Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Eylül '15

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
120
 

Engelli çocuğa toplumun tahammülü yok ama...

Engelli çocuğa toplumun tahammülü yok ama...
 

ENGELLİ ÇOCUĞA TOPLUMUN TAHAMMÜLÜ YOK AMA…


Genç anne 'cücelik' teşhisi konulan oğlunun sevimli bir videosunu Facebook sayfasında paylaştı, yüzlerce nefret ve destek mesajı geldi.

Yarraka Bayles adlı  genç kadın , oğlunun komik surat ifadeleri yaparken görüntülendiği bir videosunu paylaştı. Bunu yaparken tek amacı oğlunun yaşadığı 'cücelik' hakkında farkındalık yaratmaktı. Ancak Bayles'in videosuna insanlar tarafından ağza alınmayacak hakaretler yağdırıldı. Hürriyet'in haberine göre, 50 bin kişi tarafından izlenen video ise daha sonra yayıldı ve bu kez de destek mesajları gelmeye başladı.

Küçük çocuğa tıpta 'dwarfizm' adıyla geçen cücelik ya da bodurluk teşhisi, doğduktan üç gün sonra koyuldu. Anne Bayles, sokakta oğlunun insanlar tarafından sürekli gözlendiğini fark edince bir kampanya başlatmaya karar verdi.

Genç anne "Oğlum sokakta gezerken insanların ona baktığını fark ediyor. Ama bazı insanlar gerçekten enerjini harcamaya değmez. İleride belki görünüşü yüzünden yargılanacak ancak ben bunun olmaması için bir farkındalık kampanyası başlatmaya karar verdim" diyor.

Oğlunun aynada kendisiyle eğlendiği videoyu paylaşınca ise bazı insanlardan hakaret dolu mesajlar aldı. "Ne çirkin bir çocuk", "Sen çirkin bir b..un", "Hiç bu boyda bir çocuk kafası gördünüz mü?" şeklinde mesajlar alınca bu kez bir grup da destek mesajları yağdırmaya başladı.

Olay sosyal medyada büyüyünce anne Yarraka Bayles, "Kimse çocuğu ile ilgili bu kadar çirkin mesajlar almak istemez. Ancak bu tepkiler benim kampanyamı daha önemli bir hale getirdi. Farkındalık yaratmam artık çok daha önemli. Şimdi bunun için daha çok çalışacağım" diye konuştu. (Hürriyet) 

Evet yukarıdaki yaşanan olay Türkiye’de engelli ailelerin genelde yaşamış olduğu genel problemlerden.  Türkiye’de şöyle acı bir gerçek sözkonusu: Malesef halkımız 7’den 70 e engellilere nasıl davranacağını bilmiyor. Esasında yukarıdaki örneğe baktığımızda dünyanında engelliler alanında insanların nasıl davranılacağı noktasında bilinçsizliği söz konusu. Burada kritik nokta şu: o da mücadele. Engelli çocuğu olan anne babalar çocuklarını topluma kazandırmak için engelliyi hapsetmeyecek ve topluma kazandırma adına her türlü sıkıntıya katlanacaktır. Toplumun engellilere nasıl davranacağını öğrenebilmesi engelli çocuklu anne babaların cesaretlerine bağlı. Engelli çocuklu aileler çocuklarının eğitim-iş ve sosyal hayatında yer alabilmeleri için yılmayarak engellilerinde başarılı olabileceğini toplumun gözüne sokarak göstermelilerdir. Bu konuda  Yarraka Bayles adlı  genç kadını çetin yılmayan mücadelesinden dolayı tebrik ediyorum.

Netice’de Türkiye’de engelli çocuklu anne babalarda Toplumda Farkındalık yaratmak için gayret göstermeliler ve gelecek engelli nesillerinde dualarını almalılar.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 359
Toplam yorum
: 41
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 623
Kayıt tarihi
: 22.12.12
 
 

4 Aralık 1982'de Kütahya'nın Tavşanlı ilçesinde doğdu.Tavşanlı Fevzi paşa ilköğretim okulu,İmam h..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster