Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Aralık '06

 
Kategori
Engelli Eğitimi
Okunma Sayısı
1103
 

Engelli bireylerimiz

Engelli bireylerimiz
 

Engelli çocukları olan aileleri uyarmayı düşünerek bu yazıma başladım. Deneyimlerimi onlarla paylaşmak için. Biliyoruz ki şu günlerde özel eğitim ya da rehabilitasyon merkezleri çok revaşta. Kimisi para kimisi ise hayır için bu kurumları açıyor. Bu kurumlarda bireysel,grup eğitimleri ile fizyoterapi üniteleri bulunuyor. Zihinsel ,fiziksel... vs.problemleri olan bireylerimiz için gerçekten çok iyi bir ortam. Yalnız kurumun öğretmenleri ve çalışanları istenilen özellikleri taşıyorsa..

Staj için üniversitem böyle kurumlardan birine gönderdi. Kurum bulunduğum şehirin en iyilerinden birisi, büyük bir kuruluş. Kurum bizi ilk önce grup eğitimine girmemizi istedi.Grup eğitiminin öğretmeni beden eğitimi öğretmeniydi. Ne kadar saçma değil mi? Çocuklarınızı teslim ettiğiniz öğretmen alanında uzman birisi değil. Çocuğunuzun hangi dönemde olduğunu, yaş ve özelliklerini, duyuşsal, fiziksel ihtiyaçları ne hiçbir şeyin farkında değil. Sırf çocuklara eğitim veriliyormuş gibi görülsün,vakit geçirinde aman biz paramızı hemen alalım. Çoğu çocuğun da paralarınıda devlet bu arada. Yazık çok yazık. Daha sonraki haftalarda bizi bireysel eğitim odalarına sokuyorlar. Burdaki öğretmenlerimiz kendi alanlarında uzman. Yeterliler. Ancak mesleklerinden mi yoksa çocuklardan mı bıkmışlar anlayamadım. tavırları çok garip, değişik. Memnun değiller gibi. Mesela bazı çocukların işitme, konuşma ve zihinsel sorunları var. Öğretmen bu çocuklara karşı şöyle bir cümle kuruyor ." Ya bir günde gelme okula ne olur bıktım artık senden,aksatmasan ne olur yani" . Çocuk nasılsa hiç bişey anlamıyor, karşısında gülüyor. Herkesin evladı dünyadaki en değerli varlığıdır değil mi? Problemleride olsa bir engellide olsa o sizin evledınızdır. Bu gibi davranışlarda bulunmasına hiç kimsenin hakkı yok olamazda değil mi?

Bu tip okullarda çocuğu olan öğrencileri olan aileler çocuğunuzu lütfen kendi haline bırakmayın. Gittiği kurumdan yetkilerden ve özelliklede öğretmeninden bilgi alın. Çocuğunuz kuruuma başladığından beri ne gibi gelişmeleri oldu. Nasıl özelikleri var... vs .Onlarla ilgilenin onlardan utanmayın. Çocuklarınızla hep mutlu kalmanız dileğiyle... Hoşçakalın....

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
 
Toplam blog
: 21
Toplam yorum
: 29
Toplam mesaj
: 19
Ort. okunma sayısı
: 2281
Kayıt tarihi
: 17.12.06
 
 

2006 yılında çocuk gelişimi ve eğitimi öğetmenliği bölümünü bitirdikten sonra aynı senede anasınıfın..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster