Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

31 Ekim '08

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
2503
 

Engelli çocuklarla ilgili araştırma sonuçları!

Engelli çocuklarla ilgili araştırma sonuçları!
 

Merkezi Washington'da bulunan Zihinsel Engellilerin Hakları adlı bir kuruluş, 29 eylül 2005'te yayımladığı bir raporda Türkiye'de devlete ait psikiyatri merkezleri ve yetiştirme yurtlarında insan haklarının ihlal edildiğini öne sürmüştü. Kuruluşun raporunda, Türkiye'de Avrupa normlarına aykırı olarak dokuz yaşındaki çocuklara bile anesteziye gerek duyulmadan elektroşok tedavisi yapıldığı öne sürülmüştü.

Raporda Türkiye'de devlete ait psikiyatri merkezleri ve yetiştirme yurtlarında hemşirelerin ilgisizliği sonucu bebeklerin açlık ve ishalden öldüğü, küçük çocukların tek başlarına küçük odalara hapsedildiği, bazılarının da yataklarına bağlandığı iddia edilmişti. Bu haber Cnntürk'te yer almıştı.

Yıl 2008. Ruh Sağlığında İnsan Hakları Girişimi'in Türkiye'deki 6 büyük ruh sağlığı hastahanesi ile 6 bakım ve rehabilitasyon merkezinde yaptığı araştırmanın sonuçları açıklandı.

Ciddi olumsuzluklar yansıtılıyor. Özellikle Ankara'daki bir kurum hakkında. Bu kurum ile ilgili, 2005 yılında da savcılığa verilmiş şikâyet dilekçeleri mevcut. Şu anki raporda da yine aynı kurum konu ediliyor.

Yataklarda çocuklar ikişerli yatırılıyor. Etraf temiz değil. Bölümlerdeki ağır kokudan dolayı, ekip nefes almakta zorlanıyor. Personelin oturup TV izleyip , sigara içtiği yerde çocuk beşikleri var. Çalışanlara sakıncalı olduğu söylendiğinde ' Ne yapalım yer yok' açıklaması getirmişler.

Ağır zihinsel engelli çocukların menenjit geçirerek, yatağa bağımlı kaldığı vurgulanıyor raporda. Küçük yaştaki çocukların biberonla beslendiği, bir kısmının ellerinde pet şişe benzeri şeylerin takılı olduğu görülmüş. Yetkililere sorulduğunda 'çocukların ellerini ağızlarına sokarak kendilerini kusturdukları, bu nedenle pet şişe benzeri şeylerin takıldığı' ifade edilmiş. Çocukların ellerinin, parmaklarının bu tür plastik şişe içinde tutulmaktan dolayı yetersiz geliştiği, derilerinin şeffaflaştığı görülmüş. Ancak kurum yöneticileri bunun neden eleştiri konusu olduğunu anlayamamış (!)

Kurumda 750 çocuğa 6 fizyoterapist var. Çocukların sadece 18'i fizyoterapiden yararlanabiliyor. Nedeni sorulduğunda "Ağır zihinsel engelli çocuklarda gerek görülmediği" yanıtı alınıyor. Çok sayıda çocuk yürüyemediği için yerlerde sürünüyor yada emekliyor.

Rapor bu...

Okurken bir anne , bir insan olarak çok etkilendim. Zeytinburnunda , Zihinsel engelli çocukların kaldığı yurt aklıma geldi ve çok şaşırdım ! Şartlar mukayese edilemeyecek kadar farklı. Ama yalan değil. Tek dileğim en ücra köşeye kadar verilen hizmetin götürülmesi. Tabii bu arada insan faktörünü de unutmamak lâzım. İnsaf, merhamet olmadığı sürece hiçbir şeyin düzeleceğini sanmıyorum. Sanki insanlar, birisi kendisine ihtiyaç duyup, mağdur olduğunda bundan büyük bir keyif alıp , içinde biriken öfkenin hıncını bu bakıma muhtaç insanlardan çıkarıyor.

Bir lâf vardır " Ne doğrarsan çanağına o gelir kaşığına."

Saygılarımla.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ne kadar acı ülkemizin hali... Bu zavallı çocukların suçu günahı ne? Ama ülke baştan hata yapıyor, bu konuyla ilgili bir yazı da ben yazmıştım. Benim dediklerim sınıf öğretmenlerini sertifika programı ile zihinsel engelliler öğretmeni yapmaları üzerineydi. Evet ikisi de öğretmen ama 1 tanesi eğitim hayatı boyunca sağlıklı bir çocuğu eğitmeyi, diğeri engelli bir çocuğa yaklaşımı ve onu nasıl eğitebileceğini öğreniyor. Hem sağlıklı bir bireyi eğiteceği konusunda eğitim almış kişi engelli bireyle ilk karşılaştığında hayal kırıklığına uğramaz mı? Bazı illerimizde hala öğretmensiz çocuklar varken sınıf öğretmenlerini böyle bir şeye yöneltmenin de ne anlamı var? Sonra biz fizyoterapistler, hala bir meslek yasamız yok ve devlet yeni çıkan SUT'ta fizik tedavi hizmetlerini "hekim dışı sağlık personeli" yapar diye genişletmiş de genişletmiş (dikkat ederseniz içine lise mezunları bile girer bu tanımın). Ülkemizde hal budur hal bu olunca da sonuç yukarıda yazılıdır. Başka ne diyeyim ki?

Selda KOŞAR KOCADAYILAR 
 23.11.2008 2:01
Cevap :
Öncelikle katkınızdana ötürü teşekkür, yanıtım geciktiği içinde özür diliyorum sevgili Selda Koşar. Çok anlamlı çok derin bir yorum yapmışsınız. Engelli çocuklar başlıbaşına bir sorun ona değinmeyeceğim şimdi. Hiperaktif çocukları bile eğitecek eğitimci yok ve çığ gibi büyüyor. Nereyi tutsak elimizde kalıyor maalesef ve bu nedenle de ruh ve beden sağlığı yerinde olmayan bireyler egemen kılınıyor şu an toplumda. Yazınızı okudum. Sorunlar çok açık . Keşke çözümüde kolay olabilse. Meslek diye seçilmesi önerilen bir eğitim dalının yasası bile yok. (!) Akıllara ziyan. Mutlu ve aydınlık yarınlar dilerim.  24.11.2008 13:20
 

Toplumsal değerlerimizi yansıtması yönünden üzerinde durulması ve düşünülmesi gereken hassas bir konu. Bu kurumlarda görev yapacak kişilerin çok özel yöntemlerle seçilmesi ve bazı psikolojik testlerden geçirilmesi gerektiğine inanıyorum. Böylesi ağır hizmet gerektiren kurumlarda çalışanlara tatmin edici bir ücret politikasi uygulanması da çok önemli. Çocuklarla bire bir ilişki içinde olan bakıcıların da ayrıca özel bir hizmet içi eğitimden geçirilmeleri gerektiği kanaatindeyim. Bu gibi kurumlarda çok daha farklı bir yönetim anlayışı içinde yaklaşılması, hatta hizmet alanına özgü, sıkı bir oto kontrol mekanizması geliştirilmesinin bireysel ihmalleri de önleyeceği düşüncesindeyim. Her yıl hazırlanan insan kakları raporlarında olduğu gibi, bu yıl da sınıfta kalmaya devam edeceğiz.Sonra da bizi AB'ye almıyorlar diye feveran edeceğiz. Bu tür kusurların düzeltilmesinde çözüm üretemeyen kalitesiz yönetici sıkıntısı da var sanırım. Sıkıntısız, huzurlu, mutlu ve sağlıklı günler dileğiyle... Sel

Hızır Kabil 
 31.10.2008 16:17
Cevap :
Teşekkür ediyorum Hızır Bey. Evet kişilerin özenle seçilmesi gerekiyor. İfade ettiğiniz gibi otokontrol de şart. Aldıkları ücretler de çok düşük. Bu iş tamamen gönül işi. Almanya'da engelli çocuklar gayet güzel eğitilip topluma kazandırılıyor. Hattâ iş olanakları bile sağlanıyor. Ağır vak'a lar azınlıkta kalınca bakım ve tedavi daha kaliteli düzeye ulaşıyor. Düşünüyorum da her ilde yüzlerce pedagog ,psikolog ve fizyoterapist var. Günde bir saatlerini dönüşümlü olarak bu çocuklara ayırsalar enfazla iki ayda, bir muayene ücreti kayıpları olur. Ama yok maalesef. Varsa yoksa cepleri. Sağlıkla ve mutlu kalın.  31.10.2008 23:04
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 348
Toplam yorum
: 959
Toplam mesaj
: 108
Ort. okunma sayısı
: 1321
Kayıt tarihi
: 31.10.07
 
 

İstanbul 25 Temmuz : /… İşletme tahsil ettim. Özel ilgi alanım olduğu için 2 yıl Psikoloji okudum..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster