalarının hazırlandığı bir tez projesi olarak başlatılmış. Mart 2009’dan itibaren de Bingöl ve destekçiler tarafından kurulan “Engelsizler Derneği” olarak çalışmalarına hızla devam etmekte...

İnternet erişimi olan engellilerin, ailelerinin ve “engelleri kaldır” sistemine dahil olmak isteyen kişilerin hedef kitle olarak alındığı projede www.engellerikaldir.com web sitesi, fotoğraf çekimleri, reklam filmleri, yaratıcı açıkhava farkındalık kampanyaları, konsept banner ve viral pazarlama araçları tasarım ve uygulamaları gibi çeşitli faaliyetler mevcut.

Hedefler ise şu şekilde belirtilmiş;

* “Kalbini engelleme, engelleri kaldır!” sloganı çerçevesinde düzenlenecek reklam kampanyası ve PR çalışması ile Türkiye’de bulunan 8, 5 milyon kayıtlı engellinin ve onlara destek olan aileleriyle birlikte 20 milyon kişinin farkındalığını sağlamak. Topluma ve hayata yeterince karışamadıkları için toplum tarafından görmezden, duymazdan gelindiklerine dikkat çekmek.

* Engellilere yönelik çalışan birçok kurum ile yapılan görüşmeler sonrasında öncelikle engellilerin kullanımı doğrultusunda hazırlanan www.engellerikaldir.com web sitesi aracılığıyla engellileri eğitmek, bilgi teknolojilerine hakimiyetlerini sağlamak, iletişim becerilerini geliştirmek, eğitim ve bilgiye dayalı eşitsizliği lehlerine çevirerek iş gücüne katılım oranlarını artırmak, birbirleriyle iletişime gecerek site üzerinden seslerini duyurmalarına yardımcı olmak, firmaların engellilere site üzerinden kampanyalarla ulaşımını sağlayarak engellilerin toplu katılımlarını sağlamak.

* Sitenin engellerin kaldırılmasına yardımcı olabilmesi amacıyla da engelli üyelerin engelini kaldırarak gerçekleştirmek istedikleri “iş imkanı, tekerlekli sandalye, maça gitmek, deniz görmek, seyahat etmek v.b” isteklerini paylaşıp, gönüllü üyelerin site üzerinden iletişime geçmeleri sağlanarak bu isteklerini gerçekleştirme yolunda geçici yada kalıcı olarakk engellerinin kaldırılmasına yardımcı olmaktır.

Konuyla ilgili detaylı bilgiyi www.engellerikaldir.com sitesinden öğrenebilir, isterseniz gönüllü olarak bu projeye hem tanıtım hem de katılım anlamında destek verebilirsiniz. Ne de olsa engelimiz yoksa, engelleri kaldırabiliriz öyle değil mi...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 246
Toplam yorum
: 3111
Toplam mesaj
: 623
Ort. okunma sayısı
: 970
Kayıt tarihi
: 27.01.07
 
 

30’ lu yaşların ağırlığında geçiyor artık yaşam ama teğet geçerek, ama kurcalayıp didikleyerek...İst..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster