Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

31 Ekim '15

 
Kategori
Anne-Babalar
Okunma Sayısı
61
 

Engelli Aileler ve çevreleri

Engelli Aileler ve çevreleri
 

ENGELLİ AİLELER VE ÇEVRELERİ


Engelli ailelerin takıldığı noktalardan birisi de çevrelerine göre yaşantılarını şekillendirmesidir. ‘’Komşularım çocuklarıma acıyor’’ ‘’Akrabalarımız tarafından dışlanıyoruz’’ Sokaktakiler engelli çocuğumuza küçümseyerek bakıyor’’vs…gibi şikayetleri söz konusu ailelerin.

Öncelikle toplumun ne dediği değil, sizin engelli çocuğunuzu nasıl yetiştirdiğiniz önemlidir.. Eğer engelli çocuklu aileler hayatlarını çevrelerine göre şekillendirirlerse sürekli engellere takılır dururlar. Eğer toplumun size olan tavırlarından rahatsız iseniz başarıyı yakalamanızın da şart olduğunu unutmayın. Engelli çocuğunuz başarılı olsun ki toplum çocuğunuzun engeli ile değil başarıları ile meşgul olsun. Topluma engelli çocuğunuzun başarılarını sunun ki; toplum sizi değil, siz toplumu gözlemleyin. Engelli çocuklu dahi başarılı çocukların hayatlarını incelediğimizde şu görülmüştür; sıradan bir insanın öne sürebileceği tüm bahaneler, başarılı engelli çocuklu aileler tarafından öne sürülebilecekken, ileri sürülmemiştir. Çevrelerinizin size olan bakışını hayatınıza bahane edersiniz sıradan bir insan olmakla beraber engelli çocuğunuza da zarar vermiş olursunuz.

Toplumda genel itibarı ile engelli bireylerin engeli ile uğraşan insanlar genelde başarısız insanlardır. Engellilerin başarılarını hazmedememekle beraber ulaşamadıkları başarılara pis demektedirler. Yani engellilerin başarıları engelsiz başarısız insanların çenelerini yormaktadır. Mana ile iç içe yaşayan, hayatı pozitif gören hiçbir engelli aile çevrelerinin takıntılarına takılı kalmaz. Topluma da bakıldığında başarılı engelli çocuklu ailelerin çocukları genel itibarı ile yazar,sanatçı,hafız,avukat, iş adamı,milletvekili,müsteşar ve spor dallarında meslek sahibidirler. Netice de başarılı engelli çocuklu ailelerin hep çocuklarının arkalarında durdukları ve toplumda örnek bir duruş sergiledikleri gözlemlenmiştir. 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 364
Toplam yorum
: 41
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 515
Kayıt tarihi
: 22.12.12
 
 

4 Aralık 1982'de Kütahya'nın Tavşanlı ilçesinde doğdu.Tavşanlı Fevzi paşa ilköğretim okulu,İmam h..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster