Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

28 Ocak '16

 
Kategori
Engelli Eğitimi
Okunma Sayısı
43
 

Engelli çocuğunuz mu başaracak? evet!

Engelli çocuğunuz mu başaracak? evet!
 

ENGELLİ ÇOCUĞUNUZ MU BAŞARACAK? EVET!


 “Kendini yetersiz gören insan tereddüt içinde beklerken, girişimci insan hata yapmaktan korkmadığından daha üstün hale gelir.”Henry C. Link

Mevlana diyor ki; “Ben çiçeğe su veririm çiçek suya kanar, ben mest olurum.” Çiçeğin suya ihtiyacı var ama, mest olmak için çiçeğe su vermeye ihtiyaç var. Engelli çocuğumuza karşı ön yargılardan uzaklaşır, onlara her alanda eşit davranır ve fırsat verirsek onlar için yepyeni bir dünyanın kapılarını aralamış oluruz. Her engelli çocuğun bu dünyada kendini geliştirebileceği, başarabileceği bir yeteneği vardır. Mesele o yeteneği anne babanın keşfetmesinde yatar. Keşfetmek de kolay değildir ve büyük gayret, sabır ister.

San Fransisco’nun yıkık dökük bir mahallesinde, yoksul koşullar içinde doğan bir gencin hikâyesini anlatarak konumuza devam edeceğiz. Seçtiği amaçlar kendisi dışında herkes için imkânsız görünüyordu. Bu delikanlı, futbol yıldızı Jim Brown’un hayranlarındandı. Bu delikanlı yetersiz beslenme nedeniyle geçirdiği hastalıktan sakat kalmış, altı yaşındayken bacakları eğrilmiş arkadaşları tarafından “kalem bacak” diye kızdırılıyordu. Ama o kafasındaki kahramanı gibi bek oyuncusu olmayı kendine amaç edinmişti. Cebinde futbol maçlarına kadar gidecek parası da yoktu. On üç yaşında bir maç sonu dondurmacı dükkânına girdiğinde karşısında çocukluğundan beri hayranı olduğu kahramanı gördü. Ona “Ben sizin en büyük hayranınızım ve sizin her kırdığınız rekoru, her kaybettiğiniz sayıyı bilirim” dedi. Jim Brown gülümsedi. “Bu harika bir şey.” diye karşılık verdi. Ve çocuk büyük bir ihtirasla “Bay Brown, ben günün birinde sizin her rekorunuzu kıracağım.” Futbol efsanesi gülümsedi. “ Harika! Evladım, adın ne senin?” Çocuk bir kulaktan bir kulağa sırıtarak “Orenthal” efendim; “Orenthal James Simpson” O. J. Simpson gerçekten de Jim Brown’un bütün rekorlarını kırdı, yerine kendi rekorlar anıtını dikti. Amaçlar nasıl oluyor da böyle inanılmaz bir güç yaratıyor. Amaç seçmek, görünmezi görünür kılmanın ilk adımıdır ve hayattaki tüm başarıların temelidir. Amaçları seçtikten sonra, hemen arkasından bir plan geliştirmek için büyük çapta ve sürekli biçimde eyleme geçmek gerekir.

Anthony Robbins

Engel başarısızlık, geri kalma, hiçbir şey yapamaz anlamında değildir. Çocuğunuzun engeli, başarılı olmasına sebebiyet vermelidir. Bu dünya da sebebi olmayan milyonlarca ‘güya engelli değil’ hayatı boş yaşayan kahvehane, trübün ve flört düşkünü başarısız insanlar vardır. Böyle hayatı boş, başarısız olmaktansa, başarılı insanlığa faydalı, dolu bir engelli olmak daha hayırlıdır. Engelli çocuğu olan anne-babalar için başarı; insanın hayatta rabbimiz tarafından verilen görevi layıkıyla yerine getirebilmesidir. Çocuğunu insanlığa kazandırmasıdır. Ona başarı yollarını açmaktır. Yazar Muhammed Bozdağ Ruhsal Zeka kitabında Bir askerin gücünü ardındaki ordunun gücü belirler, der. Bir engelli çocuğun arkasındaki güç de anne babasıdır. Anne baba engelli çocuğunun arkasında ne kadar bilinçli durarsa çocukta o kadar hayat mücadelesi kazanır ve başarıları fetheder.  En büyük zafer engelli çocuğunuzun kendisini fethetmesidir.

Netice’de Anne Baba için başarı formülü şudur; 5S + 1K’dır. Sabır, sorgulama, savaş,saygı,sevgi ve kişiliktir.

Sabır;Engelli çocuğunun engelini aşma sürecinde sıkıntılara katlanma.

Sorgulama;Engelli çocuğunun engel durumunu aşabilmesi ve sağlığı adına dünyada diğer çocuklar nasıl başarılı olmuşlar, sağlık alanında en etkili yöntemler diye araştırma.

Savaş;Engelli çocuğun yeteneğini keşfedene kadar olan süreçte her türlü mücadeleyi verme.

Saygı;Engelli çocuğun kendisine ve anne babaya, topluma saygı duyabilmesi.

Sevgi;İnsanlığı, insanları ve dünyadaki tüm varlıkları sevme.

Kişilik;Yukarıdaki 5 madde engelli çocukta oluştuktan sonra çocukta otomatikmen kendine münhasır kişilik tarzı oluşacaktır.

Birbirini seven insanlar için engeller tatlı bir tebessümden ibarettir.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 364
Toplam yorum
: 41
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 555
Kayıt tarihi
: 22.12.12
 
 

4 Aralık 1982'de Kütahya'nın Tavşanlı ilçesinde doğdu.Tavşanlı Fevzi paşa ilköğretim okulu,İmam h..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster