Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Şubat '17

 
Kategori
Engelli Eğitimi
Okunma Sayısı
158
 

Engelli cambazlık mı yapsın?

Engelli cambazlık mı yapsın?
 

Görme engelli bastonuyla yürüyor


Engelli cambazlık mı yapsın?
İzmir’in kalbi Çankaya’da İletişim Teknolojileri Çarşısı ve çevresinde devam eden inşaat çalışmaları, görme engellilere tehlike oluşturuyor
EMİRCAN IŞILDAK – ÖZEL HABER
Görme engellilerin kent içi ulaşılabilirlik sorunları devam ediyor. İzmir’in merkezi Çankaya’da bulunan İletişim Teknolojileri Çarşısı ve yakın çevresinde devam eden inşaat ve onarım çalışmaları yüzünden görme engelli vatandaşlar sıkıntı yaşıyor.
 
Yollara gelişigüzel bırakılan inşaat malzemeleri ve beton artıklar iplerle çevrelense de yeterli uyarı sistemi olmadığı için ‘gözden kaçıyor’ ve sakatlıklara davetiye çıkarıyor.
 
YOLLAR TEHLİKE SAÇIYOR
 
Konuyla ilgili konuşan Türkiye Beyazay Derneği İzmir Şube Başkanı Salih Arıkan, yaşanan tehlikeyi gözler önüne serdi. Görme engellilerin her gün kullandıkları yolların kendileri için kolaylık oluşturduğuna vurgu yapan Arıkan, “Her gün işyerim ve evim arasında gidip geldiğim yolda inşaat çalışmaları başladı. Aynı şekilde İletişim Teknolojileri Çarşısı’nda da çalışmalar bir süredir sürüyor. Bu yolları kullanmam engellenmiş durumda. Görme engelliler için şöyle bir durum vardır; Sürekli olarak kullandıkları yollar onlar için kolaylık sağlar. Başka yollara zor alışıyoruz. Yeni bir yol üzerindeki direk, panel, kutu, kaldırım gibi şeyler bizim için tehlike oluşturuyor” dedi.
 
“UYARI SİSTEMİ KONULABİLİR”
 
Tadilat ve onarım yapılan alanlarda uyarıların yetersiz olduğuna dikkat çeken Arıkan, “Direklerin yanlış konumlandırılması, mazgalların açık bırakılması, yollara inşaat malzemelerinin gelişigüzel konulması bizleri tehlikeye atıyor. Yani inşaat, tadilat gibi olaylar tabi ki yapılacaktır. Ancak bunların hızlandırılması gerekiyor. İnşaat süreci devam ederken engelli bireyleri de düşünmek lazım, genelde göz ardı ediliyoruz. Bu konuda yapılması gerekenler vardır. Çalışmalar hakkında bizleri önceden uyarmaları daha yerinde olur. Bilgilendirilmemiz şart. Onun dışında uyarı levhaları da tehlikeyi azaltabilir” diye konuştu.
 
“HAYATLARI KOLAYLAŞTIRALIM”
 
Arıkan insanların hayatları kolaylaştırmak adına daha hoşgörülü olmaları gerektiğine dikkat çekerek sözlerini şu şekilde noktaladı: “Alanlarda setler çekildi. İsteklerimizi söyledikten sonra sesimiz çıktıktan sonra ipler çekildi fakat biz onları göremiyoruz. Bunlar yeterli değil. İnsanların birbirlerine karşı daha anlayışlı ve saygılı olması lazım. Bu kenti ve hayatı beraber paylaşıyoruz. Bu anlamda bireyler yaşamı daha kolaylaştırıcı hale getirebilirler. Ama çok rahat hareket edildiğini ve dikkatli davranılmadığını görüyoruz. Konunun bir an önce yalnızca burada değil kentin her tarafında çözülmesini istiyoruz.”
kaynak:
 http://www.ilksesgazetesi.com/haber/engelli-cambazlik-mi-yapsin-25402.html

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 1156
Toplam yorum
: 31
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 59
Kayıt tarihi
: 17.11.16
 
 

1977 Manisa Akhisar'da doğdum. 1986 İzmir Bornova İzmir Körler Okulu'na başladım. 1997 İzmir Karaba..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster